Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie

W dniu 15.04 zadałem uwodnione drożdże s-04 do stoutu (15blg) w temperaturze około 25 stopni, po około 6 dniach sprawdziłem i wyszło 7 blg. Temperatura fermentacji 16-19 stopni. Próbowałem ruszać fermentorem, później ruszyłem drożdże z dna, podniosłem temperaturę i po 4 dniach dalej nic. Proszę o odpowiedz :)

Poczekaj jeszcze - zostaw to piwo z drożdżami w sumie na jakieś 3 tygodnie - to po pierwsze :)

Po drugie - czym mierzyłeś? Refraktometrem? Jeżeli tak, to wynik z refraktometru należy przeliczyć (poprawka na alkohol). Wówczas pozorne 7Blg z refraktometru jest w zupełności ok :)

Po trzecie - S-04 zwykle odfermentowują bardzo szybko - w podanej przez Ciebie temperaturze pewnie po 3-4 dniach już przerobiły prawie cały cukier (co nie znaczy, że cała fermentacja już się zakończyła - trzeba jeszcze po sobie posprzątać, a do tego drożdże potrzebują czasu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co - sprawdź sobie jeszcze ten swój spławik. Ja na początku też się naciąłem - chodzi o to, że mój areometr miał skalę gr cukru na 1 litr, a to nie jest to samo co Blg ;)

 

PS. Nie wiem czy Ty czasem nie robiłeś tego Stouta z mojej receptury ;) Jeżeli tak, to u mnie on zszedł z 14,9 do 4,2 czy 4,5 Blg (~70%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

mam taką zagwozdkę: jako że nie mam dużego gara zamierzam ugotować chmiel w wodzie w 5l garnku i następnie zmieszać w fermentorze z niechmielonymi ekstraktami uzupełniając wodę do 20l. Korzystając z kalkulatora IBU (http://www.brewersfriend.com/ibu-calculator/) wyliczyłem wartość, która do końca mnie nie przekonuje (wygląda, że wyliczyło zbyt wysoko... ale mogę się mylić). Wg kalkulatora gotując 10g Chinooka przez 60' i następnie 40g przez 10' otrzymam ponad 60 IBU. Możliwe to? Zaznaczam (wszystko Litry/gramy):

boil size - 5l,

batch size- 20l

Target Original Gravity (OG): 1000 (jako że gotuję w wodzie - mam tu szczególną wątpliwość czy wpisuję właściwą wartość...)

 

i dalej,

1. grams: 10, alpha acids: 12,8, boli time: 60, pellet

2. grams: 40, alpha acids: 12,8, boli time: 10, pellet

 

wynik: IBU 62,37

 

a mam jeszcze 50g Amarillo i 50g Citry... (chyba, że na zimno dorzucę...)

 

Czy ktoś bardziej doświadczony może rozwiać moje wątpliwości? Z góry dzięki.

Edytowane przez Jancewicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, planuję na dzisiaj rozlewanie gose z kwasem mlekowym, chcę sobie oczywiście zrobić kilka próbek z różną ilością kwasu żeby sprawdzić który poziom kwaśności mi najbardziej odpowiada, nie wiem jednak jakimi wielkościami wogóle operować, od ilu zacząć mililitrów na litr?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr. 2 - planuję warzenie piwa z receptury BrewDog'a, w przepisie jest napisane aby użyć słodu "Crystal 150", w najbliższym sklepie jedyny słód z końcówką 150 to słód karmelowy ze strzegomia. Czy mogę go użyć czy nie warto?

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr. 2 - planuję warzenie piwa z receptury BrewDog'a, w przepisie jest napisane aby użyć słodu "Crystal 150", w najbliższym sklepie jedyny słód z końcówką 150 to słód karmelowy ze strzegomia. Czy mogę go użyć czy nie warto?

Pzdr

Może spróbuj też z Crystal 160 z Fawcett? Jest w piwnym krafcie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałeś nic na temat piwa, co, gdzie i jak. Jak chcesz pomocy to musisz być bardziej szczegółowy. Ile stoi? Tydzień czy może od wczoraj? Swoją drogą nie słyszałem aby ktoś butelkował bez środka do refermentacji ale w sumie nie jestem doświadczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@buKaJ po Twoich wypowiedziach nadal nic nie wiadomo, nikt nie wie jak zacierana była brzeczka, jakie temperatury i jakie czasy. Widać drodże się już zmeczyły i jeść już nie będą chciały.

 

 

 

może butelkować np. bez dodania środka do refermentacji?

Jeśli lubisz niegazowane piwo, to droga wolna :) Jeśli w fermentorze nie fermentuje, to w butelkach tym bardziej nie będzie, więc gaz się nie wytworzy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zapomniałem napisać, że wszystko opisałem troszkę wyżej.

