Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem że to całkowicie lamerskie pytanie,no ale to w końcu piaskownica...:-) czy ktoś mógłby mnie pouczyć jak to dziadostwo odczytywać ? i w jakich stopniach to podaje? wyskalowanie jest dobrze bo w wodzie (20*) podaje to 1.00 czyli na BLG to chyba 0.

 

 

 

 

attachicon.gifIMG_1527.jpg

attachicon.gifIMG_1529.jpg

attachicon.gifIMG_1530.jpg

Mam taki sam :) Sam cukromierz jest całkiem dobry - dosyć dokładny (u mnie rozjeżdża się dopiero przy ok. 20 Blg).

Te drobne cyferki to gram cukru na litr roztworu.

 

Barteq, czy jeżeli mamy SG i g/litr to nie można tego szybko przeliczyć? Musiałbym się zagłębić nieco w obliczenia, ale wydaje mi się, że biorąc gram na litr cukru i dzieląc (lub mnożąc, ale raczej nie) przez SG otrzymamy właśnie wynik w Blg?

 

Jeżeli dobrze kminie, to masz g/l - aby otrzymać g/kg trzeba mianownik pomnożyć przez SG. Po uproszczeniu dzielisz g/litr przez SG. Zaraz to sprawdzę jak wychodzi w porównaniu z dzieleniem SG przez 4.

 

EDIT: Nope, nic z tego. Nie wychodzi :P Ale może ktoś ma lepszy i dokładniejszy (niż SG/4) pomysł na przeliczenie g/litr na Blg - podaje kilka miejsc, gdzie skale SG i gr/litr się schodzą:

gr/l - SG

057 - .020

086 - .030

112 - .040

137 - .050

164 - .060

190 - .070

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy brewkit popełniony,coopers lager 1,7kg+ekstrakt słodowy ciemny 1,7kg wyszło 23L 10,5blg...niestety nie obyło się bez błędów.Uwadniałem drożdże,woda 20 st, wydawało mi się mało (nic się nie działo), więc chciałem podnieść temperaturę trochę ( szklanka z drożdżami do większej z ciepłą wodą), i przestrzeliłem tzn. za jakiś czas zmierzyłem było 30st.... schłodziłem (szklanka pod strumieniem zimnej wody), do 24st,tyle też miała brzeczka i zadałem. Do teraz (4h po zadaniu) nic się nie dzieje,Jasna  warstwa na dnie(martwe drożdże?), trochę pływających, cieniutka piana(od początku była,po rozcieńczeniu nierozpuszczonego brewkitu z ekstraktem),trochę drożdży pod powierzchnią.Kilka godzin fermentor stał w temp,21st, teraz przeniosłem do ok 18st. temperatura fermentora na razie 20 st. Wiem że to trochę lamerskie pytanie (proszę o wybaczenia, ale to pierwsza warka!) ale czy coś z tego ma szanse być? Chodzi mi głównie o to uwadnianie, drożdże z brewkitu, bez chmielenia dodatkowego.

P.S wypiłem próbkę wziętą przed zadaniem drożdży,do zbadania BLG, całkiem to smaczne:-) 

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jasna  warstwa na dnie(martwe drożdże?), trochę pływających, cieniutka piana(od początku była,po rozcieńczeniu nierozpuszczonego brewkitu z ekstraktem),trochę drożdży pod powierzchnią
 

 

Czyli zaczyna ruszać, za 24h pewnie fermentacja będzie już w pełni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zmiany temperatury przy uwadnianiu trochę zestresowały drożdże, ale żyją.

Start fermentacji może trwać nawet 48h. Przyrost warstwy na dnie to zupełnie typowe zjawisko. To czas gdy drożdże korzystają z rozpuszczonego tlenu i się mnożą, dopiero gdy się skończy zaczną właściwą fermentację.

 

Pewnie jak zwykle coś namieszałem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedzi! i przepraszam wszystkich za typową (jak widzę czytając forum), panikę żółtodzioba!!!! 

