Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

A czego spodziewać się po stylu żula? haha

Jak zleje do butelek i zwolnię sobie fermentor to w sobotę warzę następne. Je od razu wstawię do komórki. Powieszę tam termometr, bo tego ciekłokrystalicznego nie rozkminiam :) "świecą" mi się 3 temperatury. 24C niebieska, 25C zielona, 26C brązowa. Zakładam, że jest 25C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Piwo(Finlandia Premium Lager z zestawu Bro******ra) stoi w temperaturze pokojowej(pogoda nas rozpieszcza) koło. 25C.

Za ciepło... było zacząć w komórce, a potem po jakichś 10-14 dniach przenieść do cieplejszego pokoju na kilka dni. Po tym zabiegu albo rozlew, albo zlanie na cichą i do komórki. Teraz już po ptokach - pewnie będziesz miał w piwie sporo alkoholi wyższych, oby nie doszło do rozpuszczalnika. Temperatury już nie obniżaj, bo możesz spowodować wstrzymanie fermentacji i doprowadzić do niedofermentowania, a w rezultacie potem mocnego przegazowania piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z fermentora dawało drożdżami, ale jakoś bez przesady. Raczej zapach piwa był wyraźniejszy niż drożdży. Mam nadzieję, że to się jeszcze poprawi. 

Zostawiłem w domu, bo nie spodziewałem się, że przywali takimi upałami, a instrukcje podają rozbieżne informacje. W instrukcji po angielsku(oryginalnej) zalecają fermentować w 20-25C 4-7 dni. W instrukcji po polsku 7-10dni w 18-25C. W komórce na pewno jest chłodniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z fermentora dawało drożdżami, ale jakoś bez przesady. Raczej zapach piwa był wyraźniejszy niż drożdży. Mam nadzieję, że to się jeszcze poprawi. 

Zostawiłem w domu, bo nie spodziewałem się, że przywali takimi upałami, a instrukcje podają rozbieżne informacje. W instrukcji po angielsku(oryginalnej) zalecają fermentować w 20-25C 4-7 dni. W instrukcji po polsku 7-10dni w 18-25C. W komórce na pewno jest chłodniej. 

Te instrukcje to ogólnie są o kant D potłuc ;/ Już sam fakt, że masz zestaw "Premium Lager", a każą fermentować w 25C (czyli górnymi drożdżami) powinien dać do myślenia :D Lagery to piwka dolnej fermentacji, gdzie na ogół proces ten przeprowadza się w 8-10C + lagerowanie w temp. bliskiej 0C.

 

Generalnie jest to raczej zestaw, który nadaje się do wyprodukowania w miarę czystego piwka górnej fermentacji (Ale) - a takie fermentuje się drożdżami dającymi czysty profil i z reguły ich optymalny zakres temperatury to 15-18C. Temperatura wewnątrz wiadra zwykle jest wyższa w stosunku do temperatury otoczenia, więc na dobrą sprawę takie piwka najlepiej fermentować w pomieszczeniu ~15C. Po kilkunastu dniach fermentacji warto tę temperaturę jeszcze podnieść, aby drożdże "posprzątały po sobie". Ot cały mistyczny sekret :) Poprawisz się następnym razem - jeżeli oczywiście będziesz chciał :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam!

Chcialbym ruszyc z seria single hop - ok 13BLG - warka 20L

1. Jak wyliczyc ilosc potrzebnego slodu?

http://www.brewersfriend.com/allgrain-ogfg/

 

2. Czy 90% pale ale i 10% pszenicznego to dobre proporcje?

Zależy co chcesz osiągnąć, nie ma czegos takiego jak jedna "dobra" receptura, inaczej wszystkie piwa miałyby taki sam skład. W każdym razie nie jest to propozycja absurdalna i na pewno piwo na takim zasypie będzie pijalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz osiągnąć, nie ma czegos takiego jak jedna "dobra" receptura, inaczej wszystkie piwa miałyby taki sam skład. W każdym razie nie jest to propozycja absurdalna i na pewno piwo na takim zasypie będzie pijalne.

 

dzieki bardzo za odpowiedz

podaj mi prosze jakas sprawdzona recepture (jesli masz) bo nie chcialbym zeby piwo bylo tylko 'pijalne'

Moze ktos kto ma doswiadczenie podzieli sie receptura z ktorej jest zadowolony?

 

ps. nasz pale ale ( np strzegom) to pale ale czy american pale 2 row; 6 row ?

Dzieki

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo nie chcialbym zeby piwo bylo tylko 'pijalne'

tym "tylko" to bym tak nie szafował. Praktyka pokazuje, że nie jest łatwo uwarzyć piwo pijalne.

Poza tym weź pod uwagę, że każdy ma inny gust.

