Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

witam!

podczas zacierania mierze temp 2ma termometrami i mam rozbieznosc 2C. zastanawialem sie nad kupnem cyfrowego termometru.

Co myslicie o http://allegro.pl/termometr-cyfrowy-lcd-z-sonda-50-do-110-stopni-i5951706573.htmlczy ten chinski sprzet zda egzamin (ma niby doladnosci 0,1C, ale biore na to poprawke)?

Co ew mozecie polecic ?

Z tymi cyfrowymi to loteria. Ja trafiłem w miarę dokładny ale znam przypadki rozbieżności nawet do 5 st.

 

Wysłane z mojego C1905 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gęstwa z s04 po piwie 15 blg, zacierałem z termometrem wystającym z gara ale poprywka prawie cały gar zakrywała, jeżeli masz na myśli spadek temperatury to nie to, dogrzewałem i pilnowałem temperatur. 

 

Zastanawiam się czemu tak mocno zjadły, mimo zacieraniana słodko, liczyłem, że 4-5 blg będzie i koniec. Sensoryk ze mnie żaden ale po otwarciu fermentora ujrzałem piękną czystą tafle piwa, żadnych obcych zapachów i posmaków więc na 99% żadnej poważnej infekcji. No nic, kupię jeszcze jeden termomert i będę mierzył, obserwował.

Moim zdaniem nie ma opcji, aby S-04 odfermentowały aż tak głęboko. Trochę piwek na nich robię i zwykle odfermentowują w zakresie 65-75% max, przy czym do 75 zeszły mi tylko raz (taki był zamysł, a w tym celu wykorzystałem w zasypie cukier biały). z 15Blg powinny Ci zejść do jakichś 4,0-5,0 Blg. Obstawiam błąd w pomiarze ostatecznej gęstości.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam!

podczas zacierania mierze temp 2ma termometrami i mam rozbieznosc 2C. zastanawialem sie nad kupnem cyfrowego termometru.

Co myslicie o http://allegro.pl/termometr-cyfrowy-lcd-z-sonda-50-do-110-stopni-i5951706573.htmlczy ten chinski sprzet zda egzamin (ma niby doladnosci 0,1C, ale biore na to poprawke)?

Co ew mozecie polecic ?

 

Mam i nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mam i nie polecam.

 

Co w takim razie polecasz ?

 

 

W sumie mam jeszcze to:

 

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20103016/

 

Na pewno lepszych od tamtych, ale dość drogi i nieporęczny

 

Sam jestem ciekaw co inni używają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sumie mam jeszcze to: http://www.ikea.com/...ducts/20103016/Na pewno lepszych od tamtych, ale dość drogi i nieporęczny Sam jestem ciekaw co inni używają.

 

Cena jest swietna (widzialem za 100zl i wiecej). Porownywales z termometrami analogowymi? Uwazasz ze jest dokladny?

Rowniez jestem ciekawy co uzywaja inni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przygotowuję swój pierwszy starter w kolbie. Wykorzystałem brzeczkę po filtracji jakiegoś piwa, którą zamroziłem kilka tygodni temu w PETach. Zauważyłem, że po rozmrożeniu na dnie butelek wytrąciła się dosyć gruba, kilkucentymetrowa warstwa osadów. Zdekantowałem klarowną część i zmierzyłem blg, wyszło ~6. Nie pasowało mi to, ponieważ pamiętam, że ta brzeczka powinna mieć coś pod 10blg. Przelałem więc wszystkie osady, zmieszałem i pomiar wykazał już 10blg. Co to mogą być za osady? Czy to wytrąciły się jakieś cukry? W każdym razie pomijając to, rozumiem, że ta brzeczka, pomimo niezidentyfikowanych dla mnie osadów, nadaje się na starter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiałbym na ten z IKEI, ma dłuższą sondę

 

Tylko z tą sondą trzeba uważać, żeby nie zamoczyć jej całej, bo ponoć będzie do wywalenia - najlepiej byłoby ją jakoś uszczelnić.

Wskazania wydaja mi się ok, nigdy nie miałem powodów sądzić, że mierzy coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W sumie mam jeszcze to:   http://www.ikea.com/...ducts/20103016/  Na pewno lepszych od tamtych, ale dość drogi i nieporęczny   Sam jestem ciekaw co inni używają.
 

Drogi? :D To jeden z tańszych i przy okazji wyjątkowo dobrych termometrów :) Właśnie wiele ludzi używa takiego (lub podobnego).

 

Ja, oprócz tego z Ikei, mam jeszcze 2 sztuki do kontroli temp. w fermentorach: http://allegro.pl/termometr-panelowy-tablicowy-lcd-z-sonda-do110c-i6184820389.html

Też bardzo fajne, tylko baterie warto zamówić też przez neta (miałem problem ze znalezieniem w kioskach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Drogi? :D To jeden z tańszych i przy okazji wyjątkowo dobrych termometrów :) Właśnie wiele ludzi używa takiego (lub podobnego).

