Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy podczas chlodzenia przeczki po gotowaniu przy uzyciu chlodnicy domowej roboty moge mieszac brzeczke zeby mi sie szybciej schlodzila ? Chce to zrobic poniewaz roznica miedzy dolem ,a gora cieczy w garnku jest bardzo duza. Czy moze lepiej unikasc mieszania poniewaz nieopotrzebnie wzburza to chmieliny etc ? Z gory dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, mieszaj, tylko najlepiej zdezynfekowanym lub wygotowanym mieszadłem;)

A chmieliny jak skończysz chłodzić same opadną. Najlepiej jeszcze na koniec zrób wir, i poczekaj. Nie dość że chmieliny opadną to zrobią jeszcze stożek na środku garnka, i ściągając wężykiem przy brzegu więcej brzeczki odzyskasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

skoro mam to robic w temp 20 C , a brzczka leci mi 70 C to strace 15 min na chlodzenie jej i pomiar

Na początku zacierania wkładam niewielki garnek do lodówki, po godzinie jest zimny, wlewam próbkę do pomiaru, 2 minuty i jest 20 C. Dzięki temu robię kilka pomiarów w trakcie wysładzania. Nie mogłem uporać się z dolewaniem wody, bełtaniem, czekaniem, zawracaniem brzeczki przedniej, więc dolewam delikatnie wodę na bieżąco nie bełtając młóta, ustawiam filtrowanie na bardzo delikatny przepływ, żeby woda rozpuściła cukry z młóta, wysładzanie idzie mi o wiele szybciej i bez paniki czy brzeczka jest klarowna czy mętna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, trochę czasu minęło od ostatniej warki.. prawie rok. No cóż, nadal mam mnóstwo pytań. Mam nadzieję, że nie zostanę spoliczkowany za brak wiedzy :P

 

A więc mam problem, zaopatrzyłem się w lodówkę i sterownik stc1000 wsztstko działa elegancko. Teraz jedynie mam pytanie odnośnie refermentacji, jeżeli na cichej miałem t=18°C i teraz za pomocą lodówki zjadę do t=10°C (taki test+powinno się lepiej wyklarować tak;P?) to jak obliczyć w tym wypadku nagazowanie.

 

Rozumiem, że w kalkulatorze powinienem wpisać temp. fermentacji tj. 18°C gdyż w tej temp. rozpuściło się najwięcej co2, czy wpisać 10°C (piwo w tej temp. będzie stało może 1 dobę).

 

Pozdrawiam

Morten

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, trochę czasu minęło od ostatniej warki.. prawie rok. No cóż, nadal mam mnóstwo pytań. Mam nadzieję, że nie zostanę spoliczkowany za brak wiedzy :P

 

A więc mam problem, zaopatrzyłem się w lodówkę i sterownik stc1000 wsztstko działa elegancko. Teraz jedynie mam pytanie odnośnie refermentacji, jeżeli na cichej miałem t=18°C i teraz za pomocą lodówki zjadę do t=10°C (taki test+powinno się lepiej wyklarować tak;P?) to jak obliczyć w tym wypadku nagazowanie.

 

Rozumiem, że w kalkulatorze powinienem wpisać temp. fermentacji tj. 18°C gdyż w tej temp. rozpuściło się najwięcej co2, czy wpisać 10°C (piwo w tej temp. będzie stało może 1 dobę).

 

Pozdrawiam

Morten

Wpisujesz najwyższą temperaturę, jaką miało piwo po fermentacji. Czyli te 18°C. Im wyższa temperatura tym mniej gazu rozpuszczonego w piwie, a jak później schłodzisz, to gaz który uciekł z piwa (i wiadra) już do niego nie wróci;)

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pod koniec fermentacji mam podnieść temperaturę na dofermentowanie, to robić na koniec burzliwej czy cichej ?

Jak na koniec burzliwej, to na cichą i refermentację zejść z powrotem do tej niższe temperatury z początku burzliwej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

W jednym ze sklepow internetowych zakupilem zestaw AIPA 16 BGL. Chcialbym zwiekszyc mu gorycz i zastanawiam sie czy chmiel magnum bedzie dobry do tego stylu ?

w zestawie :

Chmiel Bravo 35g
Chmiel Cascade 60g
Chmiel Citra 65g

(nie wiem w jakich ilosciach na goryczke bo jesczze nie dostalem paczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem, jeszcze nie wiesz ile wyjdzie ale wiesz że chcesz więcej?

 

Z samego bravo  na 60 minut będziesz miał około 60 ibu a Citra i Cascade też swoje dorzucą, jeszcze niech się okaże że wydajności trochę zabrakło a Ty dorzucisz swoje Magnum i wyjdzie wyciskacz łez :)

Edytowane przez xcynix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

xcynix - dokladnie, chce zrobic wyciskacza lez...

pytanie zadalem poniewaz chcialbym miec jakis plan na wypadek jak wyjdzie z receputry ze ibu jest np na poziomie 40...

 

Nie bardzo rozumiem, jeszcze nie wiesz ile wyjdzie ale wiesz że chcesz więcej?

 

Z samego bravo  na 60 minut będziesz miał około 60 ibu a Citra i Cascade też swoje dorzucą, jeszcze niech się okaże że wydajności trochę zabrakło a Ty dorzucisz swoje Magnum i wyjdzie wyciskacz łez :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, jestem na tyle zagubiony, że nawet nie wiem gdzie zadać takie pytanie, więc zapytam tu : zacząłem przygodę od brewkitu Irish Stout + słód , początkowe blg miało 12 jak stawiałem do fermentacji , po 4 dniach było 5 blg, teraz mija 11 dzień i dalej jest 5 blg, co robić ?? to już na straty idzie ? dodam że za 3 dni wyjeżdżam na 11 dni na wakacje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.