Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

2. Nie wiem, nie próbowałem, ale po co chcesz rozmrażać?

 

niestey w mieszkam w innym miejscu niz warze, i musze ten chmiel przetransportowac do miejsca warzenia. moge chmiel na cicha po transporcie  trzymac w szafce , ale moge go rowniez spowrotem zamrozic stad to pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do uwarzenia czegoś mocniejszego +/- 25 plato. Prawdopodobnie będzie odpowiednio mniejsze wybicie (+/- 15l), ile to się jeszcze okaże, ale na pewno nie tradycyjne 20 litrów. Takie piwo potrzebuje czasu i kiedy do burzliwej użyje tradycyjnych fermentorów to jednak mam problem gdzie przeprowadzić cichą/leżakowanie takiego mocarza. Z tego co gdzieś wyczytałem plastikowe fermentory przepuszczają tlen i do dłuższego leżakowania zaleca się choćby szklane gąsiory. Niestety mam dwa 10 litrów i 50 litrów, żaden z nich się więc nie nada. Po drugie jeśli piwa będzie 15 litrów to ponad połowa przestrzeni fermentora będzie pusta. 

 

Co radzicie w takiej sytuacji? Kupić gąsior 20 litrów? Czy także leżakowanie przeprowadzać w fermentorach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co radzicie w takiej sytuacji? Kupić gąsior 20 litrów? Czy także leżakowanie przeprowadzać w fermentorach?

Nie chce mi się wierzyć, że każdy kto robi np RIS-a, cichą przeprowadza w szklanym gąsiorze :) Wydaje mi się, że śmiało możesz użyć fermentorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie swojego pierwszego piwa.

Był to Premium Lager z zestawu browamatora. Piwo z brew kita. 

Cały proces warzenie, fermentacja wg zaleceń producenta. Wiem już, że w pierwszej kolejności taką instrukcję należy wrzucić do pieca :)

 

Piwo stoi 2 tydzień zabutelkowane. Oczywiście nie mogłem się powstrzymać i otworzyłem butelkę na spróbowanie.

Pachnie nieźle, jest klarowne, dosyć nieźle się pieni i powoli zaczyna być gazowane. Problem jest ze smakiem. Mianowicie piwo smakuje jak rozwodniony Har**ś :)

Goryczka prawie niewyczuwalna. Czy to piwo z czasem nabierze charakteru czy nie ma co liczyć na szał? Goryczka chyba maleje z czasem, a tu nie ma z czego maleć. 

 

 

Planuję jeszcze jedno piwko z brew kita przed warzeniem na poważnie i zastanawiam się czy mogę zrobić je następująco:

-1,7kg ekstrakt nachmielony

-1,7kg ekstrakt niechmielony

-0,5kg glukoza

-chmiel

??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie swojego pierwszego piwa.

Był to Premium Lager z zestawu browamatora. Piwo z brew kita. 

Cały proces warzenie, fermentacja wg zaleceń producenta. Wiem już, że w pierwszej kolejności taką instrukcję należy wrzucić do pieca :)

 

Piwo stoi 2 tydzień zabutelkowane. Oczywiście nie mogłem się powstrzymać i otworzyłem butelkę na spróbowanie.

Pachnie nieźle, jest klarowne, dosyć nieźle się pieni i powoli zaczyna być gazowane. Problem jest ze smakiem. Mianowicie piwo smakuje jak rozwodniony Har**ś :)

Goryczka prawie niewyczuwalna. Czy to piwo z czasem nabierze charakteru czy nie ma co liczyć na szał? Goryczka chyba maleje z czasem, a tu nie ma z czego maleć. 

 

 

Planuję jeszcze jedno piwko z brew kita przed warzeniem na poważnie i zastanawiam się czy mogę zrobić je następująco:

-1,7kg ekstrakt nachmielony

-1,7kg ekstrakt niechmielony

-0,5kg glukoza

-chmiel

??

 

Tak z ciekawości (bo też jestem przed pierwszym piwem - pucha Coopersa), czego użyłeś jako dodatku podbijającego ekstrakt? W jakiej temp fermentowałeś? I ile miało BLG przed fermentacją?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sylwester87:

Czyli do tych składników, które wymieniłem zastosować takie rodzaje chmielu?