 

 

 

 

 

No dobra, może nie drogi, ale nie najtańszy, jak te za 8-9 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Stawiałbym na ten z IKEI, ma dłuższą sondę

 

Tylko z tą sondą trzeba uważać, żeby nie zamoczyć jej całej, bo ponoć będzie do wywalenia - najlepiej byłoby ją jakoś uszczelnić.

Wskazania wydaja mi się ok, nigdy nie miałem powodów sądzić, że mierzy coś nie tak.

 

Tak, wiem o izolacji, ktoś chyba używał koszulki termokurczliwej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji wiem, że termometr z IKEI, lub IKEO-podobne są nie warte złamanego grosza, rozbierzność temperatur jest na poziomie 5 stopni, mało tego mają okropnie powolny pomiar co w praktyce utrudnia warzenie oraz ogólny komfort pracy, a do tego bardzo łatwo uszkodzić sonde poprzez zalanie. Jakość wykonania, bardzo słaba. Posiadam dwa egzemplarze i w obu jest ta sama przypadłość, mianowicie kiedy poruszam wtykiem sondy to termometr albo się wyłącza albo pokazuje jakieś dziwne temperatury. 

 

Najprostszy termometr na ds18b20 stoi kilka (może nawet kilkanaście) klas wyżej niż ten bubel, o którym jest rozmowa.

 

 

Jeżeli chcesz się derenrować i być niepewny temperatur podczas zacierania, jeżeli chcesz często kupować nowy termometr, jeżeli nie zależy Ci na jakości gotowego piwa wybierz termometr do kiełbasy ala IKEA.

 

Jeżeli chcesz być pewny pomiaru temperatury oraz doświadczyć niezawodności to wybierz DS18B20.

Edytowane przez Zamerstary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z autopsji wiem, że termometr z IKEI, lub IKEO-podobne są nie warte złamanego grosza, rozbierzność temperatur jest na poziomie 5 stopni, mało tego mają okropnie powolny pomiar co w praktyce utrudnia warzenie oraz ogólny komfort pracy, a do tego bardzo łatwo uszkodzić sonde poprzez zalanie. Jakość wykonania, bardzo słaba. Posiadam dwa egzemplarze i w obu jest ta sama przypadłość, mianowicie kiedy poruszam wtykiem sondy to termometr albo się wyłącza albo pokazuje jakieś dziwne temperatury. 

 

Najprostszy termometr na ds18b20 stoi kilka (może nawet kilkanaście) klas wyżej niż ten bubel, o którym jest rozmowa.

 

 

Jeżeli chcesz się derenrować i być niepewny temperatur podczas zacierania, jeżeli chcesz często kupować nowy termometr, jeżeli nie zależy Ci na jakości gotowego piwa wybierz termometr do kiełbasy ala IKEA.

 

Jeżeli chcesz być pewny pomiaru temperatury oraz doświadczyć niezawodności to wybierz DS18B20.

 

No to uslyszalem 2 skrajne opinie, bo DS18B20 to czujnik na ktorym oparte sa te termometry za 10-20 zl.

znalazlem sie na te chwile w punkcie wyjscia heh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu kupiłem termometr z IKEA. Porównywałem jego pomiary z innym termometrem i każdy pokazuje coś innego. Różnice nie są duże.

Ja zaczynałem zacieranie i kontrolę temperatury przy użyciu termopary. Najlepsza sprawa. Termometr z IKEI nie ma startu. Sam pomiar jest bardzo szybki bo trwa dosłownie sekundę. A ten z IKEI jak dla mnie za długo mierzy temperaturę. Dlatego wykorzystam go do pomiaru fermentującej brzeczki(zakrzywiona sonda w tym pomaga) a rozglądam się na nowym miernikiem z termoparą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne to trochę, bo mój ikeowski jest szybki, pomiar co jakieś 1-2 sekundy, przy dużych zmianach temperatur lag też jest niewielki. Te za 9 zł z allegro o wiele gorzej, dlugie czasy pomiarów i starszy lag przy dużych zmianach, w minutach.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z autopsji wiem, że termometr z IKEI, lub IKEO-podobne są nie warte złamanego grosza, rozbierzność temperatur jest na poziomie 5 stopni, mało tego mają okropnie powolny pomiar co w praktyce utrudnia warzenie oraz ogólny komfort pracy, a do tego bardzo łatwo uszkodzić sonde poprzez zalanie. Jakość wykonania, bardzo słaba. Posiadam dwa egzemplarze i w obu jest ta sama przypadłość, mianowicie kiedy poruszam wtykiem sondy to termometr albo się wyłącza albo pokazuje jakieś dziwne temperatury. 

