Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo źle wpłynie na smak za późne przelanie na cicha od drożdży ?

Jak zadajesz takie pytania to sobie podaruj przelewanie na cichą. Nie jest to żadna złośliwość, ja też nie przelewam i żyję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo źle wpłynie na smak za późne przelanie na cicha od drożdży ?

Jak zadajesz takie pytania to sobie podaruj przelewanie na cichą. Nie jest to żadna złośliwość, ja też nie przelewam i żyję.

 

No gdzieś czytałem, że nuty ziemniaczene czuc jak jest zbyt długo z drożdżami :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrwałem wątek z poprzedniej wypowiedzi ;) Chodzi o to czy cichą się robi po to by piwo dofermentowało oraz czy jest to zabieg by nie dostały sie aromaty z martwych drożdży:) Co do wpisywanie tego co mnie interesuje w google, dobra rada pozbyłem sie pytania z dostaniem sie aromatów z drożdży :) Chociaż jest napisane, ze to mit i został już dawno obalony, ale w jaki sposób ? :P Narodziło mi się nowe pytanie :) Ty chcesz pomóc i to się chwali :)

Jeśli nie masz jakiegoś głębszego celu w przelewaniu (potrzebujesz drożdży z tej warki na już, zamierzasz chmielić na zimno i przy okazji zbierać drożdże (w sumie też można, ale będziesz miał bardziej zanieczyszczoną gęstwę), czy jakikolwiek inny "wyższy" cel) na cichą to nie przelewaj.

Tzn. cicha fermentacja, to nie jakiś magiczny rodzaj fermentacji, który zachodzi tylko w wypadku zlania piwa znad dżordży, tylko etap gdzie piwo klaruje się, drożdże dojadają resztki cukrów i drożdże "sprzątają po sobie".

To zajdzie i bez zlania piwa znad osadu, zresztą lepiej przetrzymać piwo dłużej niż zlać zbyt prędko. W naszych domowych warunkach o wiele trudniej jest o aromat autolizy niż w wypadku wielkiego fermentora w browarze.

Ostatnio robiłem eksperyment piwny z dzikimi drożdżami i piwo stało bez zlewania znad osadu przez jakieś 3 miesiące i brak było autolizy.

 

Zlewanie znad osadu, jeśli ma być tylko sztuką dla sztuki to lepiej sobie odpuścić, tylko jeden etap więcej, gdzie moze dojść do zakażenia piwa - przynajmniej ja tak sądzę i tego się trzymam.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o i na taka opinie czekałem i sensowne rozwinięcie ;) O klarowności wiem :) W sumie to zrobie cicha po tym co przeczytałem :P Sterylnie ja  przeprowadzę tylko o temp musze jakos zadbać, żeby zrobić ją w kuchni, bo w piwnicy dużo kurzu itd ;] Myślę, że jak nie zrobię jej na 0 blg to powinno mieć piwko otoczkę dwutlenku węgla, który się będzie wydostawał i nie dopuszczał tlenu. Przy okazji mam pytanie co do zacierania czy jest to trudny proces do nauczenia dla kogoś kto ma mało czasu ?:) Oraz gdzie robicie zakupy ?:P Bo może tam gdzie ja kupuje jest drożej niż u was :P

Edytowane przez jaro787
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sterylnie ja  przeprowadzę tylko o temp musze jakos zadbać, żeby zrobić ją w kuchni, bo w piwnicy dużo kurzu itd ;]

 

Nie przesadzaj z tym kurzem - ja, o ile mam warunki temperaturowe, zawsze znoszę fermentor i robię cichą w piwnicy. Nie stosuję żadnych rurek itp. Po prostu zamykam fermentor, owijam szczelnie w ciemny worek żeby zminimalizować dostęp światła (prawie go tam nie ma) oraz żeby nic tam "nie wlazło" jakby mi pokrywę wybiło (co się nigdy nie zdarzyło). Przeważnie po zniesieniu schodzę 1 i 3 dnia sprawdzić pokrywę - jeżeli czuję, że jest lekko wybrzuszona (a na początku przeważnie delikatnie się podnosi) to lekko przez worek rozszczelniam ją (równocześnie naciskając wieko) i upuszczam zbędny CO2. Z doświadczenia wiem, że taka sytuacja ma miejsce na początku - potem już wieko się nie podnosi i jest spokój. Proste prawda? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sterylnie ja przeprowadzę tylko o temp musze jakos zadbać, żeby zrobić ją w kuchni, bo w piwnicy dużo kurzu itd ;]

Kurde, to ja czasem nawet w garażu trzymam :P

 

 

 

Przy okazji mam pytanie co do zacierania czy jest to trudny proces do nauczenia dla kogoś kto ma mało czasu ?

Trudny? Nie. Kwestia podgrzewania i utrzymywania odpowiedniej temperatury, potem filtracji i wysłodzenia.

Czasochłonny? Tak. Pierwsze zacierane warki pewnie zajmą Ci ok. 6-7 godzin :) Potem ten czas schodzi do ok. 5-6h - krócej jeszcze mi się nie udało. To nie jest też tak, że 6h stoisz nad garem - zwykle międzyczasie robię inne rzeczy, ale trzeba być "na posterunku" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po uwarzeniu kilki piw z brewkitów mam zamiar zacząć przygodę z zacieraniem. Kompletuje powoli sprzęt i mam zamiar zaopatrzyć się w wężyk z oplotem. Czasami czytam, że ktoś ma za szeroki oplot, a ktoś za gęsty i ma problem z wysładzaniem. Podpowiedzcie za jakim się rozglądać żeby był ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Cascade jest lepszy od Citry? Poszukuję czegoś naprawdę fajnego, intensywnego.

