Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Tak was czytam i dochodzę do wniosku, że następnym razem jak "za szybko" wysłodzę to się nie będę przejmował, doleję kranówy i zgodzi mi się i objętość, i gęstość, i nie będzie tanin Bardziej mnie tylko zaskoczył sam fakt, że miałem za mało zbyt ekstraktywnej brzeczki bo z reguły jest na odwót :)

Mi z moim jeszcze mniejszym doświadczeniem podobne sytuacje się zdarzały. Dolałem wody do odpowiedniego BLG z korektą na gotowanie i było ok:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie  początkujący ale pytanie takie mam, warzyłem whisky ale, 50 % słodów wędzonych torfem, i jakoś trochę więcej słodu dałem i nie miałem gdzie tego zmieścić, wiadro okazało się za małe na taką ilość. Podstawa miała około 16 BLG.

 

Więc postanowiłem sobie część nadmiarową odparować do wyższego blg, i tak sobie gotowało i gotowało, aż w końcu postanowiłem sprawdzić co siedzi w garze, ku mojemu zaskoczeniu większość cieczy zniknęła, a po zbadaniu BLG wynik w granicach 40, za pomocą spławika, ale nawet jak jest przekłamanie, to i tak widać na oko że jest bardzo gęsto. 

 

Co z takiej brzeczki zrobić? Drożdże do niej, czy może rozwodnić?

Edytowane przez mateuszkozak34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz twój nick zobowiązuje :D Dawaj drożdże i bądź kozak.

A tak na serio. Nie znam się na tym bo początkujący jestem, ale czytam to forum dość intensywnie i gdzieś się chyba raz pojawił temat o 30 BLG. Ris z tego co się orientuję ma około 22BLG na starcie, a to chyba górna lub "górnawa" granica. Nie bądź mną - dolej wody ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

powoli będzie kończyć się fermentacja burzliwa Lagera. Więc postanowiłem, że uwarzę Portera Bałtyckiego na gęstwie po owym lagerze (Saflager S-23). Będę korzystał z przepisów w Wiki. Zastanawiam się nad przepisem Jana Krysiaka 1 lub 2 :) Gdyby ktoś miał jakieś sugestie bądź inne receptury jestem otwarty na propozycje :)

W moim sklepie w którym się zaopatruje (alepiwo.pl) nie ma kilku słodów z przepisu nr 2. A bardziej skłaniam się ku temu przepisowi. Słód Palony z Żywca zastąpię Carafa II, słód barwiący - Carafa III. Wszystkie w takich samych proporcjach. Oba te słody mam wrzucić na ostatnie 10 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jaką barwę będzie miało piwo 100% wędzony ze steinbacha? chciałbym zrobić lekkie jasne piwo ala grodziskie (czyli 8-9blg) tylko że mega wędzone. Jeśli piwo miałoby być bardziej brązowe/bursztynowe jakie dodatki polecacie do rozjaśnienia barwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ileś Ty to gotował? :DMożna robić piwa i 40blg ale to jest już zupełnie wyższa szkoła jazdy.

Gotowanie trwalo od 3 do 4 godzin, dokladnie nie powiem bo zajalem sie miedzy czasie innymi rzeczami;). Ale ogolnie to uzylem spoko garneczka, bo niski i szeroki, wiec duza powierzchnia parowania i jakos poszlo.

 

Dalem drozdzaki bez rozwadniania do tego, zobaczymy co bedzie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 paczkę bez uwadniania do piwa 40blg? Nic z tego nie będzie, powinieneś z 5 wsypać.

 

Może kolega przerobił na forum temat z zapiskami użytkownika bnp :)

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 paczkę bez uwadniania do piwa 40blg? Nic z tego nie będzie, powinieneś z 5 wsypać.

 Źle to napisałem, stąd niezrozumienie, odniosłem się bezpośrednio do pierwszego posta mojego. Bez rozwadniania, miało się tyczyć brzeczki, że nie rozwodniłem, dałem do niej drożdże, czyli wpuściłem robaki do 40 BLG brzeczki i pieni się strasznie, ucieka mi z fermentora non stop mimo połowy miejsca wolnej;p.

