Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

które dadzą fajny zbożowy profil

Ja bym poszedł w jakieś neutralne górniaki - szkockie (Wyeast 1728), niemieckie (Wyeast 1007).  Tylko one powinny mieć też odpowiednio niską T. Nie fermentowałem nic na kalifornijskich lagerowych, ale wydaje się, że skoro w wyższych T dają profil neutralny tez można by było spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

które dadzą fajny zbożowy profil

Ja bym poszedł w jakieś neutralne górniaki - szkockie (Wyeast 1728), niemieckie (Wyeast 1007).  Tylko one powinny mieć też odpowiednio niską T. Nie fermentowałem nic na kalifornijskich lagerowych, ale wydaje się, że skoro w wyższych T dają profil neutralny tez można by było spróbować.

 

 

1728 mają wysoką flokulację, ale 1007 wydają się pasować do tego co szukam, dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To piwko jest polecane początkującym.

http://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg

Wartości tam są dla 20l

Czy ktoś może mi przeliczyć ile będzie tego potrzebne dla 10l?

Czym takie wartości przeliczać?

Wybrałem to piwo na pierwszą warke.Wszystko ładnie i pieknie,tylko zastanawia mnie nagazowanie.Wg tego kalkulatora http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?18402339#tag  wychodzi ok 140g cukru na 20L piwa.CZy to aby nie za dużo?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wybrałem to piwo na pierwszą warke.Wszystko ładnie i pieknie,tylko zastanawia mnie nagazowanie.Wg tego kalkulatora http://hbd.org/cgi-b...ml?18402339#tagwychodziok 140g cukru na 20L piwa.CZy to aby nie za dużo?.

Wg mnie za dużo, ale nie problem z kalkulatorem (jak sugeruje Twój wpis) lecz chyba z parametrami jakie wpisałeś do niego ;)

 

Racz je nam zdradzić to może coś się pomoże :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

styl apa,22 litry,temperatura butelkowania 19c,nagazowanie 2,5,surowiec cukier.

styl nie ma znaczenia w obliczeniach istotna jest raczej temperatura, której nie podałeś.

Zakładając jednak temp. 20°C wychodzi faktycznie ok. 140g cukru, ale co się dziwisz skoro przyjąłeś nagazowanie 2,5 vol.

Ja bym przyjął raczej nagazowanie na poziomie 2,1-2,2, ale to sprawa gustu :)

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

styl apa,22 litry,temperatura butelkowania 19c,nagazowanie 2,5,surowiec cukier.

styl nie ma znaczenia w obliczeniach istotna jest raczej temperatura, której nie podałeś.

Zakładając jednak temp. 20°C wychodzi faktycznie ok. 140g cukru, ale co się dziwisz skoro przyjąłeś nagazowanie 2,5 vol.

Ja bym przyjął raczej nagazowanie na poziomie 2,1-2,2, ale to sprawa gustu :)

Piwo będzie fermentowac,w temperaturze otoczenia 19C.

Mógłbyś mi łopatologicznie, zobrazować poziomy nagazowania.Na przykładzie piw komercyjnych.Pierwsza warka,to zawsze piwo dla znajomych,musi być dopieszczone

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dać mniejsze nagazowanie niż większe. Porównywać z piwami komercyjnymi nie ma co, nasze piwa mają więcej ognisk kondensacji(?) i się w związku z tym bardziej pienią. Przy 2.5v może mieć tendencję do wychodzenia z butelki.

No i w tym stylu mniejsze nasycenie daje smaczniejsze piwo. Do Pale Ale bym dał 1.8-2v.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił tripla, cukier planuje zadać już w trakcie fermentacji burzliwej. I stąd pytanie w jaki sposób go dodać. Jako roztwór (a jeśli tak to o jakiej objętości)? Czy ekstrakt takiego roztworu powinien być zbliżony do ekstraktu brzeczki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Sprzęt i słód dotarły.Planuje Full aroma hops,marynka ,lubelski,s-04.

Temp w piwnicy 20c,poczekać na lepsza,czy zacierać?

 

 

Temperatura,raczej nie powinna wzrosnąć. Pierwsza Warka,oczekiwania ogromne. Niechce sie rozczarowac

Edytowane przez Thorgall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie masz możliwości/chęci/materiału/czasu to wstaw fermentor do jakiegoś pojemnika z wodą i owiń fermentor jakimś materiałem tak aby jego dół był zanurzony w wodzie. Woda będzie podchodzić w górę i parować jednocześnie odprowadzając ciepło z fermentacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam takie szybkie pytanie.

Czy filtracje chmielin tobicie przed chlodzeniem brzeczki czy po. Pierwsza warke zaraz po zagotowaniu zrobilem whirlpool i zdekantowalem do fermentowa i wtedy do chlodzenia.

Zastanawiam sie czy podczas chlodzenia z chmielinami jakies dodatkowe aromaty, smaki przechodza do brzeczki w przypadku filtracji po ochlodzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak nie masz możliwości/chęci/materiału/czasu to wstaw fermentor do jakiegoś pojemnika z wodą i owiń fermentor jakimś materiałem tak aby jego dół był zanurzony w wodzie. Woda będzie podchodzić w górę i parować jednocześnie odprowadzając ciepło z fermentacji...

Na chwile obecna,to jedyne rozwiązanie. Na pewno nie zaszkodzi,dzieki za radę.

 

Planuje pudlo ze styropianu,ale w czasie późniejszym.

Póki co,moje hobby,pochłonęło całe nikłe oszczędności

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam takie szybkie pytanie.

Czy filtracje chmielin tobicie przed chlodzeniem brzeczki czy po. Pierwsza warke zaraz po zagotowaniu zrobilem whirlpool i zdekantowalem do fermentowa i wtedy do chlodzenia.

Zastanawiam sie czy podczas chlodzenia z chmielinami jakies dodatkowe aromaty, smaki przechodza do brzeczki w przypadku filtracji po ochlodzeniu?

Filtracja po ochłodzeniu. Napowietrzanie gorącej brzeczki jest niewskazane. Całkiem dobrze myślisz i się zastanawiasz, wrzucenie chmielu tuż przed chłodzeniem lub nawet już w trakcie chłodzenia daje najwięcej aromatów (nie mówiąc już o chmieleniu "na zimno")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam takie szybkie pytanie.

Czy filtracje chmielin tobicie przed chlodzeniem brzeczki czy po. Pierwsza warke zaraz po zagotowaniu zrobilem whirlpool i zdekantowalem do fermentowa i wtedy do chlodzenia.

Zastanawiam sie czy podczas chlodzenia z chmielinami jakies dodatkowe aromaty, smaki przechodza do brzeczki w przypadku filtracji po ochlodzeniu?

 

Po skończonym warzeniu musisz jak najszybciej schłodzić brzeczkę żeby uniknąć DMS'u. Dopiero później robisz whirpool i dekantujesz do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.