Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Po to jest instrukcja aby robić jak jest napisane.

Śmiem twierdzić, że akurat w piwowarstwie to się średnio sprawdza... szczególnie przy brewkitach :)

 

Przede wszystkim trzeba myśleć - efekt może być znacznie lepszy niż bezmyślne robienie 1:1 z instrukcji.

W tym wypadku, moim zdaniem, taka przerwa przy obecnych słodach jest po prostu zbędna... po co więc komplikować cały proces?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też uważam, że warto uprościć proces i pominąć tę przerwę. Szczególnie przy pierwszym piwie. Czas na sprawdzanie jej sensu przyjdzie przy następnych.

 

Ktoś się naczytał, że pszenica ma sporo białka, a białko źle wpływa na klarowność mamy przyczynę istnienia tej pozycji w przepisie. W tej kwestii jednak się nie wypowiem, bo zdecydowana większość moich piw jest mętna i nie wiem czemu bardzo wolno się klarują. Ale nie mam ochoty teraz poruszać tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie dokupić chmiel i do chmielić na goryczkę. Co myślicie?

Na goryczkę to akurat starczy. Tam jest za mało chmielu na aromat.

 

Tak z ciekawości w intsrukcji  do tego zestawu z esencji przy zacieraniu każą zrobić przerwę w 52 st. C tylko ze słodem pszenicznym. Rozumiem, ze chodzi o przerwę białkową, ma to li jakiś sens?

Możesz to spokojnie pominąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, nie chciałem robić nowego tematu, zwłaszcza, że tematów "cośtam cośtam AIPA" jest od groma i ciut ciut, zapytam po prostu tu

Mam parę pytań na temat kwestii, które w wielu tematach o aipa byly tylko wspominane :

1. Czy jeśli to pierwsze moje warzenie ipy, powinienem kombinować i robić FWH / "chmielenie whirpoolowe" , czy raczej klasycznie 60'/30'/10'/0'
-Jeśli to pierwsze, to da się w ogóle robić hop stand przy chłodzeniu w wannie ?

 

2. Skłaniam się ku wersji West Coast IPA i widziałem posty, w których była mowa o dodawaniu cukru dla uzyskania większej wytrawności.
Jak dodawać ten cukier, w jakiej ilości i jak wpłynie to na ekstrakt?
- A może dodawanie cukru nie ma sensu i wystarczy po prostu zatrzeć na wytrawnie (jaki schemat zacierania da nam taki efekt)

 

3. Dodawać gips zarówno do wody przed wrzuceniem słodów jak i do wody na wysładzanie tak ?

Przy okazji zasyp mam taki :
5kg Pale ale - Strzegom

0,5 kg Pszeniczny

0,1 kg carahell

Tak niewielka ilość karmelu nadal pozwala mi na uwarzenie wytrawnej ipki, co nie ?

 

 

EDIT : 4. Czy faktycznie chmielenie podczas chłodzenia brzeczki może zastąpić chmielenie na cichej ?

Edytowane przez borsuk94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

1. Czy jeśli to pierwsze moje warzenie ipy, powinienem kombinować i robić FWH / "chmielenie whirpoolowe" , czy raczej klasycznie 60'/30'/10'/0' -Jeśli to pierwsze, to da się w ogóle robić hop stand przy chłodzeniu w wannie ?

Pewnie można - po prostu po zbiciu temperatury do 76C wystaw gar z wanny i wrzuć chmiel. Kiedy temp. spadnie Ci poniżej 66C (pewnie zajmie to ok. 30-60 minut - zależy czy masz izolowany gar) wznów chłodzenie.

 

 

 

2. Skłaniam się ku wersji West Coast IPA i widziałem posty, w których była mowa o dodawaniu cukru dla uzyskania większej wytrawności. Jak dodawać ten cukier, w jakiej ilości i jak wpłynie to na ekstrakt? - A może dodawanie cukru nie ma sensu i wystarczy po prostu zatrzeć na wytrawnie (jaki schemat zacierania da nam taki efekt)

Cukru zawsze możesz odrobinę dodać, ale musisz liczyć się z gniewem Ducha Craftu :D

Nieduży dodatek (poniżej 10% zasypu, w jasnych piwach nie przekraczałbym 5%) powinien Ci dać to, czego oczekujesz. Nie wiem jak jest natomiast z samym stylem - nie wnikam, czy jest to "dozwolone", czy też nie.