 

redlum:

Jeśli chodzi o warunki fermentacji to mogę fermentować w komórce, w której jest temperatura zbliżona do temperatury na zewnątrz lub w mieszkaniu około 18-22C.

 

luki161:

Użyłem BA brew-kit PLUS 1 kg dodawali to w zestawie jako najlepszą opcję. Uważam jednak, że to za mało i można by coś tam jeszcze dodać. Ja następnym razem zrobię z takich składników jak napisałem wyżej. Blg miało być wyższe, ale z tych składników, które dali(mimo, że dałem mniej wody niż zalecali) blg wyszło koło 8,5 przed i zeszło do 3 po fermentacji. Fermentowałem również w temperaturze jaką zalecali czyli ok. 25C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem BA brew-kit PLUS 1 kg dodawali to w zestawie jako najlepszą opcję. Uważam jednak, że to za mało i można by coś tam jeszcze dodać. Ja następnym razem zrobię z takich składników jak napisałem wyżej. Blg miało być wyższe, ale z tych składników, które dali(mimo, że dałem mniej wody niż zalecali) blg wyszło koło 8,5 przed i zeszło do 3 po fermentacji. Fermentowałem również w temperaturze jaką zalecali czyli ok. 25C. 

 

Słabe wyszło to blg, ile litrów brzeczki zrobiłeś? Ja zamierzam, obciąć ilość w stosunku do instrukcji, do jakichś 18-19l i ewentualnie po pomiarze blg dodać wody jak wyjdzie za dużo (ale pewnie nie wyjdzie). Co do temperatury, to rzeczywiście za wysoko, bo jak otoczenie miało 25 to brzeczka miała koło 27-28, więc mogło wyjść Ci coś harnasiopodobne. Przy samodzielnym chmieleniu pamiętaj, że wtedy potrzebujesz już dużego gara, żeby nie chmielić w stężonym blg albo ratować się herbatką chmielową.

Edytowane przez luki161
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jancewicz:

Już koledzy o tym wspomnieli. Uprzedzali, że piwo może wyjść "bimbrowe" w smaku i zapachu, ale na szczęście udało się tego uniknąć i poza bardzo delikatnym zapachem drożdży pachnie raczej piwem :). Niestety robiłem piwo pierwszy raz i stosowałem się do instrukcji, w której jak później wspomnieli obecni tu forumowicze było sporo bzdur. 

 

luki161:

Robiłem 22 litry, ale teraz zrobię 20 i zastosuję 2 ekstrakty. Jeden nachmielony i drugi niechmielony w stosunku 1:1. Poza tym dodam 0,5kg glukozy(lub coś w zamian). Tak jak piszesz w razie czego doleję wody.

Co do chmielenia to zastanawiałem się nad chmieleniem na zimno. Jeśli jednak będzie trzeba to mam duży gar. 

Na szczęście piwo z brew kita jest dosyć tanie i przede wszystkim szybko się robi więc można poeksperymentować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podbicie ekstraktu portera bałtyckiego dodatkiem 3 proc. zwykłego cukru wpłynie jakoś negatywnie na smak?

 

Wpłynie, ale niewyczuwalnie. :) Czasami tyle cukru daje się do refermentacji i różnic nie ma. Tym bardziej w tak mocnym piwie cukier na smak negatywnie nie wypłynie w takiej ilości. 

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływem negatywnym bym tego nie nazwał, ale ogólnie dodatek cukru podbija alkohol bo jest on w 100% przerabiany przez drożdże i delikatnie zwiększa wytrawność piwa. Dodawałem różne ilości cukrów do piw do 200 g nie wprowadzają zmian do piwa, powyżej zaczynają być odczuwalne w wyższym odfermentowaniu i to co wymieniłem wyżej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla upewnienia się:

W sobotę przymierzam się do kolejnej warki. Będzie to 6 dzień fermentacji mojego Double Black IPA. Fermentacja przebiega znakomicie, na wierzchu mam piękny gruby kożuch piany. Chcę zaszczepić brzeczkę odebraną z tamtego piwa gęstwą. Czy najlepszym rozwiązaniem jest odebranie wyliczonej ilości gęstwy i po prostu przelanie jej do nowej brzeczki, czy wskazane są jeszcze jakieś operacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.