Wychodzę rano na korytarz (mam to szczęście biorąc pod uwagę przydatność do piwowarstwa że mam nieogrzewany korytarz), a tam "burzliwa" (teraz wiem skąd nazwa ) w pełni!!! bulgot że chałupa się trzęsie, temperatura pomieszczenia 18,5* temp. brzeczki(wg.termometru naklejonego na fermentor) 21*. Czyli raczej tak jak miało być ( wg. instrukcji   :P     dołączonej do Coopers'a temp. fermentacji 21-27*).

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niezgodne ze stylem będzie jak nie będzie klarowne. Cicha i tak nie wyklaruje Ci go idealnie, musiałbyś bawić się z żelatyną.

 

Inna sprawa, że jak nie zamierzasz wysyłać tego piwa na jakiś konkurs to jest to ostatnia rzecz, o którą powinieneś się martwić.

E tam zabiegi żelatyną, cichą, itd. Kup sobie sklepowe grodziskie i zobacz klarowność a raczej brak. Grodziskie ma być dobre i tyle. Kiedy jest konkurs z kategorią: 'grodziskie'?

 

A który polski browar warzy wzorcowe grodziskie? Piwa ze sklepów nie zawsze są 100% w stylu.

 

Konkurs z kategorią 'grodziskie' odbył się bodajże 12 września w Grodzisku. Sędziowany zresztą przez byłych pracowników browaru, którzy warzyli oryginalne grodziskie. Z mętnym piwem byś tam nic nie ugrał.

 

 

Niezgodne ze stylem będzie jak nie będzie klarowne. Cicha i tak nie wyklaruje Ci go idealnie, musiałbyś bawić się z żelatyną.

 

 

Ba, nawet wtedy nie byłoby zgodne ze stylem (a może raczej ze sztuką ?) . Prawdziwe grodziskie było klarowane karukiem.

 

Nie byłoby zgodne ze sztuką, ale byłoby zgodne ze stylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilkunastu godzinach, temperatura brzeczki spadła z 21* do 19* (temp.otoczenia cały czas ok18*),rurka-bulgotka bulgocze cały czas jak szalona,w środku(fermentor przeźroczysty) cały czas widać ruch(wszystko się kręci)  jak mniemam wszystko ok? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pingwin71

A co do sprawy uwadniania drożdży suchych http://blog.homebrewing.pl/?p=325

Chyba coś nie tak wkleiłeś link,ale wiem o co chodzi ten blog czytałem nawet w trakcie uwadniania,aj zauważyłem że temperatura skoczyła,i widziałem że tam Dorota zaleca 30-35*, ale wystraszyło mnie to że w instrukcji    :P    Coopers'a jest wyraźnie że  powyżej 27* giną...jak widać nie!!!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niezgodne ze stylem będzie jak nie będzie klarowne. Cicha i tak nie wyklaruje Ci go idealnie, musiałbyś bawić się z żelatyną.

 

Inna sprawa, że jak nie zamierzasz wysyłać tego piwa na jakiś konkurs to jest to ostatnia rzecz, o którą powinieneś się martwić.

E tam zabiegi żelatyną, cichą, itd. Kup sobie sklepowe grodziskie i zobacz klarowność a raczej brak. Grodziskie ma być dobre i tyle. Kiedy jest konkurs z kategorią: 'grodziskie'?

A który polski browar warzy wzorcowe grodziskie?

 

Konkurs z kategorią 'grodziskie' odbył się bodajże 12 września w Grodzisku.

 

 

Jest (po pierwsze) piwo grodziskie 'oryginalne' w sklepach :P ciekawe (po drugie) jak można wysłać piwo na konkurs po terminie??? Są (to po trzecie) inne sposoby na sklarowanie piwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niezgodne ze stylem będzie jak nie będzie klarowne. Cicha i tak nie wyklaruje Ci go idealnie, musiałbyś bawić się z żelatyną.

