Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, takie szybkie pytanie o polaczenia wezy. Mianowicie nie chce inwestowac w drogie zlaczki camlock czy nierdzewki geka, czy dobrym pomyslem jest uzycie po prostu zwyklych kroccow z nierdzewki i laczenie weza silikonowego opaska zaciskowa? Czy raczej to nie wygodne tak za kazdym razem podlaczac i sciagac te weze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, takie szybkie pytanie o polaczenia wezy. Mianowicie nie chce inwestowac w drogie zlaczki camlock czy nierdzewki geka, czy dobrym pomyslem jest uzycie po prostu zwyklych kroccow z nierdzewki i laczenie weza silikonowego opaska zaciskowa? Czy raczej to nie wygodne tak za kazdym razem podlaczac i sciagac te weze?

Do czego mają być te łączniki? Zadajesz pytanie bez podania celu zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wczoraj pierwszy raz zebrałem gęstwę po PA US-05. Wrzuciłem tylko do słoika i stoi w lodówce. Dziś chce to wykorzystać i tutaj moje pytanie.

Jako że nie przemywałem gęstwy, to nie posiada ona warstw. Chcę to dać do American Wheat 13, przynajmniej 13 ma wyjść :D. Z kalkulatora wychodzi około 100ml gęstwy, to mam to łyżką przełożyć ? Jeśli tak to ile takich łyżek mam dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jak korzystacie z butli 11kg propan-butan to jest to butla, które na stałe jest podłączona do kuchenki, czy macie zakupioną drugą specjalną do taboretu? Słyszałem, że nie wolno trzymać w mieszkaniu butli nie podłączonej do kuchenki na stałe i czy jest jakiś problem z zakupem takiej zapasowej butli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jak korzystacie z butli 11kg propan-butan to jest to butla, które na stałe jest podłączona do kuchenki, czy macie zakupioną drugą specjalną do taboretu? Słyszałem, że nie wolno trzymać w mieszkaniu butli nie podłączonej do kuchenki na stałe i czy jest jakiś problem z zakupem takiej zapasowej butli.

Zawsze warto mieć drugą, nigdy nie wiesz kiedy gaz się skończy. Co prawda trochę wprawy i wyczujesz po zapachu, że za chwilę będzie koniec, ale po co się stresować. Czy wolno? Pewnie przepisy tego zabraniają, ale kto ma to skontrolować. Ja od lat mam zapasową na czarną godzinę, ostatnio nawet dwie.  Możesz kupić ile chcesz butli.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BrPr, gdzie przeczytałeś o zakazie trzymania drugiej butli w domu? Mówimy o domku jednorodzinnym oczywiście czy garażu lub innym pomieszczeniu. Mam dwie butle a jedna 'moja' na szybkozłączce' jest zapinana wg potrzeby do taboretu i/lub kuchenki (jednopalnikowa do prób dekokcji i szybkiego gotowania wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie - jak korzystacie z butli 11kg propan-butan to jest to butla, które na stałe jest podłączona do kuchenki, czy macie zakupioną drugą specjalną do taboretu? Słyszałem, że nie wolno trzymać w mieszkaniu butli nie podłączonej do kuchenki na stałe i czy jest jakiś problem z zakupem takiej zapasowej butli.

 

 

Jak masz możliwości to ja grzeję na dwa ognie. Pierwszy do zacierania - na kuchni indukcyjnej, by nie zużywać cennego gazu (jakieś 2 garnki z ciepłą wodą). Zacieram na lenia, bo zgodnie z tym co tutaj wyczytałem dzisiejsze słody zacierają się szybciej niż te 20+ lat temu. Chyba tylko w ryżu miałem pozytywną próbę jodową po 40minutach... więc może i coś w tym prawdy jest. 

 

Drugi ogień to taboret na gotowanie i chmielenie.  Tu już możesz ustalić "na ile grzania wystarczy butla". Doprowadzenie do wrzenia i gotowanie zazwyczaj przez 60minut ma podobną gazożerność, na TWOIM palniku.  Na butli mam kartkę papieru i zaznaczam, które piwo na niej robię. Gdy widzę, że zebrałem odpowiednią ilość "kresek" to biorę nową butlę. Dla oszczędności 4-5zł na butli (tego co mogło zostać w niej gazu) nie mam zamiaru robić sobie problemów z trzymaniem dodatkowej butli, jak również zabawy z ponownym przyłączeniem do gazu w trakcie np. zacierania czy chmielenia :)

 

Wiem, że system ma wadę, bo ostatek gazu idzie na zmarnowanie, ale.. koszt gazu jest śmieszny, a brak gazu przy kluczowych czynnościach odbije się na piwku. Trzeba też dodać, że w zasadzie mam stały system grzania na chmielenie, a warki robię zawsze tej samej objętości.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, wiecie gdzie kupić tanio syrop kandyzowany ciemny, ewentualnie czym go zastąpić? Robię dubbla z receptury grand championa w związku z czym potrzebuję 0.8kg, w najbliższy sklepie piwowarskim 250ml takiego czegoś kosztuje 16zł. Nie uśmiecha mi się kupować cukru w cenie 64zł/kg. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Robię dubbla z receptury grand championa w związku z czym potrzebuję 0.8kg, w najbliższy sklepie piwowarskim 250ml takiego czegoś kosztuje 16zł. Nie uśmiecha mi się kupować cukru w cenie 64zł/kg.

dasz zamiennik to zrobisz zamiennik :D

Jeśli Ci receptura nie pasuje to dlaczego z niej korzystasz?

Poszukaj innej receptury bo widać GCH wymagał takiego dodatku :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.