Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Od tamtego czasu nie mierzyłem ani nie otwierałem fermentora.

To otwórz i zmierz. Najwyższa pora. Najprawdopodobniej jest już po wszystkim, ale bez pomiarów się tego nie dowiesz.

Ok wieczorem to zrobię, jednak z kąd te bulkanie?

Pomiar pokazał 3blg. Smak jest ok, wyklarowane ok, mogę jutro butelkowac? Nie będzie granatów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie koniec (gdybanie). Ja bym profilaktycznie wstrzymał się 2 / 3 dni i sprawdził po tym czasie raz jeszcze blg czy nic więcej nie odfermentowało. Jeśli nic nie ulegnie zmianie śmiało do butelek. :) "tylko spokój może nas uratować" - jak mawiała moja polonistka w liceum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jestem spokojny do bólu akurat w tym wypadku, dla spokoju zostawił bym to piwo jeszcze na tydzień, jednak martwilo mnie to ciągle bulgotanie a ani tu ani Google nie znał takiego przypadku(lub ja źle szukalem). Drożdże mają sprawność 78% więc pewnie robotę zrobiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ostatnie piwo wciąż bulkało w dniu butelkowania (20dni fermentacji z 14°Blg), a przez ostatnich kilka dni temperatura raczej spadała, a nie rosła. Pierwszy raz takie coś widziałem i tak butelkowałem, ale spławik mówił, że już czas.

Dziwne było, że piwo się wyklarowało dopiero dzień przed butelkowaniem (a samo butelkowanie było opóźnione o 2 dni z braku czasu).

Obecnie jest to jedno z moich nielicznych piw, w których dobrze dobrałem poziom nagazowania.

 

Śmieszna rzecz, że zebrana gęstwa sprawiała wrażenia jakby weszła w fazę wysokich krążków będąc w lodówce i w resztkach przefermentowanego już piwa... a były to FM52 Amerykański Sen, więc z pewnością nie powinny czuć się dobrze w 7-8°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zlewam 2-a piwa na cicha i mam pytanie odnosnie gestwy, chcialem ja zebrac i wstawic do lodowki (6-8 stopni). Pytanie jest czy gestwa moze stac 2 do 3ch  miesiecy?(Nastepna warka za taki czas)

 

Ah i bym zapomnial, czesc warki chce przerobic na babskiego maliniaka dla zonki (przepis Zbyszka T) tylko chcialbym dodac na cicha skorki z pomaranczy (2-3 sztkuki - bez bialego oczywiscie). Czy na cicha mozna dac zeby przeszedl troche dodatkowy aromat pomaranczowy/cytrusowy? I czy zetrzec tarka czy obkroic i wrzucic wieksze kawalki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko w sprawie mojego Dry Stouta. 18l 13°Blg. fermentowało w temp 18-19 stopni 21dni. 4 dni temu mierzyłem refraktometrem i pokazało 9* brix, dzisiaj jest to samo. nic nie rusza. Jeśli wszystko dobrze liczyłem to wychodzi że ma ok 5 * BLG więc chyba słabo zeszło jak na S-04? Wyjeżdżam w niedziele na miesiąc i nie wiem czy mogę już przelewać, żeby ludziom krzywdy w piwnicy nie robić jak dam glukozy i zostawię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszaj to porządnie (tak żeby drożdże z dna się uniosły) i wstaw do cieplejszego pomieszczenia. Najprawdopodobniej kwestia zacierania i już po robocie, ale taki zabieg da Ci pewność. Jak nic nie zejdzie to w sobotę butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko w sprawie mojego Dry Stouta. 18l 13°Blg. fermentowało w temp 18-19 stopni 21dni. 4 dni temu mierzyłem refraktometrem i pokazało 9* brix, dzisiaj jest to samo. nic nie rusza. Jeśli wszystko dobrze liczyłem to wychodzi że ma ok 5 * BLG więc chyba słabo zeszło jak na S-04? Wyjeżdżam w niedziele na miesiąc i nie wiem czy mogę już przelewać, żeby ludziom krzywdy w piwnicy nie robić jak dam glukozy i zostawię.

To zabutelkuj za miesiąc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Witam. Mam pytanko w sprawie mojego Dry Stouta. 18l 13°Blg. fermentowało w temp 18-19 stopni 21dni. 4 dni temu mierzyłem refraktometrem i pokazało 9* brix, dzisiaj jest to samo. nic nie rusza. Jeśli wszystko dobrze liczyłem to wychodzi że ma ok 5 * BLG więc chyba słabo zeszło jak na S-04? Wyjeżdżam w niedziele na miesiąc i nie wiem czy mogę już przelewać, żeby ludziom krzywdy w piwnicy nie robić jak dam glukozy i zostawię.

To zabutelkuj za miesiąc.

 

W sumie w piwnicy mam 12* C cały czas. Jak nic nie ruszy przez kolejne 2 dni to chyba już nic się nie stanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy na cicha mozna dac zeby przeszedl troche dodatkowy aromat pomaranczowy/cytrusowy? I czy zetrzec tarka czy obkroic i wrzucic wieksze kawalki?

Niczego nie gotuj.

