Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Czy taka chłodniczka: A.19x13cm, wys. 15 cm, lb. zwojów 14, cena 50 zł

z postu http://www.piwo.org/topic/13998-chlodnice-zanurzeniowe-s/ wystarczy na 40 litrowy gar?

Bo jak tak sobie przeniosłem te długości to ona w tym garze zginie, ale czy spełni swoją fuknkcję i mi wychłodzi brzeczke (20-25 litrów) w te 20-30 min?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Czy taka chłodniczka: A.19x13cm, wys. 15 cm, lb. zwojów 14, cena 50 zł

z postu http://www.piwo.org/topic/13998-chlodnice-zanurzeniowe-s/ wystarczy na 40 litrowy gar?

Bo jak tak sobie przeniosłem te długości to ona w tym garze zginie, ale czy spełni swoją fuknkcję i mi wychłodzi brzeczke (20-25 litrów) w te 20-30 min?

Niestety wątpię. Dwa razy wieksza bo 30 zwojów chlodzi mi w 30 min 25l brzeczki. Woda z wodociagu w bloku wiec w sumie ciepła ale raczej mocno z taką chłodnica nie powojujesz..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem i wyciągnąłem trochę z tego ;) Na chicha zlewamy po to żeby nie dostać niepożądanych aromatów od drożdży a po za tym ruszyć fermentacje ? Dobre wnioski wyciągnąłem ? Tworzę piwo z brew-kita Portera Gozdawy z 14 blg spadło mi do 3. Dokładnie minęło 14 dni. Mam zlewać teraz na cichą tak ? W ogóle jeśli tak to dopiero w poniedziałek będę mógł zlać, bo w chwili obecnej drugiego pojemnika nie mam :C Bardzo źle to wpłynie na smak ? A i taki troszkę kwaskowy smaczek po małym łyczku mam i nie wiem od czego to tak :C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porterach kwaskowy smak może wynikać z zastosowania słodu palonego.

 

Zgodnie z powszechną wiedzą z forum, którą pozwolę sobie przytoczyć, długie trzymanie na burzliwej nie daje negatywnych efektów. Jest sporo na forum o tym np. tu -> http://www.piwo.org/topic/6835-pominiecie-fermentacji-cichej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten temat   jaro787

 

http://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwo

 

Od tego powinieneś zacząć bo to są podstawy. Dopiero chciałeś dodawać  glutaminan sodu a teraz nie wiesz czy zlewać na cichą .

Kopyrem się nie sugeruj , też z nim zaczynałem lecz to nie jest  Guru . Wiki , wiki , wiki .

Tam jest wszystko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

a każdy zaczęty temat o czymś jest niewyczerpalny i od tego jest forum panie

pięć razy to czytam i nic nie rozumiem ;)

znaczy tępak jestem?

 

BTW, jakbyś uważnie słuchał co "Guru" mówi to byś znał jego opinię nt. przelewania piw z Brew-kitu na cichą oraz oceniania smaku piwa gdy to jeszcze fermentuje :smilies:

Tak więc wiele lektury/słuchania przed Tobą, więc nie oceniaj wiki tak artorytatywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam jedno pytanie, 

wkrótce zamierzam zrobić porter angielski ze zestawu ze sklepu homebeer.pl.

Już raz robiłem stouta i w smaku niezbyt mi podszedł nie lubię smaków jaki wnosi prażony jęczmień dodany do zacierania, ale kolor nadany piwu jest naprawdę super.

Wiem z blogu Dori, że prażony jęczmień można dodać do  samego wysładzania lub do paru minutek przy końcu zacierania.

Natomiast mam jeszcze takie składniki jak słód czekoladowy ciemny i słód karmelowy, napiszcie mi proszę czy słód czekoladowy ciemny też wnosi takie posmaki do piwa jak jęczmień prażony czy również dodać go do samego wysładzania.

A co ze słodem karmelowym jego chyba można normalnie zacierać i nie wniesie do piwa silnych nut takich jak jęczmień prażony??

Nie chcę zlikwidować w całości posmaków paloności w piwie jakie dają ciemne słody, ale znacznie je ograniczyć tak by nie przeszkadzały mi w piciu piwa, gdyż nie jestem ich wielkim zwolennikiem.

Z góry dzięki za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam jedno pytanie, 

wkrótce zamierzam zrobić porter angielski ze zestawu ze sklepu homebeer.pl.

Już raz robiłem stouta i w smaku niezbyt mi podszedł nie lubię smaków jaki wnosi prażony jęczmień dodany do zacierania, ale kolor nadany piwu jest naprawdę super.

Wiem z blogu Dori, że prażony jęczmień można dodać do  samego wysładzania lub do paru minutek przy końcu zacierania.

Natomiast mam jeszcze takie składniki jak słód czekoladowy ciemny i słód karmelowy, napiszcie mi proszę czy słód czekoladowy ciemny też wnosi takie posmaki do piwa jak jęczmień prażony czy również dodać go do samego wysładzania.