 

No trochę dawno to było. Ale też mogłem popatrzeć. Dodatek owsa może to powodować. Tu masz podobny wątek:

http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=506753

 

 

W każdym razie ludziom też podobnie staje (hehe). Jak chcesz to możesz poczekać jescze kilka dni, zmierzyć i jak będzie 6 to butelkuj z normalną ilością surowca chyba że:

 

 

 

Jeśli lubisz niegazowane piwo, to droga wolna Jeśli w fermentorze nie fermentuje, to w butelkach tym bardziej nie będzie, więc gaz się nie wytworzy  

 

:D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi FES z 17,5 zszedł do 6 a był 3 tyg. na burzliwej i 4 tygodnie z płatkami na cichej. Ani drgnęło - FFT wskazał 6,5, piwo zeszło do 6. 

W zasypie sporo płatków owsianych bo 800 gram. Dodałem troszkę mniej środka do refermentacji i trochę żałuję - widać naprawdę S-04 czasami schodzą aż tak płytko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@bukaJ, nic to już raczej nie da. Jeżeli podnosiłeś pod koniec fermentacji temperaturę, to już dalej raczej nie zejdzie. Lej w butelki, jedną 0,5 nalej w plastika po wodzie mineralnej i będziesz miał stały podgląd sytuacji. To i tak Stout i nagazowanie tu jest mniejsze - z tego, co pamiętam, to dawałem niecałe 90gr cukru na 20 litrów.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam pytanie odnośnie kontynuacji "pasażu" na jednej gęstwie. Mianowicie 1.IV zacierałem czeskiego lezaka 13°Blg na Munich lagerach i od tamtej pory piwko stoi w 8°C. Jakieś dwa tygodnie temu skończyło fermentować, ale w ogóle nie mam czasu się nim zająć ani warunków (remont domu). Była to druga warka z jednej gęstwy i szkoda mi kończyć pasażu bo w planach był jeszcze Rauchbock. Jak myślicie jak bym koło 8-9.V zlał na krótką cichą, to czy ta gęstwa będzie się nadawać do kolejnego piwa czy dać se spokój? Dodam że parę dni temu butelkowałem polskie jasne z tej gęstwy (pierwsza warka) i piwko pachniało znakomicie żadnych oznak infekcji, leżak też wygląda że jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie jak bym koło 8-9.V zlał na krótką cichą, to czy ta gęstwa będzie się nadawać do kolejnego piwa czy dać se spokój?

Ja bym wykorzystał - gęstwa w końcu cały czas stoi na piwie (a w zasadzie pod piwem), a nie w słoiku w lodówce. Może jedynie warto pomyśleć o jej przepłukaniu - ale to "doda" Ci kilka dni od momentu jej zebrania do zadania.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

widać naprawdę S-04 czasami schodzą aż tak płytko.


U mnie również obserwuje płytkie odfermentowanie przy użyciu tych drożdży. Przy zacieraniu na lenia po 11 dniach fermentacji z 13blg do 6blg temp. 17C->21C. Przelałem na cichą może trochę się napowietrzy i zejdzie jeszcze chociaż z 0,5blg i butelkuje. Dla porównania s-05 przy identycznym piwie zeszły mi do 2,5blg.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak myślicie jak bym koło 8-9.V zlał na krótką cichą, to czy ta gęstwa będzie się nadawać do kolejnego piwa czy dać se spokój?

Ja bym wykorzystał - gęstwa w końcu cały czas stoi na piwie (a w zasadzie pod piwem), a nie w słoiku w lodówce. Może jedynie warto pomyśleć o jej przepłukaniu - ale to "doda" Ci kilka dni od momentu jej zebrania do zadania.

 

Mam podobne pytanie. Mam w fermentorze AW 12blg, na gęstwie US-05, które stoi 4tyg. Nie miałem czasu zająć się tym piwkiem i trochę mi poleżało :D. Dziś ewentualnie jutro chciałbym przelać to w butelki. Dzień po tym chciałbym nastawić FES 16blg i do tego użyć gęstwy po tym właśnie AW.

Nie będzie przeszkadzało drożdżakom, że przeleżały 4tyg w piwie i teraz znów będą musiały pracować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może podpowiecie... Gdzie mogę kupić syrop kandyzowany ciemny Brew Ferm, który został użyty przez Czesława Dziełaka w jego zwycięskim Dubblu? Może polecacie jakiś inny syrop, który godnie zastąpi ten składnik?

 

Ja znalazłem tutaj: http://www.homebrewing.pl/candy-syrupsyrop-kandyzowany-250-ml-p-154.html

 

Jednak aktualnie jest niedostępny.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.