Jak wpłynie na ekstrakt? Normalnie, cukier to cukier. 1 Blg = 10g cukru na 1kg roztworu. Jak dasz np. 200g cukru na warkę 20 litrów, to Blg podniesie Ci się o około 1.

 

 

 

3. Dodawać gips zarówno do wody przed wrzuceniem słodów jak i do wody na wysładzanie tak ?

Zależy co chcesz osiągnąć. Gips obniży Ci nieco pH - jeżeli nie zakwaszasz przy tym wody, to lepiej wrzuć cały do zacierania. Z drugiej jednak strony należy dbać o pH wody do wysładzania, aby nie wypłukiwać tanin z zacieru. Widzisz, zagadnienie modyfikacji wody jest dosyć skomplikowane... ja bym cały gips wrzucił do zacierania, a dodatkowo zakwasił nieco zarówno wodę do zacierania, jak i wysładzania.

 

 

 

Czy faktycznie chmielenie podczas chłodzenia brzeczki może zastąpić chmielenie na cichej ?

Moim zdaniem zdecydowanie nie - najlepiej połączyć obie metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szybkie pytanko:

wczoraj uwarzyłem dwie warki, AIPA i American Wheat.

do AIPA zadałem drożdże wczoraj o godzinie 18:00 brzeczka miała około 22 stopnie zostawiłem wiadro na balkonie, do rana temperatura wiadra spadła do 17 stopni(fermentor przezroczysty, zero piany do tej pory)

 

do American Wheat zadałem drożdże dzisiaj o 11:00 do brzeczki o temperaturze 17-18 stopni (wiadro stało też przez noc na balkonie celem schłodzenia)

 

w tej chwili ciekłokrystaliczne termometry pokazują 16-17 stopni na dwóch wiadrach

w nocy temperatura na zewnątrz może spaść do 11-12 stopni

 

Przenieść na noc wiadra do piwnicy(temp. ok. 19-20 stopni)? Czy zostawić na balkonie?

 

w obu piwach zadane uwodnione drożdże US-05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku zostawiłbym na dworze.

19°C to dużo na początek fermentacji, a 11°C nic im nie zrobi, najwyżej wolniej fermentacja ruszy.

Z tym, że lepiej jak byś dał radę wykombinować jakieś 15-16°C otoczenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dziś przelewałem na cichą moją AIPA. Na powierzchni były "grudy" jak przypuszczam drożdży. Jak wszystko zlałem to na dnie drożdże też takie zbrylone były. Nie było jednolitej masy w porównaniu z piwami co warzyłem wcześniej. W razie "W" zamieszczam zdjęcie i proszę o potwierdzenie czy wszystko ok?

Acha dodam że 10 minut przed końcem gotowania dodałem 5g mchu irlandzkiego. Czy to miało wpływ?

 

post-11879-0-50204300-1443363118_thumb.jpg

post-11879-0-98809400-1443363133_thumb.jpg

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Acha dodam że 10 minut przed końcem gotowania dodałem 5g mchu irlandzkiego. Czy to miało wpływ?

Zdecydowanie - strzelam że jakieś 90% takich zdjęć zamieszczanych na forum to właśnie warki z mchem irlandzkim :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zacierać AIPA na wytrawnie ?

 

 

Godzina w 62 stopniach i potem grzać ?

 

Godzinka w okolicach 64-62 i potem mashout do ~75 albo od razu do filtracji przy negatywnej próbie jodowej.

Jest kolega na tyle pewien, aby radzić?

 

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87

T3.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy i przyznam skomplikowany tekst. W każdym razie, jeśli dobrze zrozumiałem to zacieranie w 62 st (powiedzmy numer 11 w tabeli) da mi niższe odfermentowanie niż  zacieranie w 65-66 stopniach (numer 9) a co za tym idzie niższą wytrawność piwa, jednocześnie również będzie mniej wydajne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jest kolega na tyle pewien, abyradzić?   http://www.wiki.piwo...zki_i_wydajność
 

Trzymaj się dalej tabelek i wykresów to możesz się zawieść .

Sam zacieram w 64 na wytrawnie jak i wielu na tym forum. Można przeprowadzić jeszcze krótką przerwę w 72 i mashout. Pełna dowolność, co kto lubi .

Zauważyłem kolego,że ostatnio próbujesz wszystko kontrować , zapamiętałeś już całe WIKI czy wyciągsz wnioski ze swojego doświadzczenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak zacierać AIPA na wytrawnie ?

