Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

marek80 pewnie coś podobnego zrobię.

 

Piję moje żytnie tak+-40% żyta i jest choć młode smaczne, chociaż popłynąłem z filtracją, skończyło się jak się później dowiedziałem BIAB.  

 

Teraz myślę zrobić 100% żyta i przefiltrować w woru od prasy, czyli w sumie BIAB, 

 

Tylko ta mętna/błotnista brzeczka nie martwi czy podczas warzenia nie wpłynie negatywnie na finalny produkt.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podrzuci ktoś przepis na proste  piwo dla osób co na codzień pija koncerniaki, moje piwko jest dla nich za gorzkie, za treściwe.

 

A po co warzyć dla takich osób piwo, skoro mogą sobie kupić tatrę w biedrze i im będzie bardziej smakować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzyj 2 kg pilzneńskiego w temperaturze 62-65°C, uzupełnij wodą do 23-24l, cukru dodaj tyle, żeby uzyskać 10,5-11°BLG. Do warzenia daj 20g Marynki na 60 min. może jeszcze z 15g lubelskiego na 10 min. Po warzeniu piwo powinno mieć około 12°Blg Do fermentacji daj jakieś neutralne drożdże i fermentuj w dolnych zakresach temperatur, bo nadmiar estrów może kolegów zabić, do refermentacji daj cukru tak, żeby mocno nagazować, jak weizena. Koledzy będą zadowoleni ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatrzyj 2 kg pilzneńskiego w temperaturze 62-65°C, uzupełnij wodą do 23-24l, cukru dodaj tyle, żeby uzyskać 10,5-11°BLG. Do warzenia daj 20g Marynki na 60 min. może jeszcze z 15g lubelskiego na 10 min. Po warzeniu piwo powinno mieć około 12°Blg Do fermentacji daj jakieś neutralne drożdże i fermentuj w dolnych zakresach temperatur, bo nadmiar estrów może kolegów zabić, do refermentacji daj cukru tak, żeby mocno nagazować, jak weizena. Koledzy będą zadowoleni ;-)

 

Zrobię tak, tylko że z 4kg pilzeńskiego + ewentualny cukier 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób im takie piwo:

http://www.piwo.org/topic/4035-zbig-zapiski-z-browaru-domowego/page-3?do=findComment&comment=199642

 

Warka #61 Lager budowlany

- Pilzneński – 4 kg
- Monachijski – 7 kg
- Karmel 100 EBC – 3 kg
- Carramunich II - 1 kg
- Special B - 0,5 kg

- Marynka 80 g - 60 min
- Lubelski 100 g - 60 min
- Lubelski 100 g - 15 min

- Cukier 12 kg
- Ryż 2 kg surowy do beczki
- Woda mineralna 26 x 5 L do beczki


Wyszło około 200l, 11 BLG, Saflager w 34/70

No ciekawe co z tego wyjdzie... Gorsze od sklepowego być nie powinno :D

Warka nastawiona we współpracy z Browarem Krzeczyńskim :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czytam, i nie mogę znaleźć zadowalającej odpowiedzi.

 

Czy zacierając jednotemparaturowo można zacząć od temperatury 72C (czyli wsypanie słodów do jakichś 76C)? Jeden z przepisów Anteksa (http://www.wiki.piwo.org/Stout_Opalenicki,_Andrzej_Smyk_%28anteks%29) tak sugeruje i w artykule na wiki o takim zacieraniu też czytałem. Tyle, że niby powyżej 70C beta amylaza ulega rozpadowi. Trochę jestem skołowany i chętnie uzyskałbym jakąś konkretną odpowiedź.

 

Rozumiem, że tym sposobem uzyska się bardziej pełne piwo, a alfa amylaza też jest w stanie wytworzyć cukry fermentowalne. Niby beta amylaza działa w 72C jak sprinter jak to ujęto na wiki, ale w jakimś innym wątku czytałem, że beta amylaza rozpada się takiej temperaturze po około pięciu minutach. Ponadto w artykule na wiki, spadek temperatury zacierania był dość szybki, a ja chciałbym ją utrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czuje się całkowicie zagubiony ale nie chcę śmiecić forum.

Pytanie do kolegów którzy chmielą elektrycznie w kegu 50L. Jakiej mocy grzałki używacie? 2kW wystarczy?

Macie jakiś patent na zamontowanie sondy w mufie?

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakiej mocy grzałki używacie? 2kW wystarczy?