 

Inna sprawa, że jak nie zamierzasz wysyłać tego piwa na jakiś konkurs to jest to ostatnia rzecz, o którą powinieneś się martwić.

E tam zabiegi żelatyną, cichą, itd. Kup sobie sklepowe grodziskie i zobacz klarowność a raczej brak. Grodziskie ma być dobre i tyle. Kiedy jest konkurs z kategorią: 'grodziskie'?

 

A który polski browar warzy wzorcowe grodziskie? Piwa ze sklepów nie zawsze są 100% w stylu.

 

Konkurs z kategorią 'grodziskie' odbył się bodajże 12 września w Grodzisku. Sędziowany zresztą przez byłych pracowników browaru, którzy warzyli oryginalne grodziskie. Z mętnym piwem byś tam nic nie ugrał.

 

 

 

 

Wzorcowe warzy Browar w Grodzisku, Artezanowe też mi bardzo smakowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest (po pierwsze) piwo grodziskie 'oryginalne' w sklepach :P ciekawe (po drugie) jak można wysłać piwo na konkurs po terminie??? Są (to po trzecie) inne sposoby na sklarowanie piwa...

 

Oryginalne to produkowali do początku lat 90. Teraz to jest rekonstrukcja. Pytałeś gdzie jest kategoria grodziskie to Ci powiedziałem, bo z Twojej wypowiedzi brzmiało, jakby takie konkursy w ogóle nie istniały. A czy ja mówię, że nie ma innych sposobów?

 

Powiedziałem, że wzorcowe grodziskie ma być klarowne, to jest fakt i tyle w temacie. A jak ktoś chce mieć mętne to niech sobie robi mętne. Nie rozumiem z czym się kłócisz i po co rozwlekasz?

 

Wzorcowe warzy Browar w Grodzisku, Artezanowe też mi bardzo smakowało

Może według wzorcowej receptury, ale czy ono jest takie wzorcowe to nie wiem. I w sumie nie wie nikt kto nie pił oryginału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewałem się że temperatura pomieszczenia tak spadnie, teraz jest 16-17*, i termometr na fermentorze też tak pokazuje , czy tak można zostawić czy jednak lepiej żeby było cieplej? lekko cały czas bulgocze, czym gotowe piwo może "trącać" jeśli fermentowane w niższej temperaturze? na razie owinąłem fermentor lekkim kocem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest (po pierwsze) piwo grodziskie 'oryginalne' w sklepach :P ciekawe (po drugie) jak można wysłać piwo na konkurs po terminie??? Są (to po trzecie) inne sposoby na sklarowanie piwa...

 

Oryginalne to produkowali do początku lat 90. Teraz to jest rekonstrukcja. Pytałeś gdzie jest kategoria grodziskie to Ci powiedziałem, bo z Twojej wypowiedzi brzmiało, jakby takie konkursy w ogóle nie istniały. A czy ja mówię, że nie ma innych sposobów?

 

Powiedziałem, że wzorcowe grodziskie ma być klarowne, to jest fakt i tyle w temacie. A jak ktoś chce mieć mętne to niech sobie robi mętne. Nie rozumiem z czym się kłócisz i po co rozwlekasz?

 

Wzorcowe warzy Browar w Grodzisku, Artezanowe też mi bardzo smakowało

Może według wzorcowej receptury, ale czy ono jest takie wzorcowe to nie wiem. I w sumie nie wie nikt kto nie pił oryginału.

 

Zapewniam że jest (piłem oryginał) Najlepsze Grodziskie to i tak MOJE :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to za drożdże, ale dla większości piw tak jest wręcz optymalnie. Inna sprawa, że jak zacząłeś cieplej i dosyć gwałtownie spadła to drożdże mogły pójść spać.

Drożdże to z kompletu brewkitowego Cooper Lager. czyli No Name. Teraz cały czas "bulka',ale pomalutku.