 

 

Godzina w 62 stopniach i potem grzać ?

 

Godzinka w okolicach 64-62 i potem mashout do ~75 albo od razu do filtracji przy negatywnej próbie jodowej.

Jest kolega na tyle pewien, aby radzić?

 

http://www.wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wp%C5%82yw_poszczeg%C3%B3lnych_czynnik%C3%B3w_na_fermentowalno%C5%9B%C4%87_brzeczki_i_wydajno%C5%9B%C4%87

T3.gif

 

A czy nasze pomiary temperatury i odfermentowania są na tyle dokładne, żeby być czegokolwiek pewnym?

 

Z doświadczenia widzę, że klasyczne 16 blg jasnego piwa na US-05 odfermentuje mi do 3 blg przy zacieraniu bliżej 63-64 lub do 4 przy 66-67. Jeden eksperyment nie zmieni mojego sposobu działania, poza tym pozostaje jeszcze milion innych zmiennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Trzymaj się dalej tabelek i wykresów to możesz się zawieść .

Te tabelki nie powstały tam z kosmosu..

 

 

 

zapamiętałeś już całe WIKI czy wyciągsz wnioski ze swojego doświadzczenia ?

Nie mam potrzeby pamiętania wiki - wystarczy, że mogę do niego zajrzeć, kiedy mam potrzebę. Z tego, co piszesz, jasno wynika, że chcąc zatrzeć na "wytrawnie" trzeba zrobić tak jak Ty piszesz i koniec - nie ma innego sposobu. No to Cię muszę rozczarować, bo tak nie jest. Moje doświadczenia po części pokrywają się z tymi tabelkami. Próbowałem zacierać na wiele sposobów i w skrócie do takich wniosków doszedłem:

62C, mashout - było dosyć wytrawnie, ale wydajność niska

62C, 72C, mashout - było na "średnio", dobra wydajność

66C bez podgrzewania (spadek temp do ~62C w godzinę), mashout - było wytrawnie, wydajność sporo lepsza niż w przypadku 1.

 

Innych przypadków nie opisuję, gdyż częściej zacieram na średnio-słodko - zdecydowanie bardziej lubię piwa pełne, bogate.

Z tej tabelki nie sprawdzałem jeszcze ciekawego przypadku, gdzie zacieranie rozpoczyna się w 68C a kończy w 64C, bez podgrzewania - z rysunku wynika, że przy takim zacieraniu odfermentowanie będzie największe. Tu jednak mam akurat wątpliwości, czy faktycznie słód zatrze się bardziej wytrawnie niż w niższych temperaturach.

 

 

 

Pełna dowolność, co kto lubi . Zauważyłem kolego,że ostatnio próbujesz wszystko kontrować

Oczywiście, pełna dowolność, ale jak komuś radzisz, to wypadałoby przedstawić pełne spektrum możliwości, a nie jedynie jeden ze sposobów, który samemu uważa się za słuszny... Ja tylko kolegę zapytałem, czy ma pewność że tak jest i pokazałem źródła, które pokazują również inne metody. Co Ty pokazałeś? Twierdzisz, że tak jest i już - i przy okazji się czepiasz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co Ty pokazałeś? Twierdzisz, że tak jest i już - i przy okazji się czepiasz

 

Gdzie znalazłeś tam stwierdzenie  że to jedyny i słuszny sposób . Napisałem ,że ja i wielu tak zaciera i jest ok , czytaj ze zrozumieniem :)

Pytanie też nie było skomplikowane , a kolega  napisał jak on robi . Pewny możesz być jedynie  tego że kiedyś wyciągniesz kopyta :)

 

Ps. Nie czepiam się tylko nie lubię cwaniakowania ;) 

 

Zakończmy więc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że to całkowicie lamerskie pytanie,no ale to w końcu piaskownica...:-) czy ktoś mógłby mnie pouczyć jak to dziadostwo odczytywać ? i w jakich stopniach to podaje? wyskalowanie jest dobrze bo w wodzie (20*) podaje to 1.00 czyli na BLG to chyba 0.

 

 

 

 

post-13929-0-04491400-1443550621_thumb.jpg

post-13929-0-31482700-1443550634_thumb.jpg

post-13929-0-06065400-1443550652_thumb.jpg

Edytowane przez pingwin71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.