 

Najprostszy termometr na ds18b20 stoi kilka (może nawet kilkanaście) klas wyżej niż ten bubel, o którym jest rozmowa.

 

 

Jeżeli chcesz się derenrować i być niepewny temperatur podczas zacierania, jeżeli chcesz często kupować nowy termometr, jeżeli nie zależy Ci na jakości gotowego piwa wybierz termometr do kiełbasy ala IKEA.

 

Jeżeli chcesz być pewny pomiaru temperatury oraz doświadczyć niezawodności to wybierz DS18B20.

 

No to uslyszalem 2 skrajne opinie, bo DS18B20 to czujnik na ktorym oparte sa te termometry za 10-20 zl.

znalazlem sie na te chwile w punkcie wyjscia heh

 

No wiesz - ale nie nazywa się "termometr z Ikei", tylko jakże fachowo "DS18B20"! To nic, że to jedna i ta sama sonda..

 

Sondę w termometrach z Ikei trzeba sobie zabezpieczyć koszulką termokurczliwą - było o tym pisane na forum milion razy. Wtedy nic się nie dzieje i termometr pokazuje dobrze.

Rozbieżność gdzieś jakaś zawsze jest - ja mam 3 lub 4 różne termometry i między skrajnymi różnica jest ok. 1,5C. Ale weź mi teraz powiedz który pokazuje najlepiej, skoro nie mam termometru wzorcowego, który kosztuje jakieś 300zł :D

 

Na potrzeby piwowarskie w mojej ocenie większa dokładność nie jest warta aż takich pieniędzy - najważniejsza jest powtarzalność pomiarów, bo wtedy po kilku warkach wyczujemy co i jak.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaka jest sonda w ikeowskich. Ale czujniki, które są za kilka złotych (DS18B20) a całe układy za kilkadziesiąt myślę, że można z powodzeniem używać. Patrząc w notę katalogową tego termometru możemy się dowiedzieć jakie ma parametry, które są następujące:

 

Zakres pomiaru temperatury: -55°C do +125°C

Dokładność pomiaru: ±0.5°C od -10°C do +85°C i ±2°C dla pozostałych temperatur. (Nie wdając się w szczegóły najlepiej dołożyć do tych błędów jeszcze dodatkowe ±0.5°C).

Programowalna dokładność pomiaru od 9 do 12 bitów - co dokładnie przekłada się na ilość miejsc po przecinku i ustala się to przy programowaniu mikrokontrolera. Ta dokładność dodatkowo ustala jak często można wykonywać pomiar. Im mniejsza rozdzielczość (mniej bitów) tym częściej. Przy 12 bitach jak dobrze pamiętam to pomiar można z powodzeniem wykonywać co 750 ms (chociaż u siebie dałem nawet mniej i też działało). Idąc tym tropem skoro ikeowski mierzy co 1-2 sekundy to nie jest to ten sam czujnik (bo po co mieliby go specjalnie "spowalniać"?).

 

Mam w domu takie dwa. Jeden kupiony od chińczyków, bo nie chciało mi się bawić w robienie obudowy, lutowanie itd. Drugi na płytce ewaluacyjnej (takie podobne coś do Arduino), który zaprogramowałem sam. Pomiary są różne, mieszczące się w ±1°C przy czym ten na płytce zawsze pokazuje więcej, być może dlatego, że jest wlutowany w płytkę i grzeje się od innych elementów. Jest bardzo czuły. Zbliżenie dłoni czy dmuchnięcie w niego od razu zmienia odczyt temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem na FM-25 Tripla (19,5 plato). Czytałem, że po tak mocnych piwach nie powinno się zbierać gęstwy i używać jej do kolejnego piwa, ale jednak chciałbym coś lżejszego na tych drożdżach wyciągnąć. 

 

Czym ryzykuję, jakie wady może dać zadanie drożdży z coś mocnego piwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA 14 blg, US05 zadane do brzeczki o temp 20st. Fermentacja cały czas w piwnicy, termometr na wiadrze od początku wskazuje 17st. Właśnie mija 13 doba fermentacji, która już wyraźnie zwalnia. Wczoraj był bulk co ok. 30 sekund, dzisiaj co ok. 45. Pomiaru cukrów po fermentacji jeszcze nie robiłem. Ma sens przenoszenie fermentora do wyższej temperatury w celu "prac porządkowych", czy jeszcze odczekać?

Drugie pytanko: Kiedy warzy się świąteczne piwko, żeby zdążyło się w miarę fajnie poukładać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ma sens przenoszenie fermentora do wyższej temperatury w celu "prac porządkowych", czy jeszcze odczekać?

Ma sens, ale upewnij się, że fermentacja się zakończyła. Bulkanie lub jego brak to żaden wyznacznik. Zmierz BLG, za 3 znów zmierz, jak będzie na tym samym poziomie to możesz podnieś temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.