 

Nie można rozpatrywać tego, czy jest lepszy czy gorszy - wszystko zależy od upodobań i oczekiwanego efektu. Pytałeś o grejpfrut i taką odpowiedź otrzymałeś - u mnie cascade dawał zawsze grejpfrut (co prawda z czasem schodził na dalszy plan, ale początki były zawsze intensywne). Citra też jest cytrusowa oraz idzie w stronę owoców tropikalnych. Dodatkowo daje trochę "słodyczy" do piwa (nie wiem jak dokładnie określić o co mi chodzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Za najtańszym   I żeby miał z 80-100cm i najlepiej podłączenie 3/4

 

Ja mam 30 cm sraczwężyk trochę grubszy  , pasujący od razu do kranika . Na 28 warek miałem problem przy 2 , i to z mojej winy  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po uwarzeniu kilki piw z brewkitów mam zamiar zacząć przygodę z zacieraniem. Kompletuje powoli sprzęt i mam zamiar zaopatrzyć się w wężyk z oplotem. Czasami czytam, że ktoś ma za szeroki oplot, a ktoś za gęsty i ma problem z wysładzaniem. Podpowiedzcie za jakim się rozglądać żeby był ok.

Oplot jest jeden, różne są średnice i długości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja mam 30 cm sraczwężyk trochę grubszy  , pasujący od razu do kranika . Na 28 warek miałem problem przy 2 , i to z mojej winy;)

 

Nie przeczę. Ale jak już ma kupować to chyba lepiej dłuższy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cascade jest lepszy od Citry? Poszukuję czegoś naprawdę fajnego, intensywnego.

 

Nie można rozpatrywać tego, czy jest lepszy czy gorszy - wszystko zależy od upodobań i oczekiwanego efektu. Pytałeś o grejpfrut i taką odpowiedź otrzymałeś - u mnie cascade dawał zawsze grejpfrut (co prawda z czasem schodził na dalszy plan, ale początki były zawsze intensywne). Citra też jest cytrusowa oraz idzie w stronę owoców tropikalnych. Dodatkowo daje trochę "słodyczy" do piwa (nie wiem jak dokładnie określić o co mi chodzi).

 

 

Okej, dzięki za ten opis. Zatem chyba zdecyduję się na Cascade, bo wolę bardziej grejpfrutowo niż tropikalnie (tym razem). To jeszcze tylko zapytam - do single hopa Cascade się nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za najtańszym   I żeby miał z 80-100cm i najlepiej podłączenie 3/4

 

Ja mam 30 cm sraczwężyk trochę grubszy  , pasujący od razu do kranika . Na 28 warek miałem problem przy 2 , i to z mojej winy  ;)

 

Pochwal się jeszcze w komplecie wydajnością - sam jestem ciekaw, czy jest różnica. Wydaje mi się, że kilka procent będzie. Myślę, że na tak krótkim wężyku woda będzie miała większą tendencję do kanalikowania złoża filtracyjnego, ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pochwal się jeszcze w komplecie wydajnością - sam jestem ciekaw, czy jest różnica.

W BT mam ustawione 85% i pokrywa mi się to z tym co uzyskuję więc nie jest źle moim zdaniem .

Jeśli chodzi o to dlaczego zdecydowałem się na taki krótki, odpowiedź jest prosta ... tutaj gdzie mieszkam nie uświadczysz dłuższych . 

Niedługo będę robił filtrator z rurki miedzianej i wtedy sprawdzę jak to będzie śmigać

 

 

Myślę, że na tak krótkim wężyku woda będzie miała większą tendencję do kanalikowania złoża filtracyjnego, ale mogę się mylić.

Masz rację trochę kanalikuje ale wydajność mam ok. więc nie ma co się przejmować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne bractwo piwowarow :)

 

Wiem ze piwa nie wazy sie waga, i przepraszam za brak polskich znakow.

Jestem laikiem w temacie, ale wczoraj rozlalam do butelek moje pierwsze piwko :P,

z brewkitu Gozdawa,  American Gold Ale.

Popelnilam cala mase bledow, ale mam nadzieje ze bedzie ok.

Podczas dekantacji pod koniec zaciaglo troszke gestwy drozdzowej z dna, i to mnie martwi. 

Moje piwko zrobilo sie w butelkach bardzo metne, mam wiec pytanie czy to juz granaty, czy jeszcze cos z tego bedzie???

No, i  zeby to piwko bylo takie calkiem moje, troszeczke z modyfikowalam przepis i do butelek wsypywalam brazowy naturalny cukier trzcinowy,

moze to od tego cukru- 

Tak sobie wymyslilam,, ze zrobie synowi na urodziny dobre piwo i tak mnie naszlo, niewiem skad ja ten pomysl wytrzasnelam, haha.

Spodobalo mi sie bardzo i wczoraj nawarzylam kolejne ,tez z brewkitu, Milestone Donner&Blitzed, i dodalam gestwe drozdzowa z poprzedniego piwa.

Nastepne bedzie z surowcow napewno, ale tak sie zastanawiam kto to bedzie pil. :P  :P  :P

Mowi sie ,,Nawarzylas sobie piwa to go teraz wypij"! Ja jednak za piwem nie przepadam, wole lampke wina, i chyba w tym kierunku tez cos podzialam.

 

Pozdrawiam wszystkich i serdecznosci posylam. :beer:  :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Moje piwko zrobilo sie w butelkach bardzo metne, mam wiec pytanie czy to juz granaty, czy jeszcze cos z tego bedzie???

Spij spokojnie, granaty nie z drożdży a z cukru się robią (tz za dużej ilości).

 

Będzie po prostu dużo osadu w butelkach i tyle. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.