Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę będę butelkował pierwszą warkę (brewkit). Ponieważ będę dekantował wężykiem do fermentora z kranem, to mam pytanie czy przeniesienie fermentora 24h przed planowanym rozlewem na podwyższenie wystarczy aby to, co wzruszy się podczas przenoszenia opadło na z powrotem na dno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważaj tez na kręcenie fermentorem podczas podnoczenia. Przy kręceniu, drożdże z dna kręcą się razem z wiadrem, a płyn z racji bezwładności kręci się wolniej, wskutek czego na styku drożdże/piwo podnosi trochę drożdży i zmętnia piwo. Jeśli już musisz przekręcić trochę fermentor rób to powoli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem mały błąd w zamówieniu, które już do mnie dotarło i stąd moje pytanie. Czy zamiast palonego jęczmienia dla koloru mogę użyć nie ześrutowanego słodu barwiącego jęczmiennego wayermann ? Nie posiadam śrutownicy i tutaj jest ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chałupniczo mam je ześrutować? :-) Nie łatwiej zatem będzie wrzucić na moment do miksera i szarpnąć tym ?

Ja kiedyś mlynkiem ześrutowałem 0.5 kg carafy III :-) zwykłym elektrycznym. Da radę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Weź szmatę młotek z dwie warstwy folii i trochę po uderzaj. Palone ziarno jest bardzo kruche - powinno na lajcie przejść nawet przez młynek do kawy.

 

No ok, a teraz powiedz mnie przyjacielu czy wniesienie takiego słodu do piwa podbije mi ekstrakt ? Bo tego bym nie chciał...Chciałbym uzyskać jedynie kolor wody na czerń ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, to mój pierwszy wpis na forum

 

Właśnie jestem w trakcie warzenia swojego pierwszego piwa, a jako że to mój pierwszy raz :) to zacząłem od metody najprostszej tj. brewkita.

 

Użyte surowce:

1. Brewkit BLACK ROCK Pale Ale 1,7 kg

2. BA Brewkit PLUS 1 kg

3. Drożdże z zestawu Premium Brewing Yeast 5G (BATCH Y28013) 1 saszetka.

 

OG = 7 Bal (myślałem, że będzie więcej)

 

Drożdże zadane w niedzielę (09.10.2016 r.) o godz 19.00. Fermentacja ruszyła już w nocy z niedzieli na poniedziałek. Temperatura na początku 23-24 stopnie, od mniej więcej wtorku 22 stopnie. Od czwartku popołudniu ustało "bulkanie" w rurce fermentacyjnej.

 

Moje pytanie jest takie: czy można już przyjąć, że fermentacja burzliwa się skończyła?? Wyszło by na to, że trwała 4 dni. Czy czas zlewać na "cichą"??

 

Proszę o pomoc dla piwnego amatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura za wysoka. Z tym 7 blg to nie wiem jakim cudem takie wyszlo, no chyba ze zrobiles 23-24 litry... Jak robiles z puchy, to zamiast zlewac na cicha potrzymaj nad drozdzami dluzej zeby dofermemtowalo w tym samym fermentorze.

 

Wg instrukcji na puszce trzeba było dolać wody do 23 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 Blg wyszło, bo zapewne nie schłodziłeś próbki. Nie przelewaj, potrzymaj w tym samym wiadrze jeszcze z kilka dni. A w tym czasie poczytaj forum.

 

Zdecydowałem się nie przelewać do drugiego fermentora. Potrzymam jeszcze tydzień w tym samym (nad drożdżami).

 

Nie rozumiem tylko o co chodzi z tym schłodzeniem próbki. Badanie robiłem po wymieszaniu z zimną wodą, przed zadaniem drożdży, przez co osiągnąłem temperaturę 24 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.