Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 6 lutego "uwarzyłem" pierwsze piwo z brewkitu Amber Lager, do którego dodałem 0.5 kg glukozy i pół puszki esktraktu słodowego jasnego, drożdże German Lager (24 gram) uwodniłem, brzeczkę napowietrzyłem i zadałem w 20 stopniach. Wyszło tego jakoś 24 litry o ekstrakcie 10 blg. Drożdże po 5 dniach ruszyły i fermentowały w 12 stopniach.

 

Dzisiaj miałem zamiar przelać je do baniaka i wstawić do chłodni w temperaturę 1-2 stopnie. Po zmierzeniu balingometrem wyszło 3,5 i zdałem sobie sprawę, że chyba mały ekstrakt początkowy mi wyszedł albo piwo jeszcze powinno dofermentować. Czy jest szansa, że piwo jeszcze odfermentuje przynajmniej 1,5 BGL tak by piwo końcowo miało chociaż 4%? Na gęstwie chciałem nastawić kolejnego lagera, tym razem robiąc z podobnych składników max 20 litrów piwa.

 

 Czy dobrym pomysłem byłoby je teraz przelać do drugiego pojemnika ale zostawić jeszcze w tym samym pojemniku i za tydzień przenieść je na lagerowanie? Mam cichą nadzieje, że to trochę poruszy drożdże i jeszcze trochę dofermentuje, oraz chciałbym użyć gęstwy. Czy też odpuścić sobie i od razu lagerować bądź też najlepiej jeszcze chwile ich nie ruszać?

 

PS: Przy pomiarze nie zdejmowałem wieka, a jedynie długą igłą ściągnąłem 100 ml do zbadania poziomu cukru i zrobiłem to dziś pierwszy raz (piszę w razie czego jakby ktoś osądzał mnie o niecierpliwość :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ryżu daj.... podobno płatki kukurydziane dość mocno komplikują filtrację.

Ryż da mi bardziej wytrawne piwo. Do tego drożdże Pilsen Lager 2007 i wytrawność na całego :)

 

Skoro uparłeś się na kukurydzę to chyba najlepszy będzie grysik - właśnie w takiej formie kukurydzy używają hamerykańskie koncerny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem ostatnio ris'a zadałem go dużą ilością gęstwy s-04 i zostawiłem w spokoju. Dzisiaj (po 3 dniach) wchodzę do piwnicy i okazuje się że piwko próbowało mi uciec z fermentora.
Czapa drożdżowa która normalnie utrzymywała się na powierzchni brzeczki znajduję się teraz na ściankach i pokrywie fermentora. Powierzchnia jest prawie "goła". Jest to coś czym powinienem się przejmować, czy zostawić w spokoju ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwarzyłem ostatnio ris'a zadałem go dużą ilością gęstwy s-04 i zostawiłem w spokoju. Dzisiaj (po 3 dniach) wchodzę do piwnicy i okazuje się że piwko próbowało mi uciec z fermentora.

Czapa drożdżowa która normalnie utrzymywała się na powierzchni brzeczki znajduję się teraz na ściankach i pokrywie fermentora. Powierzchnia jest prawie "goła". Jest to coś czym powinienem się przejmować, czy zostawić w spokoju ?

Bardziej na Twoim miejscu martwiłbym się temperaturą fermentacji, która pewnie mocno skoczyła, a teraz z kolei spadła. Teraz to albo zostaw jak jest, albo zmień pokrywę na wiadrze (na czystą, zdezynfekowaną).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w przypadku zbyt jasnego stouta (w stylu ale bliżej dolnych wartości) refermentacja na ekstrakcie barwiacym da jakiś skutek? Albo czy są inne sposoby przyciemnienia piws na tym etapie?