 

Dałem gęstwe po SMaSH Pale Ale Iunga 12 blg. Gozdawa West coast bodajże, albo pay7, nie pamietam które drożdze były a nie zapisałem sobie;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże, które wytrzymują w porywach do 12% alkoholu dadzą radę obniżyć Blg zaledwie o jakieś 20° (nie liczę, szacuję na szybko). Pozostałe 20, które nie przefermentuje sprawi, że będzie to słodki ulepek nie do wypicia.

Jaką masz temperaturę fermentacji? Czyli ile ma brzeczka i jak pilnujesz by nie rosła nadmiernie?

 

Ciekawi mnie jeszcze skąd masz spławik ze skalą do 40°Blg. Nie kojarzę bym kiedyś taki widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże, które wytrzymują w porywach do 12% alkoholu dadzą radę obniżyć Blg zaledwie o jakieś 20° (nie liczę, szacuję na szybko). Pozostałe 20, które nie przefermentuje sprawi, że będzie to słodki ulepek nie do wypicia.

Jaką masz temperaturę fermentacji? Czyli ile ma brzeczka i jak pilnujesz by nie rosła nadmiernie?

 

Ciekawi mnie jeszcze skąd masz spławik ze skalą do 40°Blg. Nie kojarzę bym kiedyś taki widział.

Napisałem, że chyba tyle, bo spławikowi skala się skończyła deczko wcześniej, a resztę zmiarkowałem poprzez policzenie skali linijką dalej;p. Ale dla pewności policzyłem z proporcji, wiedziałem ile miało na początku, i ile było cieczy. Końcową ilość cieczy też znałem więc cóż.

 

Ogólnie nie spinam się z niczym i nie twierdzę, że to w 100% na pewno tyle itp. Może być to zbliżona gęstość do określonej przeze mnie, brak mi sprzętu do dokłądnego pomiaru;)

 

 

Nie ma tego dużo, więc traktuje to jako eksperyment, a co do kwestii fermentacji, zawsze można podratować się winnymi drożdzakami;).

Być może będzie z tego ulepek, i nawet podejrzewam że tak będzie, ale jak nie spróbuje to się nie dowiem;)

 

Edit.

 

Temperatura otoczenia fermentora to około 17 stopni, a ile stopni jest wewnątrz tego ulepka to nie mam pojecia, na pewno wyższa trochę niż na zewnątrz ;)

Edytowane przez mateuszkozak34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ciekawi mnie jeszcze skąd masz spławik ze skalą do 40°Blg. Nie kojarzę bym kiedyś taki widział.

 

To mało jeszcze widziałeś:

http://alkohole-domowe.pl/product-pl-1083-cukromierz-do-miodu-pitnego-skala-20-45-blg.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Rozpoczynam swoja przygodę z kegami cornelius. Z wiki się zapoznałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie. Czy po nagazowaniu piwa (wymuszonym lub naturalnym)  keg musi być cały czas podpięty pod butlę CO2? Co jeśli chcę go przechować przez 2-3 miesiące zanim będę pił z niego piwo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Rozpoczynam swoja przygodę z kegami cornelius. Z wiki się zapoznałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie. Czy po nagazowaniu piwa (wymuszonym lub naturalnym)  keg musi być cały czas podpięty pod butlę CO2? Co jeśli chcę go przechować przez 2-3 miesiące zanim będę pił z niego piwo?

Nie musi być podpięty po nagazowaniu. Hmmm..no co? Ja wynoszę do fermentowni i tak sobie czeka na swoją kolej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Rozpoczynam swoja przygodę z kegami cornelius. Z wiki się zapoznałem, ale nie znalazłem odpowiedzi na jedno pytanie. Czy po nagazowaniu piwa (wymuszonym lub naturalnym)  keg musi być cały czas podpięty pod butlę CO2? Co jeśli chcę go przechować przez 2-3 miesiące zanim będę pił z niego piwo?

z podpietym caly czas co2 piwo sie przegazuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.