A co ze słodem karmelowym jego chyba można normalnie zacierać i nie wniesie do piwa silnych nut takich jak jęczmień prażony??

Nie chcę zlikwidować w całości posmaków paloności w piwie jakie dają ciemne słody, ale znacznie je ograniczyć tak by nie przeszkadzały mi w piciu piwa, gdyż nie jestem ich wielkim zwolennikiem.

Z góry dzięki za odpowiedź. 

A co chcesz osiągnąć w piwie?

Karmele w zależności od konkretnego słodu dadzą różne słodkie smaki aromaty, powiedzmy w dużym uproszczeniu, że im ciemniejszy kolor słodu, tym "ciemniejsze aromaty". Możesz poszukać opisu producenta słodu i będziesz miał jako taki pogląd, co dany karmel wnosi... chociaż ja robiłem kilka piw na zasadzie "słód podstawowy+ 1 inny" i nie do końca się moje odczucia pokrywają z opisami.

Najciemniejszy karmel z Optimy dał mi goryczkę kojarzącą się jeszcze nie z palonym słodem, ale coś na kształt goryczki z orzecha włoskiego.

 

Osobiście nie używałem do ciemnego piwa tylko słodu czekladowego, ale też w dużym uproszczeniu im słód palony jest jaśniejszy, tym jest mniej agresywny, a domyślam się że chodzi tu głównie o tą ostrą, paloną goryczkę.

 

Jeśli chcesz by piwo było łagodniejsze, to im później dodasz słód, tym niej z niego wyekstrahujesz. Czasami dodawałem słodu palonego dopiero po spuszczeniu pierwszej porcji filtratu.

Możesz spróbować zmielony słód palony, zalać kilkanaście godzin wcześniej zimną wodą i to co uda się z tego przefiltrować wlać np. w trakcie wysładzania lub w trakcie zacierania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wiki wiki wiki... muszę Cię rozczarować. Nie ma tam wszystkiego a każdy zaczęty temat o czymś jest niewyczerpalny i od tego jest forum panie Przemas.IE.
 

 

Uraziłem cię czymś ,że się tak unosisz . Akurat na twoje pytania odpowiedź znajdziesz w wiki. Ja rozumiem,że forum jest od tego żeby pytać ,zgłębiać wiedzę ale ty nawet  nie starasz się wysilić . Najpierw gadasz jakieś głupoty o glutaminianie sodu  a teraz obruszasz się gdy odsyłam Cię do Wiki.  Aha , raczej sobie tu nie "panujemy", Przemas wystarczy ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wiki wiki wiki... muszę Cię rozczarować. Nie ma tam wszystkiego a każdy zaczęty temat o czymś jest niewyczerpalny i od tego jest forum panie Przemas.IE.
 

 

Uraziłem cię czymś ,że się tak unosisz . Akurat na twoje pytania odpowiedź znajdziesz w wiki. Ja rozumiem,że forum jest od tego żeby pytać ,zgłębiać wiedzę ale ty nawet  nie starasz się wysilić . Najpierw gadasz jakieś głupoty o glutaminianie sodu  a teraz obruszasz się gdy odsyłam Cię do Wiki.  Aha , raczej sobie tu nie "panujemy", Przemas wystarczy ;) .

 

Tak bardzo Cię to irytuję, że jestem kombinatorem i lubię wpadać na głupie/ewentualnie czasem się zdarzą genialne pomysły na polepszenie czegoś? Wpisywałem w google czy można dodać do brzeczki glutaminian sodu, ale nie otrzymałem odpowiedzi, wiec spytałem na forum czy ktoś próbował tak robić :) Po za tym znalazłem odpowiedź na jedno z pytań dzięki wiki a dokładniej przy jakich pomiarach się przelewa na cicha, a moja wypowiedź była obszerniejsza i Przemku nie to, że się nie staram, tylko przy 12h pracy dziennie od pon do sob trochę mi ciężko jest poświecić dużo czasu na naukę o moim nowo zaczętym hobby :)

Edytowane przez jaro787
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i lubię wpadać na głupie/ewentualnie czasem się zdarzą genialne pomysły

racz zwrócić uwagę, że to Twoja indywidualna interpretacja (ja uważam to za idiotyzm)

 

 

Wpisywałem w google czy można dodać do brzeczki glutaminian sodu, ale nie otrzymałem odpowiedzi

bo pytania to trzeba umieć zadawać, nawet do googla ;)

 

 

tylko przy 12h pracy dziennie od pon do sob trochę mi ciężko jest poświecić dużo czasu na naukę o moim nowo zaczętym hobby

to może czas pomyśleć o odppczynku, a nie o nowym hobby (zawracaniu du..py innym/pasożytowaniu)

BTW, hobby to IMHO pasja, a nie ciągoty do zawrcania dupy innym bo ja to lubię  :smilies: , na hobby każdy kto je ma, ma czas, więc nie peir... tu nam takich farmazonów (na takie wywody polecam twarzoksiążke).