Nie mam doświadczeń z kegiem 50L, natomiast warzę w garze elektrycznym 27 litrów, który ma 1,8 kW mocy - jest to na granicy możliwości. Jakbym miał 2 kW, byłoby idealnie. Pomyśl więc co to będzie za masakra, jak dasz 2 kW na 50L... wieki to będziesz gotował. Poprzeglądaj wątek o zamówieniach zbiorczych na grzałki - tam większość kolegów do keg'a bierze grzałki 2x 2kW... a przy tym już trzeba wziąć pod uwagę jaką masz instalację elektryczną (często stosuje się bezpieczniki 10/15A - nawet te większe przy maksymalnej mocy 4 kW może wybijać - z szybkiego przeliczenia 4 kW na 230V daje natężenie ~17A).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam grzałki o których piszesz 2x1,75kW ale one będą do kadzi zaciernej. Znalazłem fajny i tani zestaw grzalek 2kW i 1,4kW. Do wrzenia 2 będą pracować a potem tylko 2kW. Powinno wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Własnie szykuję się do uwarzenia mojej pierwszej warki. Mam jednak mały dylemat. Dostałem w zestawie surowce na "Polskie Jasne 12 BLG":

2x Ekstrakt słodowy jasny

Chmiel Lubelski 40 g

Chmiel Marynka 25 g

drożdże Workhorse Craft Series  Yeast M10  

Moje pytania są następujące:

W instrukcji jest napisane, że fermentacja burzliwa 18-21 stopni 7-10 dni oraz cicha tyle samo. Czy lagery nie powinny być fermentowane w niższej temperaturze? 

12 BLG rozumiem że to jest ekstrakt początkowy, a końcowy w takim razie ile by musiał wynosić?  około  ~3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego sądzisz, że to są drożdże do lagerów?

Na odwrocie opakowania jest napisane "Suitable to ferment lager styles at 15-20 C and all other styles at 20 32 C" .   Chyba, że źle coś zrozumiałem ?

 Aha posiadam jeszcze drożdże w-34/70 . Tomek Kopyra polecał je do lagerów ale tam temp.  jest 12- 15 stopni. Dlatego wolałem się spytać kogoś doświadczonego.

Edytowane przez SebastianK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to są takie drożdże uniwersalne. Jak chcesz zrobić prawdziwego lagera i masz możliwość fermentowania i leżakowania w temp. 8stC to użyj 34/70

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Podaruje sobie te uniwersalne. Miejsce również jest na fermentację i leżakowanie. 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No, to są takie drożdże uniwersalne. Jak chcesz zrobić prawdziwego lagera i masz możliwość fermentowania i leżakowania w temp. 8stC to użyj 34/70

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Podaruje sobie te uniwersalne. Miejsce również jest na fermentację i leżakowanie. 

 

Pozdrawiam 

 

 

To generalnie są bardzo fajne drożdże - miałem z nimi do czynienia i efekty były naprawdę fajne. A piwa dolnej fermentacji.. cóż, są dosyć wymagające. Jedna paczka sucharków to zwykle zbyt mało do fermentacji w niskich temperaturach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No, to są takie drożdże uniwersalne. Jak chcesz zrobić prawdziwego lagera i masz możliwość fermentowania i leżakowania w temp. 8stC to użyj 34/70

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Podaruje sobie te uniwersalne. Miejsce również jest na fermentację i leżakowanie. 

 

Pozdrawiam 

 

 

To generalnie są bardzo fajne drożdże - miałem z nimi do czynienia i efekty były naprawdę fajne. A piwa dolnej fermentacji.. cóż, są dosyć wymagające. Jedna paczka sucharków to zwykle zbyt mało do fermentacji w niskich temperaturach...

 

hmmm kupowałem na m

 

 

 

No, to są takie drożdże uniwersalne. Jak chcesz zrobić prawdziwego lagera i masz możliwość fermentowania i leżakowania w temp. 8stC to użyj 34/70

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Podaruje sobie te uniwersalne. Miejsce również jest na fermentację i leżakowanie. 

 

Pozdrawiam 

 

 

To generalnie są bardzo fajne drożdże - miałem z nimi do czynienia i efekty były naprawdę fajne. A piwa dolnej fermentacji.. cóż, są dosyć wymagające. Jedna paczka sucharków to zwykle zbyt mało do fermentacji w niskich temperaturach...

 

hmmm na stronie browamatoru podali informacje, że "Dozowanie: przeciętnie 11.5 g na 20 litrów piwa "   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.