Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Głupia sprawa, zauważyłem że ostatnio jak zrobiło się ciepło, mam problem z zejściem poniżej tych 25-23 stopni podczas chłodzenia brzeczki. Zastanawiam się czy zadanie drożdży do takiej temperatury zrobi dużą różnicę ? Oczywiście od razu fermentor będzie przeniesiony do skrzyni styropianowej i zacznę zbijanie temperatury w taki sposób. Biorąc pod uwagę średni czas "laga" drożdży w momencie kiedy ruszą temperatura brzeczki powinna być już na odpowiednim poziomie. Druga opcja to zadanie drożdży dopiero kiedy schłodzę brzeczkę w skrzyni po kilku godzinach i teraz moje pytanie, czy robi to dużą tj. zauważalną różnicę ?

Schłodź lodem. Tylko jeśli chłodzisz w wannie to musisz mieć miejsce w zamrażarce. Ja robiłem lód w woreczkach śniadaniowych wlewając litr wody do każdego. 24 woreczki chłodziły w ok. 2 godziny nawet do 12-13 st. jak za długo przetrzymałem. Teraz mam chłodnicę z karbowanki i najpierw podłączam do wanny, a potem przenoszę do kuchni, stawiam na kuchence i podłączam chłodnicę pod pompkę kupioną w akwarystycznym wstawioną do zlewu. W zlewie woda ze skruszonym lodem. Potrzeba może z 5 worków z lodem. Któryś z forumowiczów wstawił w poście filmik na którym widać właśnie taki sposób chłodzenia. Polecam bo działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jest najbardziej żywiczny amerykański chmiel? chciałbym zrobić prawdziwie żywicznego single hopa

Simcoe, Chinook, CTZ (Columbus/Tomahawk/Zeus). Warto zerknąć w stronę Eureka! - opisywany jako Super Simcoe

 

Sam Simcoe z 2014 mam wrażenie, że jakiś taki sobie był - obecnie jest ok (jak dowaliłem ostatnio do AIPA w sumie 100g, to dominowała żywica). Dobrze się sprawdza na ostatnie 10-15 minut gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanie. Uważyłem RIS'a, zmierzona zawartość cukru za pomocą refraktometru była 27 brix, po 25 dniach fermentacji 16.5 brix pokazał. Próbuje korzystać z kalkulatora brixa na plato i nie wiem jaki współczynnik korekcyjny dobrać aby przekonać się o aktualnym poziomie cukru... pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie małe pytanie. Uważyłem RIS'a, zmierzona zawartość cukru za pomocą refraktometru była 27 brix, po 25 dniach fermentacji 16.5 brix pokazał. Próbuje korzystać z kalkulatora brixa na plato i nie wiem jaki współczynnik korekcyjny dobrać aby przekonać się o aktualnym poziomie cukru... pomocy

Zanim będziesz zamieniał brixy na blg (tak współczynnik 1,04) oblicz jakimś kalkulatorkiem z sieci poprawkę na alko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Potwierdzam. SH na simcoe 2015, które piłem były bardzo leśne/żywiczne/sosnowe.

Hmm, mój single hop był też z simcoe 2015 i niestety zero żywiczności. Z którego sklepu miałeś chmiel?

 

Ja robiłem na chmielach z TB, ale zamawiałem zaraz po pojawieniu się świeżych w ofercie. Koledzy kupowali w CP i też było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił piwo z udziałem słodu żytniego na poziomie 15- 22% (jeszcze nie zdecydowałem który wariant wybiorę), przeglądając forum widziałem że wielu piwowarów olewa przerwę beta glukanową. Warto tę przerwę robić, czy zacierać normalnie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz uzyskać. Przy 15% - 22% nie ma potrzeby. Robiłem z 81% słodu żytniego i sędziowie uznali, że było za bardzo oblepiające i kisielowate. Robiłem bez przerwy beta-glukanowej. Miałem nadzieję uzyskać piwo, które da się nabrać na łyżkę, ale nistety i tak spływa z niej ;) Do 40% zasypu żyta wg mnie nie ma sensu robić tej przerwy. Piwo wyjdzie fajnie gęste i oleiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! taka sytuacja:

berleywine 23L 23,3 brix zacieranie 90' 67C, zadane gęstwa 300ml FM13 irlandzkie ciemności tzrci pasaż po dry stoucie 11brix. w 22C.Do skrzyni styropianowej.

Pierwsze oznaki fermentacji temp 20C, nie chłodziłem , myślałem ze jak przy fermentacji 20C, a skrzynia na balkonie i to był wieczór ,czyli w nocy już zimno, to nie wzrośnie. Niestety rano szaleństwo drożdżowe, wielka piana i 26C!  Oczywiście panika poszły 2x1,5L PET zamrożone, no i niestety chyba zad dużo, po 24h spadło do 18C... i tu chyba wstrzymałem fermentację...po tygodniu 15brix potem wzrosło do 19C, nie mam bulgotki ale pokrywa rozszczelniona, wybrzusza się, Ale mierzę refraktometrem  po kilku dniach i nie widzę żeby gęstość spadała. Czekać? podnieść temp? z tego zacierania ma jeszcze na tej samej gęstwie, tylko ok. 100ml, cienkusza, 6,6brix którego w niedzielę będę przelewał na cicha, czy może wziąć z niego gęstwę i zadać jeszcze raz do barleywina? oczywiście zachowując na maxa reżim sanitarny, jeśli tak to czy  napowietrzać jeszcze raz brzeczkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj rozlewałem piwo do butelek,powiedzmy ,że sie udało :-) Dzisiaj czytam o oxi,że dajemy 3-4 g na litr wody,do dezynfekcji. Ja przeczytałem 3-4, ale łyżeczki :wallbash: ,i takim roztworem dezynfekowałem butelki. Troche do butelki ,wstrząsnąłem,wylałem i nastepna, bez płukania.

 

Dziś zaobserwowałem,taki biały osad na szyjkach(na zewnątrz).Powiedzcie,że bedzie dobrze :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.