Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Próbka musi mieć DOKŁADNIE 20°C, najpierw również sprawdź czy ballingomierz jest sprawny, wystarczy zmierzysz czystą wodę o temp. 20°C, jeżeli pokaże idealnie 0 blg, to jest sprawny.

Jeśli pokaże inaczej,to też jest sprawny :acute: trzeba wprowadzić korektę przy pomiarze i już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W fermentorze piwo przeważnie sprawia wrażenie jakby miało inny kolor, niż będzie miało w rzeczywistości w szkle. Ja bym się nie przejmował.

Pobrałem próbke do zmierzenia blg.Zmiana koloru jest diametralna,dwa różne piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zmiana koloru jest diametralna,dwa różne piwa.

jakie piwa? Piwo to będzie jak to co przefermentujesz, wyleżakujesz :)

Nie czytałeś nigdzie i nigdy, że fermentującej brzeczki nie należy porównywać do powstałego piwa, ani pod względem aromatu, ani koloru jak i smaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zmiana koloru jest diametralna,dwa różne piwa.

jakie piwa? Piwo to będzie jak to co przefermentujesz, wyleżakujesz :)

 

Ja nic nie fermentuje,mam od tego drożdże :) To moje trzecie piwo i dotychczas takiej alchemii  nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie konkretnie negatywne skutki ma chmielenie na zimno w fermentatorze po burzliwej?

 

1. Jak nachmielisz zbyt wcześnie, to znaczna część aromatu ulotni się wraz z uciekającym CO2 - ale zakładam że burzliwą masz już za sobą, tylko po prostu nie zlewałeś piwa znad drożdży.

2. Ciężko będzie uzyskać czystą gęstwę, co pisał kolega wyżej.

3. "Ktoś kiedyś gdzieś pisał", że drożdże oblepiają cząsteczki chmielu, przez co samo chmielenie może być mniej skuteczne... nie wiem ile w tym prawdy, ale sądzę, że warto poszukać.

 

Mam:

http://www.piwo.org/topic/13986-chmielenie-na-zimno-na-cicha-czy-na-burzliwa/?p=282288

 

PS. Google nie parzą - wystarczy wklepać "piwo.org chmielenie na zimno po burzliwej".

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walę w tym wątku bo szkoda nowego tematu.

 

Mam milk stouta 16blg przed dodaniem laktozy, po dodaniu nie całe 19blg.

3 tydzień fermentacji a ja mam 9blg. Dodam ze już od tygodnia nie spada.

Oznaki fermentacji są małe w postaci małej piany i kilku bulgnia rurki co kilka godzin.

 

Czy butelkować, czy czekać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oznaki fermentacji są małe w postaci małej piany

Jak masz oznaki fermentacji to dlaczego pytasz czy masz już lać w butelki? Z 16 do 6 blg jakbyś zacierał na słodko to jest już dobrze. Poczekaj kilka dni. Nawet jak już jest po wszystkiemu to przynajmniej Ci się wyklaruje trochę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś uwarzyłem swoją pierwszą warkę (nie licząc nieudanego brevkita i warki z ekstraktów, która dojrzewa) w garnku elektrycznym hyundai.

Przebiegało to z problemami, bo utopiła mi się sonda od elektrycznego termometru i wskazywał temp. 80. Napędziło mi to stracha, zanim doszedłem co nie tak i użyłem analogowego.

Piwo to belgian pale ale z zestawu BA. Przy zacieraniu pojawiły się jakieś białe cząsteczki. Próba jodowa była negatywna, po 70min podniosłem temp i zacząłem wysładzać przez fałszywe dno. Wyszło 22 l brzeczki, ale nie była klarowna. Po nachmieleniu i wystudzeniu zostało 18l, a na dnie ok 2l mułu, którego nie powinno być. Nie wiem czemu, może powinienem filtrator z oplotu zrobić.

