Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

Jak blg wyszło wyższe niż zakładane, to bym dolewał. W innym przypadku lepiej nie.

BLG 13' z zakładanych 12'.

3 litry nie rozcieńczą zbyt mocno?

 

 

daj 1,5 l i będziesz miał zakładane 12'

Na goryczkę to i tak już nie bardzo wpłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szybkie pytanie bez zakładania dodatkowych tematów. Mam Witbiera na fermentacji. Jutro będzie 14 dzień. Wyszedł słaby by tylko 10.5 blg. Fermentacja na drożdżach Mangrove jack m21. Drożdże zadane w temperaturze 16C. Ładnie ruszyły I na drugi dzień już bulgotalo a temperatura wzrosła do 17C. Na wieczór zapomniałem zmienić butelek z lodem i na drugi dzień skoczyła do 19.5C. Taka też temperaturę utrzymywalem przez kolejne 3 dni. Po tym czasie temperatura powoli spadła do 17C. Po paru dniach przeniosłem fermentor w cieplejsze miejsce ok 18-19C. Stoi tam 5-6 dni. Blg się nie zmniejsza i wynosi ok 2.2. Jutro chciałbym zabutelkowac i co lepiej zrobić wynieść na noc na podwórko temperatura poniżej 10C (czyli cold crush) czy zanieść do domu gdzie mam dwie temperatury do wyboru ok 22-23C i 25-26C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pierwszy raz planuję zadać piwo gęstwą którą sobie przechowuję od ponad tygodnia a nie tak jak robiłem dotychczas świeżą gęstwą prosto z fermentora. Pojawiło się więc kilka pytań. Gęstwa wygląda jak na zdjęciu poniżej. Wg kalkulatora http://www.mrmalty.com/calc/calc.htmlbędę musiał zadać jej około 210 ml. Nie bardzo wiem teraz jak postąpić żeby zadać dobrą ilość. Drożdże były płukane 2 lub 3 razy, w zapachu wydaje się wszystko ok. Z góry dziękuję za pomoc.

 

14608022_1097765463626525_1351249552_n.j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W arkuszu proste piwne porachunki na forum jest formuła która Ci wyliczy co się stanie jak dolejesz lub odparujesz daną ilość wody.

 

Jesli dobrze pamietam to leci to tak:

 

[aktualna objetosc brzeczki] x [(aktualne BLG) - (docelowe BLG)] / [docelowe BLG]

 

Robie tak, gdy mi wyjdzie wyzszy ekstrakt niz sie spodziewalem. Dolewam (po chmieleniu) mineralki z butli, albo przegotowanej i wystudzonej wody.

Edytowane przez sredstvom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie, mam nietypowe pytanie.

Dziewczyna bardzo lubi róże i wszystko co z nimi związane (konfitury z dzikiej, jakieś czekoladki, słodycze).

Próbował ktoś kiedyś jakoś przemycić różę do piwa?

Zrobiłbym mniejszą, eksperymentalną warkę, tylko- no właśnie, jak xD

Dolać po prostu wodę różaną już do fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Pierwszy raz planuję zadać piwo gęstwą którą sobie przechowuję od ponad tygodnia a nie tak jak robiłem dotychczas świeżą gęstwą prosto z fermentora. Pojawiło się więc kilka pytań. Gęstwa wygląda jak na zdjęciu poniżej. Wg kalkulatora http://www.mrmalty.com/calc/calc.htmlbędę musiał zadać jej około 210 ml. Nie bardzo wiem teraz jak postąpić żeby zadać dobrą ilość. Drożdże były płukane 2 lub 3 razy, w zapachu wydaje się wszystko ok. Z góry dziękuję za pomoc.

 

14608022_1097765463626525_1351249552_n.j

Podbijam, ktoś coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum czytałem poradę żeby własnoręcznie przygotować słód zakwaszający. Przy ostatnich zakupach niestety zapomniałem o nim. W skrócie: 50 g słodu (z bazowych mam pale ale) wsypać do słoika, zalać ciepłą wodą i odstawić na 3 dni. Zakwaszający potrzebuję do zakwaszenie zacieru w celu zwiększenia wydajności. Myślicie, że to ma szansę się udać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego wszyscy przejmują się odfermentowaniem. Wg mnie 70% to dużo szczególnie jeśli chodzi o ekstrakty. Drożdży od Gozdawy nie znam, ale US-05 też nie są jakieś super, jeśli chodzi o odfermentowanie. Inną sprawą jest niedofermentowanie, ale to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo stopień odfermentowania zmienia odbiór piwa. Słabo odfermentowana APA nie jest taka rześka i pijalna jak dobrze odfermentowana. US-05 odfermentowują stosunkowo wysoko, choć oczywiście nie trudno o o wiele większe żarłoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robie tak, gdy mi wyjdzie wyzszy ekstrakt niz sie spodziewalem. Dolewam (po chmieleniu) mineralki z butli, albo przegotowanej i wystudzonej wody.

Ja sobie mrożę wczesniej 1-2 litry przegotowanej wody, taka mrożonka nie dość że rozciecza, to jeszcze przyspiesza chłodzenie.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robie tak, gdy mi wyjdzie wyzszy ekstrakt niz sie spodziewalem. Dolewam (po chmieleniu) mineralki z butli, albo przegotowanej i wystudzonej wody.

Ja sobie mrożę wczesniej 1-2 litry przegotowanej wody, taka mrożonka nie dość że rozciecza, to jeszcze przyspiesza chłodzenie.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

 

 

Zgadzam sie.

Zapomnialem po prostu dopisac, ze dolewam przed zadaniem drozdzy, czyli do wystudzonej brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum czytałem poradę żeby własnoręcznie przygotować słód zakwaszający. Przy ostatnich zakupach niestety zapomniałem o nim. W skrócie: 50 g słodu (z bazowych mam pale ale) wsypać do słoika, zalać ciepłą wodą i odstawić na 3 dni. Zakwaszający potrzebuję do zakwaszenie zacieru w celu zwiększenia wydajności. Myślicie, że to ma szansę się udać?

Jeśli masz doświadczenie z robieniem zakwasu chlebowego, to tak, powinno się udać. Jeżeli robisz to pierwszy raz w życiu, to będziesz miał więcej szkody niż pożytku i lepiej sobie odpuść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

chcialbym dodac do zacierania platki owsiae blyskawiczne i mam pewnien dylemat

mam 2 paczki po 0,4 kg i zastanawiam sie czy jak dodam dwie to bedzie duza roznica w odbiorze (w porownaniu do jednej) i czy nie bede mial problemow z filtracja (zasyp ok 6,5 kg) ?

co radzicie?

ps czy platki podbijaja blg?

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.