 

BTW, też bym chciał zrobić sobie wyciczkę na Spitzbergen, ale nie mam czasy ani kasiurki może ktoś mi to zasponsoruje łącznie z wynagrodzeniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

wiki wiki wiki... muszę Cię rozczarować. Nie ma tam wszystkiego a każdy zaczęty temat o czymś jest niewyczerpalny i od tego jest forum panie Przemas.IE.

 

Uraziłem cię czymś ,że się tak unosisz . Akurat na twoje pytania odpowiedź znajdziesz w wiki. Ja rozumiem,że forum jest od tego żeby pytać ,zgłębiać wiedzę ale ty nawet nie starasz się wysilić . Najpierw gadasz jakieś głupoty o glutaminianie sodu a teraz obruszasz się gdy odsyłam Cię do Wiki. Aha , raczej sobie tu nie "panujemy", Przemas wystarczy ;) .

Tak bardzo Cię to irytuję, że jestem kombinatorem i lubię wpadać na głupie/ewentualnie czasem się zdarzą genialne pomysły na polepszenie czegoś? Wpisywałem w google czy można dodać do brzeczki glutaminian sodu, ale nie otrzymałem odpowiedzi, wiec spytałem na forum czy ktoś próbował tak robić :) Po za tym znalazłem odpowiedź na jedno z pytań dzięki wiki a dokładniej przy jakich pomiarach się przelewa na cicha, a moja wypowiedź była obszerniejsza i Przemku nie to, że się nie staram, tylko przy 12h pracy dziennie od pon do sob trochę mi ciężko jest poświecić dużo czasu na naukę o moim nowo zaczętym hobby :)
Oj stąpasz po cienkim lodzie sądzac, że polepszysz coś glutaminianem sodu...

Polecam zgłębić hobby bez udziwnień na dzień dobry. Choćby po to żebyś wiedział jaki efekt te Twoje udziwnienia wniosą/sprawią.

Forum juz działa od dobrych kilku lat i nie dziw się, że ludzie są podenerwowani tymi samymi pytaniami i proponują Ci wiki na dzień dobry. Szczególnie , że instrukcje tam opisane są naprawdę dobre.

Nie wiem po co używasz od razu tak butnego tonu, jedyne na co wtedy mozesz liczyc to hate/pojazd po Twoich pytaniach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - dalsza dyskusja w tym wątku na temat butnego czy też innego tonu kolegi jaro787 nie ma sensu, a znając życie słowo do słowa doprowadzi do niepotrzebnej wymiany zdań. Wróćmy do tematu tego wątku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chicha zlewamy po to żeby nie dostać niepożądanych aromatów a po za tym ruszyć fermentacje ? Bardzo źle wpłynie na smak za późne przelanie na cicha od drożdży ? 
Gdzie dostałem odpowiedź na te pytania ? Dostaje ciagle od was tylko informacje przeczytaj wiki, a czy na wiki 
http://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwojest na to odpowiedz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chicha zlewamy po to żeby nie dostać niepożądanych aromatów a po za tym ruszyć fermentacje ? Bardzo źle wpłynie na smak za późne przelanie na cicha od drożdży ? 

Gdzie dostałem odpowiedź na te pytania ? Dostaje ciagle od was tylko informacje przeczytaj wiki, a czy na wiki http://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwojest na to odpowiedz? 

Pierwsze zdanie. O so chozi?! Zacznij czytać to co piszesz, bo Twoje zdania są ciężkie do zrozumienia!

Odpowiem Ci jako osoba dopiero raczkująca w warzeniu piwa. Za mną 3 warki. Pierwsza, szkoda gadać i pisać. Robiona z brewkita, wylana w kanał. Kwach!

Kolejne dwie to warki z zacieraniem. I wiesz co? Wszystkiego dowiedziałem się praktycznie z tego forum plus youtube. Przeczytałem wiki. Potem przyszła kolej na różne tematy oraz pytania na tym forum. Części z nich była głupia. Wiem to przeczytawszy kilkadziesiąt tematów. Ale jedno, trzeba znać swoje miejsce w szeregu. Chcesz pomocy? To bądź grzeczny, krytykę przyjmuj bo Ci nikt nie będzie chciał pomóc.

Przed zadaniem pytania wpisz w google frazę, która Cię interesuje a na końcu piwo.org. Dzięki temu uniknąłem zakładania nowych tematów i nie naraziłem się na śmieszność:)

Cierpliwości życzę oraz smacznego piwka;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrwałem wątek z poprzedniej wypowiedzi ;) Chodzi o to czy cichą się robi po to by piwo dofermentowało oraz czy jest to zabieg by nie dostały sie aromaty z martwych drożdży:) Co do wpisywanie tego co mnie interesuje w google, dobra rada pozbyłem sie pytania z dostaniem sie aromatów z drożdży :) Chociaż jest napisane, ze to mit i został już dawno obalony, ale w jaki sposób ?:P Narodziło mi się nowe pytanie :) Ty chcesz pomóc i to się chwali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.