Ja próbowałem kilka sposobów dodawania skórek i najwygodniejsze i dające dobry efekt, są dla mnie ścięte skórki, cieniutko, wygodnie robi się to zesterem, ale ostatecznie obierak do ziemniaków też daje radę.

Owoc możesz umyć, ewentualnie psiknąć jakimś dezynfekantem, którego nie trzeba spłukiwać, zetnij skórki, włóż do jakiegoś pojemnika i wrzuć to do zamrażalnika.

Nie musi to długo leżeć, wystarczy że zostanie w pełni zamrożone, aby kryształki lodu porozrywały błony i pomogły uwolnić więcej olejków. Takie skórki możesz wrzucić bezpośrednio zamrożone, ewentualnie możesz je sparzyć delikatnie wrzątkiem - jak już się na to decyduję, to robię to w zamkniętym pojemniku -> wrzątek -> zamknięcie wieka -> poczekać kilka min -> do piwa.

Na tarce też możesz zetrzeć, jednak w moim odczuciu większe rozdrobnienie świeżych skórek powoduje niezbyt przyjemne, zbyt agresywne posmaki na początku - później zawsze się u mnie układały.Tartych nigdy nie wrzucałem na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest sens kupować te drożdże https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Fermentum-Mobile-FM25-Klasztorna-medytacja-22.02.2016/777? W całej warszawie nie ma świeżych Fm25 a warzenie zaplanowałem na 3 kwietnia więc wysyłka odpada. Podejrzewam że cały czas leżały w lodówce więc powinny być dobre ale nie mam możliwości zrobienia startera więc wolę spytać tutaj. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piwnym krafcie na Stalowej w Wawie dostaniesz od reki  z data "Data minimalnej trwałości 22.02.2016" to co podales -  ostatnio u nich bylem,  drozdze w lodowach maja bankowo

 

Kordas dzieki za info odnosnie pomaranczy

Edytowane przez R_RUFUS_R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest sens kupować te drożdże https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Fermentum-Mobile-FM25-Klasztorna-medytacja-22.02.2016/777? W całej warszawie nie ma świeżych Fm25 a warzenie zaplanowałem na 3 kwietnia więc wysyłka odpada. Podejrzewam że cały czas leżały w lodówce więc powinny być dobre ale nie mam możliwości zrobienia startera więc wolę spytać tutaj. Pozdrawiam

Czy jest sens nie wiem. Na pewno użycie ponad 5miesięcznych drożdży płynnych bez startera obarczone jest znacznym ryzykiem. Ja bym się nie zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy jest sens kupować te drożdże https://www.piwnykraft.pl/pl/p/Fermentum-Mobile-FM25-Klasztorna-medytacja-22.02.2016/777? W całej warszawie nie ma świeżych Fm25 a warzenie zaplanowałem na 3 kwietnia więc wysyłka odpada. Podejrzewam że cały czas leżały w lodówce więc powinny być dobre ale nie mam możliwości zrobienia startera więc wolę spytać tutaj. Pozdrawiam

Nie ma sensu w ogóle używać płynnych drożdży bez robienia startera. A używanie bez startera takich 2 miesiące po terminie to już po prostu głupota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

warzenie zaplanowałem na 3 kwietnia

Dwója z planowania - jakbyś faktycznie zaplanował, to byś dawno wszystko miał, a starter już od kilku dni by się bujał. Biorąc się za Belgi powinieneś doskonale wiedzieć, że to wymagające piwa, w których odpowiedni szczep drożdży w odpowiedniej ilości i kondycji oraz poprawnie przeprowadzona fermentacja to podstawa. Bez tego szkoda Twojego czasu i surowców.

 

Czasem lepiej coś o kilka dni odłożyć, ale zrobić to porządnie ;)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu kupiłem Fm26 bo się okazało ze mają świeże. Co do robienia starterów to planuję ale jeszcze nie mam kolby i mieszadła. Robiłem weizena na płynnych prosto z opakowania i wyszły zajebiste więc mam nadzieję że tutaj też dadzą radę. A z gęstwy zrobię zaraz następnego belga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, w ten piękny słoneczny dzień!

Jutro czeka mnie warzenie i mam zamiar użyć gęstwę z drożdży FM26, po jednej warce.

Kalkulator wyliczył mi, że potrzebuję 100ml. Moja gęstwa wygląda, jak na zdjęciu poniżej. Zawartość słoika, pachnie ładnie, bez żadnych nieporządanych aromatòw. Proszę o ocenę wizualną gęstwy, czy według Was wygląda ok?

Jeśli kalkulator wyliczył mi 100ml, to czy swobodnie mogę użyć 100ml posiadanej gęstwy?

Biorę poprawkę na wiek gęstwy (aktualnie 5 dzień, po pierwotnym płukaniu).

Pierwotnie zakładałem, że się to rozwarstwi na warstwę ciemniejszą i jasną i zadam warstwę jaśniejszą, ale powstała tylko jedna i nie wiem jak to traktować :-)

post-15610-0-26153700-1459837987_thumb.jpg

Edytowane przez mazi-1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście w labie nigdy nie użwywałem i nigdy nie widziałem aby ktoś używał gazy ale może w piwowarstwie robi się inaczej. Tak czy inaczej folia wydaje się być bardziej "sterylna". Załóż ją tylko tak aby było jakieś ujście CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.