Drożdże S-33 trochę nawaliłem bo woda nie zdążyła ostygnąć do drożdży i było ok 27-28 stopni. Może pozdychały w tej temperaturze. W poniedziałek sprawdzę jak nie ruszyły to przygotuję nowe.

Temperatura fermentacji będzie ok 15-17 stopni.

Będzie coś z tego?

Na przyszłość będę robił startery, niestety wysyłka paczkomatem nie wyszła i nie dostałem mieszadła na weekend, pomimo, że kolba i rdzeń już czekają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Nie chcąc zakładać nowego tematu zapytam tu. Jestem obecnie na etapie drugiej warki obie z ekstraktów. Pierwsza Dark ale z Gozdawy na drożdżach PAY7 fermentowane z różnymi przygodami zeszło z 12,5 Blg do 5 Blg obecnie leżakuje. Warka druga z pils z samodzielnym chmieleniem na S05 obecnie 19 dzień fermentacji w temp otoczenia ok 16-17 st. Oba piwa smakowane zarówno podczas fermentacj jak i ale tydzień po butelkowaniu wykazują lekki kwaskowaty posmak. Czy to normalne i z czasem piwo się ułoży i posmak zniknie, czy po prostu dałem gdzieś ciała i czeka mnie lanie w kanał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś uwarzyłem swoją pierwszą warkę (nie licząc nieudanego brevkita i warki z ekstraktów, która dojrzewa) w garnku elektrycznym hyundai.

Przebiegało to z problemami, bo utopiła mi się sonda od elektrycznego termometru i wskazywał temp. 80. Napędziło mi to stracha, zanim doszedłem co nie tak i użyłem analogowego.

Piwo to belgian pale ale z zestawu BA. Przy zacieraniu pojawiły się jakieś białe cząsteczki. Próba jodowa była negatywna, po 70min podniosłem temp i zacząłem wysładzać przez fałszywe dno. Wyszło 22 l brzeczki, ale nie była klarowna. Po nachmieleniu i wystudzeniu zostało 18l, a na dnie ok 2l mułu, którego nie powinno być. Nie wiem czemu, może powinienem filtrator z oplotu zrobić.

Drożdże S-33 trochę nawaliłem bo woda nie zdążyła ostygnąć do drożdży i było ok 27-28 stopni. Może pozdychały w tej temperaturze. W poniedziałek sprawdzę jak nie ruszyły to przygotuję nowe.

Temperatura fermentacji będzie ok 15-17 stopni.

Będzie coś z tego?

Na przyszłość będę robił startery, niestety wysyłka paczkomatem nie wyszła i nie dostałem mieszadła na weekend, pomimo, że kolba i rdzeń już czekają.

Kilka błędów było ale nie takich żeby skreślić piwo i lać w kanał. Powinno być dobrze pod warunkiem, że nie podczas fermentacji nie zrobisz jakiś niecnych rzeczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Warka druga z pils z samodzielnym chmieleniem na S05 obecnie 19 dzień fermentacji w temp otoczenia ok 16-17 st.

Piwa z brewkitów lubią być kwaskowate. Ale podałeś za mało szczegółów (czy to z brewkita, czy z ekstraktu słodowego?), ile ekstraktu, jakie chmielenie itp. Pewne jest jedno - nie będzie to pils, bo zbyt wysoka temperatura fermentacji. A z oceną smaku poczekaj aż brzeczka przefermentuje a piwo się ułoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, pierwsze moje podejśćie do drożdży płynnych. Chcę zrobić witbiera na FM20. Ale niestety sklep ma tylko drożdże z datą do 27.09.2016. http://twojbrowar.pl/pl/fermentum-mobile/1561-fm20-biale-walonki.html

 

Brać to normalnie ? Czy lepiej nie ryzykować ? Nie mam doświadczenia w płynnych drożdżach a co dopiero w przeterminowanych płynnych drożdżach :D Jakieś rady ? Ktoś brał takie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.