Mnie pasuje taki zasyp na 28l:

3,20 kg Pilzneński (3,2 EBC) Słód 1 62,7 %

1,30 kg Monachijski typ I (9,0 EBC) Słód 2 25,5 %

0,40 kg Pszeniczny (3,0 EBC) Słód 3 7,8 %

0,20 kg Karmelowy 150 (95,0 EBC) Słód 4 3,9 %

 

lub taki:

 

3,20 kg Pilzneński (3,2 EBC) Słód 1 62,7 %

1,30 kg Monachijski typ I (9,0 EBC) Słód 2 25,5 %

0,40 kg Pszeniczny (3,0 EBC) Słód 3 7,8 %

0,20 kg Karmelowy 150 (95,0 EBC) Słód 4 3,9 %

 

inni zapewne polecą co innego :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak czyściłem (nawet podgrzewałem już zrobiony roztwór powyżej 80°C) i nic kolbie się nie działo. Tylko uważaj żeby się nie zagotowało i nie zaczęło pryskać.

Ewentualnie czyszczę OXI wlanym do gorącej wody w kolbie.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie pasuje taki zasyp na 28l:

3,20 kg Pilzneński (3,2 EBC) Słód 1 62,7 %

1,30 kg Monachijski typ I (9,0 EBC) Słód 2 25,5 %

0,40 kg Pszeniczny (3,0 EBC) Słód 3 7,8 %

0,20 kg Karmelowy 150 (95,0 EBC) Słód 4 3,9 %  

lub taki:  

3,20 kg Pilzneński (3,2 EBC) Słód 1 62,7 %

1,30 kg Monachijski typ I (9,0 EBC) Słód 2 25,5 %

0,40 kg Pszeniczny (3,0 EBC) Słód 3 7,8 %

0,20 kg Karmelowy 150 (95,0 EBC) Słód 4 3,9 %

 

To jeszcze zdradź największą tajemnicę...

Czym się różnią te zasypy? ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różnią te zasypy?

moim błędem :D i pośpiechem :(

drugie miało być :

4,10 kg Pilsner Bruntal (3,0 EBC) Słód 2 78,8 %

0,90 kg Monachijski typ I (12,0 EBC) Słód 3 17,3 %

0,20 kg Biscuit Malt (45,3 EBC) Słód 4 3,8 %

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chciałbym zrobić portera bałtyckiego na gęstwie z drożdży Gozdawa Czech Pilsner 18. Tyle że mają tolerancję na alkohol do 6,9 %. To znaczy, że nie mogę ich wykorzystać ?

Pewnie, że możesz bo zakazu nie ma. Musisz jednak się liczyć z konsekwencjami :) takiego działania. Twój cyrk Twoje małpy :smilies:

Producent Cie ostrzega, a Ty jednak kombinujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) strasznie słaba tolerancja - wydawało mi się że nie ma drożdże poniżej 8ki ale mogło mi się wydawać 

2) prawdziwego bałtyka na tym nie zrobisz, 18°Blg to takie minimum przyzwoitości na bałtyka a i tak się krzywią niektórzy 

3) odezwij się na FB na grupie Krakowscy Piwowarzy Domowi - wiem że niektórzy lagery teraz fermentują - może poratują gęstwą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Planuję zrobić swojego pierwszego milk stouta - okolice 18-19 blg, warka 20-litrowa. Jeśli chodzi o słody ciemne używam Fawcett Pale Chocolate i Carafa II special po 300 g, głównie zależy mi na posmakach czekoladowych. Jeśli chodzi o powyższe, wrzucam je oczywiście od początku zacierania. Chcę również użyć 250 g jęczmienia palonego ze Strzegomia. Planowałem dać go od początku zacierania, ale dla pewności chciałbym zapytać kogoś kto ma większe doświadczenie przy takich piwkach. Czy nie wniesie to za dużo paloności ? Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to pierwsza warka to daj jak daja angole, czyli wszystko razem sru.

Korekta w kolejnych warkach.

Nie licz na to ze trafisz idealnie za pierwszym razem a nawet jesli i tak bedzie ciezko powtorzyc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś, nie pierwsza warka tylko pierwszy milk stout :) Zresztą nie ma to znaczenia, poczekam jeszcze czy ktoś się wypowie i prawdopodobnie dodam tak jak planowałem od początku zacierania.

Edytowane przez Skajo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo wazne czy pierwsza warka wogole czy pierwsza w danym stylu. Piwowarstwo - zwłaszcza domowe - to sztuka perfekcji, albo w poszukiwaniu albo utrzymaniu jakości

 

 

 

 

Lub tez tanszej najebki :P

 

 

Sluchaj innych i rob jak uwazasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem na koniec sezonu 2 belgijskie stouty; w jednym 0,6 kg palonych w kolejnym dałem 0,8 kg. Carafa II Special stanowiła połowę palonych w obu. Żadnych posmaków spalenizny nie czułem. Do planowanego american stouta mam zamiar użyć z kilogram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.