Do refermentacji Black IPY na 21 l, użyłem  mieszanki 80g cukru i 60 g ekstraktu WES 7000 EBC. Efekt był bardzo dobry. Nie potrzebowałem za mocno przyciemniać, dlatego nie dawałem więcej ekstraktu. W staucie pewnie można spokojnie dać jego więcej. Musisz pamiętać, żeby przeliczyć sobie ilość cukrów fermentowalnych, które znajdują się w ekstrakcie, by dodać jego właściwą ilość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robił z Was ktoś warki 12-15 litrowe w standardowym fermentatorze 34 litry? Pytam, ponieważ chcę zrobić zrobić kobiece piwo a w moich okolicach z dostępnością 15 litrowych pojemników jest duży problem. 

Ja aktualnie mam na burzliwej dwie warki po ok 11-12l w pojemnikach 30l. A co Cię dokładnie zastanawia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Robił z Was ktoś warki 12-15 litrowe w standardowym fermentatorze 34 litry? Pytam, ponieważ chcę zrobić zrobić kobiece piwo a w moich okolicach z dostępnością 15 litrowych pojemników jest duży problem. 

Ja aktualnie mam na burzliwej dwie warki po ok 11-12l w pojemnikach 30l. A co Cię dokładnie zastanawia ?

 

Chcę zrobić dla LP piwo malinowe z resztek wg. przepisu do którego link wyżej podałem. I zastanawiam się czy w takim dużym fermentatorze nie będzie problemu. Ale z tego co mi napisałeś powinno być ok. W końcu żona będzie zadowolona z piwa które robię  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chcę zrobić dla LP piwo malinowe z resztek wg. przepisu do którego link wyżej podałem. I zastanawiam się czy w takim dużym fermentatorze nie będzie problemu. Ale z tego co mi napisałeś powinno być ok. W końcu żona będzie zadowolona z piwa które robię

Z tego co wyczytałem nie powinno być problemu ;) Jeśli żona nie jest zadowolona to zmień żonę :lol: Moja musiała się przyzwyczaić i tyle  ;) Zresztą lubi degustować różne style piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zresztą lubi degustować różne style piwa.

Może z tym niezadowoleniem trochę przesadziłem. Ale nie miała żadnych korzyści z tego tytułu bo piwa gorzkiego nie lubi. Jedynie Redsy ewentualnie piwko z sokiem. Ja natomiast preferuję gorzkie, więc jej moje nie smakują.

Dzięki Twojej odpowiedzi zrobię piwko malinowe specjalnie dla niej. I będziemy żyli długo i szczęśliwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was szybkie pytanie :) 

 

Jaka wychodzi Wam wydajność zacierania przy bardzo mocnych piwach >25Blg?

 

Mi przy warzeniu RISa 28Blg wyszła wydajność ok. 55% (śrutowanie drobne/średnie, temp. wody do wysładzania 80, stosunek woda/słód 2.2/1)

Zastanawiam się czy załamywać ręce, czy przyjąć z honorem, że taka wydajność jest przy takich piwach i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 litrów

 

Weyermann - Pale Ale Malt 7 kg 

Monachijski 5 kg

Caraaroma 1 kg 

Caramunich II 0.5 kg  

Weyermann pszeniczny jasny 0.5 kg  

Płatki owsiane 0.6 kg

Płatki jęczmienne 0.8 kg 

Płatki pszenne 0.8 kg 

Weyermann - Carafa I 0.7 kg  

Jęczmień palony 1.2 kg 

Strzegom Czekoladowy 1200 0.3 kg 

 

Wyszło te 30litrów ale tylko 23Blg, jeszcze wygotowywuje. Nie ma błędu pomiaru jakby co.

Edytowane przez Bychawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wyszło te 30litrów ale tylko 23Blg

no to masz super kiepską wydajność :(

Przy tej ilości słodów to mi by wyszło 30l brzeczki o gęstości ok 30Blg a i tak zakładam kiepską wydajność tylko 70% wg BS.

 

Wychodzi więc, że coś z zacieraniem skopałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.