Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Tydzień temu butelkowałem moje pierwsze piwo. Oczywiście dłużej już czekać nie mogłem :naughty: .Ładnie sie sklarowało,osad drożdżowy na dnie,nagazowanie na rozsądnym poziomie.Tylko w smaku,zapachu wyczuwam coś co mi nie pasuje.Po pół godzinie wąchania,przeczytaniu wielu postów,stwierdzam zapach masła,popcornu.Piszą,że diacetyl.

 

Moje pytanie: Czy to przypadłość każdego młodego piwa?Czy z czasem ten maslany zapach zniknie?

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak Doktorze. Palac kultury przeciez tez moze zniknac

1. Pałac Kultury ma niewiele z piwowarstwem

2. Wypowiadasz się w temacie piwowarskim stanowczo twierdząc to co nie jest prawdą.

3. Ludzie to czytają i potem nie daj boże kolejny będzie pisał, że "on wyczytał" :(

4. Nie jestem "Doktorem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skoro twierdzisz usilnie ze nie mam racji twierdzac ze nie zniknie to powiedz jak ma mu zniknac diacetyl na tym etapie?

1. Ja twierdzę, że może zniknąć (nawet na tym etapie w piwie nadal są drożdże i mogą jeszcze posprzątać po sobie)

 

Tydzień temu butelkowałem

2. Ty natomiast stanowczo twierdzisz, że nie ma takiej możliwości więc wg mnie chyba mijasz się z prawdą.

 

Nie twierdzę natomiast, że diacetyl na pewno zniknie, ot taka mała różnica w formułowaniu osądów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wczesnie zlales piwo znad drozdzy. Poczytaj o przerwie diacetylowej a nastepnym razem bedzie git. Powodzenia ;)

hmmm...piwo stało 3 tygodnie w fermentorze,bez zlewania na cichą. Najpierw 16C,po 4 dniach 18-19,trzy dni przed rozlewem w pokoju 23-24C.Blg spadło do 3 i od tygodnia nie spadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przepraszam, że wcinam się w wątek, ale mam pytanie i chyba tu jest miejsce aby je zadać. Mianowicie robiłem dziś swoje pierwsze piwko w brew kitu. Niestety nie wykalkulowałem sobie ile czasu minie do ostygnięcia brzeczki do temp. 20stC i uwodniłem drożdże. Od uwodnienia do zadanie minęło kilka godzin. Na powierzchni wody z drożdżami była lekka pianka utworzona z bąbelków i przy ruchu szklanki bąbelki z dna odrywały się i ulatywały. Czy taka kilkugodzinna kąpiel drożdży im nie zaszkodzi czy powinienem jutro z rana kupić nowe i dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno być ok, sam kiedyś popełniłem podobny błąd, stały kilka godzin, ale nic się nie stało, wystartowały normalnie. Osobna sprawa, że awaryjną paczkę drożdży zawsze warto mieć, ale nie ma sensu się spieszyć z ich wrzucaniem, poczekaj spokojnie, najprawdopodobniej będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz śrutować szybko i wygodnie, to kup walcowy za niewiele ponad 300 plnów. Ja używam biowinowy i jestem zadowolony. Kręcę ręcznie i idzie to dość sprawnie. Łuskę trochę szarpie, ale nie przeszkadza to w niczym.

Jak chcesz po taniości, to polecam biowinowy. Jak masz więcej kasy i miejsca do przechowywania, to walcowy z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wczesnie zlales piwo znad drozdzy. Poczytaj o przerwie diacetylowej a nastepnym razem bedzie git. Powodzenia ;)

Dało mi to do myslenia. Raczej wykluczyłem taką możliwość. Wgryzłem sie bardziej w tajniki wiedzy sensorycznej,druga wersja brzmi,smak i zapach słodu,takiego z worka.

Jedyne co mi przychodzi do głowy,to zbyt wysoka temperatura wody do wysładzania. Wysładzałem 80C,to za wysoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.