"Gry plan" jest taki

Warzyłem i drożdże zadałem 01.10.

pierwszą kontrolę BLG planuję 10.10

drugą 14.10 i zlanie na "cichą" (jestem  w stanie zapewnić w miarę sterylne warunki)

potem na "cichej" tydzień, BLG choć tp już pewnie tylko formalność) i w butelki (na pierwszy raz kupiłem dropsy fermentacyjne Coopersa.

Potem tydzień w temperaturze pokojowej,i na strych (sucho, i temperatury praktycznie prawie jak na zewnątrz czyli może nawet zbliżać się do zera), i tak na jakieś dwa miesiące.   :mad:

Oczywiście w między czasie na pewno jakaś kontrola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

potem na "cichej" tydzień

Jeżeli już chcesz robić cichą, to przedłuż ją przynajmniej do 2 tygodni (lub 3). Jak piwo po burzliwej będzie klarowne, to można też od razu ładować w butelki z pominięciem zlewania na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

potem na "cichej" tydzień

Jeżeli już chcesz robić cichą, to przedłuż ją przynajmniej do 2 tygodni (lub 3). Jak piwo po burzliwej będzie klarowne, to można też od razu ładować w butelki z pominięciem zlewania na cichą.

 

Dzięki!  zobaczymy jak będzie z tą klarownością, na razie mętne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć forumowicze,

Pytanie mam do Was, mianowicie, uwarzyłem ostatnio sobie warkę, zebrałem gęstwę w sobotę a w niedzielę uwarzyłem następną. Zebraną gęstwę trzymałem w lodówce, wytrąciło się piwko na górze drożdży, zlałem je, przepłukałem gęstwę w słoiku i wstawiłem do lodówki na 24h żeby gęstwa się ułożyła.  Nie za bardzo widziałem różnicę między górą zawartości słoika  a dołem, gdzie teoretycznie powinny być martwe drożdże i cały "syf".

1)Czy jest możliwe, że w tak świeżej gęstwie nie będzie martwych drożdży lub różnica między warstwami będzie prawie niezauważalna? 

2) Część tej gęstwy zadałem już do nowego niedzielnego piwa, kalkulator wyliczył mi jakieś 150-180 ml gęstwy, kwestia taka, że nie była ona zbytnio zbita tylko bardziej płynna- jeszcze w niej było trochę wody. Także odmierzyłem na wadze jakieś 200ml płynu z zawiesiną drożdży (pobrane z góry słoika) czy taki sposób jest właściwy ? czy może trzeba bardziej odsączać wodę z drożdży i dopiero zadawać ?

3) Jeśli drożdże z gęstwy mi nie wystartują to czy bez obaw mogę zadać drożdże suche ? (po upływie np 48h)

4) I jeszcze jedno jeśli kalkulator podaje mi np żeby zadać z gęstwy powiedzmy 180ml drożdży  a ja zadam 250 lub więcej jaki to będzie miało wpływa na piwo ?

 

dzięki wielkie za porady i odpowiedzi.

Edytowane przez DaQul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy toto się nada na filtrator? czy lepiej kupić najtańszy w sklepie z armaturą? oczywiście pomijając że muszę sprawdzić jaką średnicę gwintu mam w kraniku,ale chyba jedna 3/4 cala.

http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action=showDetail&id=44954

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy toto się nada na filtrator? czy lepiej kupić najtańszy w sklepie z armaturą? oczywiście pomijając że muszę sprawdzić jaką średnicę gwintu mam w kraniku,ale chyba jedna 3/4 cala.

http://www.lidl.pl/pl/oferta.htm?action=showDetail&id=44954

widziałem gdzieś temat że ktoś z takiego wężyka zrobił filtrator natomiast w tej samej cenie masz fajny wężyk. 

 

o jest znalazłem temat -  w połowie masz zdjęcia

http://www.piwo.org/topic/784-filtrator-nowy-pomysl/page-3

Edytowane przez DaQul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.