Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam na koncie 5 warek z czego bede butelkowal w wek warke nr 4.

Mam problem ze zlewaniem z cichej - duza strata lub chmiel dostajacy sie do butelek.

Nie stosowalem predzej zadnego filtra , no ale czas zaczac. Co polecacie zeby strata byla jak najmniejsza - czytalem forum i widzialem ze niektorzy stosuja druciaka inni ponczoche - co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pończocha była dla mnie łatwiejsza do użycia. Ale akurat nie robiłem do tej pory chmielenia na zimno, więc jak dokładnie spisuje się w tym przypadku to nie wiem

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile den musi mieć pończocha? Ja zastosowałem jakieś tam pończochowe skarpetki po żonie z nieokreślonym den. Zauważyłem, że przechodzi przez nie sporo z tej najdrobniejszej frakcji granulatu (ten specyficzny pyłek barwiący na żółto-zielony kolor)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję uwarzyć piwko świąteczne i tutaj moja pierwsza receptura:

zasyp:

pale ale strzegom- 5kg

pszeniczny jasny strzegom- 1kg

karmelowy 600 strzegom- 0,5kg

Carawheat weyermann- 0,25kg

Carafa tym III Weyermann- 0,25kg

płatki żytnie błyskawiczne-200g/400g (zależnie jaką paczkę dostanę w sklepie)

Z PPPP wychodzi mi 16,20blg przy wydajności 70% i 20l piwa.

 

Wszystko wrzucone od razu. Zacieranie na lenia- 67°.

Gotowanie 60minut Magnum 20g/ewentualnie mam jeszcze Simcoe/Citra po około 30g.

Na ostanie 15 albo 5min planuję wsypać 20g przyprawy do piernika. Czy może lepiej jakichś świeżych przypraw? Może to i to?

Drożdże: gęstwa po s-04 albo us-05. Myślę, że dam s-04.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I teraz co byście doradzili?

Ja radziłbym nie robić takiego piwa z puchy ponieważ moja praktyka pokazała, że puchy pozostawiają dużo cukrów niefermentowalnych i wyjdzie Ci ulepek za 100,- zł :(

Zresztą może spróbuj najpierw w ogóle uwarzyć normalne Black IPA bo to łatwy styl raczej nie jest.

 

Ale ja się nie znam, ja tylko lubię dobre piwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tymczasem AIPA czternastka na dwóch puchach i kilogramie glukozy zeszła mi do 0,5-1 Blg

Bo właśnie dodatek glukozy zdecydowanie zwiększył odfermentowanie :) 2x1,7kg x 70% +1kg = 2,4kg + 1kg to jest prawie 1/3 samego cukru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że glukoza odfermentowała w całości, to pozostały 1Blg pochodzi z 2 puszek. Czyli wygląda jakby ekstrakty były zacierane "na wytrawnie". Chyba, że obecność glukozy zadziałała jak "dopalacz" i ekstrakty odfermentowały głębiej niż ma to miejsce bez udziału glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

akładając, że glukoza odfermentowała w całości, to pozostały 1Blg pochodzi z 2 puszek.

Hmm ... powiem tak, jakby uwzględnić, że spławik został oszukany przez alkohol w piwie to by pewnie wyszło z 2blg, a to już normalny poziom dla piwa z 2,4 kg ekstraktu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I chciałbym szczodrze nachmielić (jakieś 90 IBU). Będzie ulepek?

 

Wg mnie takie IBU jest w stanie skontrować dość dużą słodycz, ale słodycz to pojęcie względne :D
Piwo może być zbyt karmelowe i za bardzo goryczkowe jednocześnie. Trąd syfilisu nie wyklucza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Coś już wiem. Daję 4 puszki jasnego Bruntala i coś co spełni rolę czarnego pigmentu. Pierwszy wybór padł na 400g Carafa II. Przy barwie Bruntala 15-25 uzyskam brzeczkę 65-70. Czytam, że słód ten nie ma łuski, czyli odpada nam część posmaków palono-popiołowych. Teraz tylko kwestia, czy wydobywać z niego kolor na zimno, czy zwyczajnie w woreczku wrzucić do garnka (na jak długo)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrócę jeszcze na chwile,to mojego tematu niezidentyfikowanego zapachu/smaku pierwszego piwa. Kupiłem wczoraj dwa Budwaisery ,dla porównania z moim.I ku mojemu zaskoczeniu,rozpoznałem ten sam zapach/smak co w moim.W jednej butelce mniej,w drugiej bardziej wyczuwalny.Raczej to nie skunks,bo moje piwo stało cały czas w ciemnej piwnicy.Sam już niewiem,może tak poprostu musi być.A tak wogóle ,moje piwko smaczniejsze ,piana ładniejsza,goryczka szlachetniejsza :good:Brawo JA :naughty:

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mimo obaw, że zbyt wcześnie uwodnione drożdże nie ruszą udało się i piwo fermentuje już 5 dzień. Dzięki za pomoc dla "Wilczur" ;)

Piwo(Finlandia Premium Lager z zestawu Bro******ra) stoi w temperaturze pokojowej(pogoda nas rozpieszcza) koło. 25C. Po 3 dniach przeniosłem do innego pokoju, bo bulgotanie nie dawało spać jak woda kapiąca z kaloryfera haha. Co dziwne w innym pomieszczeniu o podobnej temp. piwo praktycznie przestało pracować. Dziś przeniosłem je z powrotem do pokoju, zmierzyłem blg i wynosi 3. Co ciekawe kilka minut po zamknięciu fermentora piwo ruszyło z kopyta jak na początku fermentacji.

 

Zastanawiam się czy zaistniała sytuacja jest spowodowana tym, że prawdopodobnie rozszczelniłem fermentor podczas przenoszenia i ponownie się uszczelnił po zamknięciu na nowo czy mogłem zainfekować piwo balingomierzem? Mierzyłem w ten sposób, że zdezynfekowany balingomierz wrzuciłem do fermentora. 

Drugie pytanie 

Czy przenieść piwo do komórki do końca fermentacji(planuję rozlewać w piątek) czy zostawić w takiej wysokiej temperaturze? Temperatura w komórce pewnie koło 18C.

Ostatnie pytanie żeby nie zawracać głowy za kilka dni

Czy mogę użyć butelek po Grolschu(zielone)? Chciałbym wykorzystać je ze względu na zamknięcie swing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło z powrotem bulkać, ponieważ piwo przeniosłeś z niższej temperatury do wyższej. Rozpuszczony w nim dwutlenek węgla zaczął się uwalniać w wyższej temperaturze. Przenieś do piwniczki, chociaż to już niewiele da, bo pierwsze dni spędziło piwo w takich temperaturach że drożdże miały tam niezłą orgie :P Jasne że możesz w nich butelkować, tylko trzymaj te butelki w piwnicy, z dala od światła.

Edytowane przez Deathhammer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mimo obaw, że zbyt wcześnie uwodnione drożdże nie ruszą udało się i piwo fermentuje już 5 dzień. Dzięki za pomoc dla "Wilczur" ;)

Piwo(Finlandia Premium Lager z zestawu Bro******ra) stoi w temperaturze pokojowej(pogoda nas rozpieszcza) koło. 25C. Po 3 dniach przeniosłem do innego pokoju, bo bulgotanie nie dawało spać jak woda kapiąca z kaloryfera haha. Co dziwne w innym pomieszczeniu o podobnej temp. piwo praktycznie przestało pracować. Dziś przeniosłem je z powrotem do pokoju, zmierzyłem blg i wynosi 3. Co ciekawe kilka minut po zamknięciu fermentora piwo ruszyło z kopyta jak na początku fermentacji.

 

Zastanawiam się czy zaistniała sytuacja jest spowodowana tym, że prawdopodobnie rozszczelniłem fermentor podczas przenoszenia i ponownie się uszczelnił po zamknięciu na nowo czy mogłem zainfekować piwo balingomierzem? Mierzyłem w ten sposób, że zdezynfekowany balingomierz wrzuciłem do fermentora. 

Drugie pytanie 

Czy przenieść piwo do komórki do końca fermentacji(planuję rozlewać w piątek) czy zostawić w takiej wysokiej temperaturze? Temperatura w komórce pewnie koło 18C.

Ostatnie pytanie żeby nie zawracać głowy za kilka dni

Czy mogę użyć butelek po Grolschu(zielone)? Chciałbym wykorzystać je ze względu na zamknięcie swing

Szkoda, że nie fermentowałeś w tej komórce. Teraz mógłbyś przenieść do domu. Ale trudno. Wyjdzie Ci coś w typie mojego Żula. Zielonych butelek bym się nie bał. Jeśli tylko masz możliwość przechować zabutelkowane piwo w ciemnej piwnicy, albo chociaż możesz obłożyć skrzynkę kocem. Ważne, żeby odciąć dopływ światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.