Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Zdezynfekuj łyżkę i rozrzuć to po powierzchni bardziej równomiernie. Szyszki i tak nie zatoną, ale może większa ich ilość będzie coś oddawać do piwa. Samo czekanie raczej nic nie da.

Szyszki są trudniejsze w użyciu od granulatu... Trzeba je sztucznie zmusić do zatonięcia, np woreczek muślinowy i obciążniki. Osobiście po 2 próbach uznałem, że więcej szyszek staram się nie używać, bo nie umiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czas i na moje laickie pytanie.

Miesiąc temu popełniłem RIS-a. Miałem z niego 2 butelki rezerwy, ale na refermentację wykorzystałem tylko jedną.

Teraz uwarzyłem Barley Wine (RIS był rozgrzewką dla WLP 099), ale z resztek wyszło jeszcze dużo cienkiej brzeczki - i na niej się skupmy. 

Ta cienka brzeczka wypełniła mi gar warzelny dramatycznie wysoko. Jeszcze zanim zaczęło wrzeć (przy 85°C) uznałem, że zaraz to się wyleje z samego temperaturowego "napęcznienia" cieczy, więc zebrałem 1l tego i wlałem do butelek.

A sam cienkusz poszedł na kwacha, bo okazało się, że nie mam wolnego wiadra, które by było wolne od infekcji (infekcje celowe, po specjalnie kupionej mieszance do kwachów), więc poleży tak sobie pewnie z pół roku, albo i półtora, zależy co dalej wymyślę...

 

Ale przejdźmy do meritum:

Ostatecznie mam 0,5l nachmielonej solidnie, czarnej brzeczki 22°Blg i 1l niechmielonej (i nawet niewygotowanej) brzeczki 13°C.

 

Co ja właściwie mam z tym zrobić? Leżą w lodówce, ale jak długo mogą?

Pomyślałem, że zarówno jedno jak i drugie w sam nadaje się na zrobienie 1,5 - 2l startera, ale co najmniej do września nie będę robił nic, co by tego potrzebowało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamroź i wykorzystaj jak będzie potrzeba.

Co do wiader po kwasach, to kolejna brednia z piwnego głuchego telefonu, odkaź czymś dobrym i korzystaj normalnie, nie sadze, że zalanie chlorem czy innym zajzajerem na tydzień cokolwiek przeżyje, a szczególnie delikatne bakterie kwasu mlekowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że można to odkazić i używać dalej normalnie, już to robiłem. Jednak nie chce mi się w to bawić, bo i tak za chwilę znowu trafi tam kwach. Wolę zrobić dodatkowego kwacha poza przewidzianym cyklem.

 

Brzeczka jest w szklanych butelkach, nie mam pewności czy wytrzymają zamrożenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko było zamykane w butelkach gdy miało ponad 85°C, więc raczej pasteryzację już przeszło. Szczególnie resztka RIS-a, która zaliczyła pełne 1,5h gotowanie.

No cóż... to poleży w lodówce, wyrzucić jeszcze zdążę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może się coś złego stać piwu, jeśli za szybko zlałem na cichą(po 7 dniach przelałem, a drożdże wystartowały w widoczny sposób po około 36h)? Wnioskuję, że za szybko przelałem, bo piana jeszcze nie opadła, a blg spadło do 8,5 (z 20). Po przelaniu rurka bulgotka znowu bulka i znowu pojawiła się piana

piwo to IIPA z tej receptury:

 

http://www.piwo.org/topic/18184-imperial-ipa-single-hop-pro%C5%9Bba-o-porady/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Cię skłoniło do przelewania na cichą?

 

Moim zdaniem masz dwie opcje:

1. Zostaw to tak jak jest i wróć do tego piwa za jakieś 1-2 tygodnie.

2. Jeśli masz gęstwę po burzliwej to po prostu zadaj ją ponownie do fermentora.

Edytowane przez PawelH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące nut fenolowych w piwie. Jaki jest mechanizm ich powstawania? Wiem, że należy robić przerwę ferulikową i stosować odpowiednie drożdże aby je uzyskać. Czy dobrze to rozumiem: w temperaturze przerwy ferulikowej pojawiają się prekursory, dzięki którym odpowiednie drożdże wyprodukują aromat fenolowy? Czyli zastosowanie drożdży weizenowych lub belgijskich nie spowoduje produkcji fenoli goździkowych jeśli nie było przerwy ferulikowej? Dzięki za odp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Cię skłoniło do przelewania na cichą?

 

Moim zdaniem masz dwie opcje:

1. Zostaw to tak jak jest i wróć do tego piwa za jakieś 1-2 tygodnie.

2. Jeśli masz gęstwę po burzliwej to po prostu zadaj ją ponownie do fermentora.

Skłoniła mnie prosta zasada, tydzień burzliwej, dwa tygodnie cichej. Fermentuję w wiadrze z kranikiem(z reduktorem osadów)więc przy przelewaniu nie otwierałem wiadra, tylko wyciągnąłem rurkę(nie zauważyłem piany od razu)i zacząłem przelewać do drugiego wiadra zanim spojrzałem na menzurkę z areometrem. Gęstwy już nie mam, było jej ogólnie dosyć mało. Mam zamiar zostawić to piwo na jeszcze tydzień, czyli łącznie dwa tygodnie cichej. Za pare dni zmierzę blg, powinno spaść.

 

ale czekam jeszcze na odpowiedź na pytanie, czy taka sytuacja zaszkodzi w jakiś sposób piwu? Czy sypnięcie 40g chmielu przy przelewaniu na "cichą" zaszkodzi jakoś reszcie drożdży które sobie tam jeszcze hulały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Skłoniła mnie prosta zasada, tydzień burzliwej, dwa tygodnie cichej.

 

MarcinW zapomnij o tej zasadzie!

 

Prawidłowa fermentacja to podstawa dobrego piwo. U Ciebie nie wygląda to zbyt dobrze... Jakie to będzie miało konsekwencje w smaku gotowego piwa to ciężko powiedzieć. Przekonasz się sam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak zmierzyłem dzisiaj, w tej chwili ekstrakt wynosi 7,5° BLG. Dzisiaj mija czwarty dzień "cichej", od początku fermentacji minęło 11 dni

 

ktoś coś poradzi, lub podpowie na ten temat?

 

MarcinW, pierwszą radę jaką chyba większość tutaj Ci da to zostaw już to piwo w spokoju. Widać, że mimo tego że robisz drożdżom mocno pod górkę, to one jednak starają się zrobić dla Ciebie piwo. Gdy blg w końcu osiągnie minimalny poziom to dla Ciebie będzie oznaczało koniec fermentacji. Czy ja dobrze rozumiem, że Ty już wrzuciłeś chmiel na zimo?

 

Druga rada to czytaj forum. Odpowiedz sobie na pytanie kiedy powinno się zlewać piwo na cichą. Przeanalizuj swoje błędy i planuj kolejną warkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

zostaw już to piwo w spokoju. Gdy blg w końcu osiągnie minimalny poziom to dla Ciebie będzie oznaczało koniec fermentacji.
 

a skąd mam niby wiedzieć że osiągnęło minimalny poziom nie mierząc go?  ;)

 

wiem, że/gdzie popełniłem błąd, następnym razem tego błędu nie popełnię.

 

Następny pomiar zrobię 3 dni przed planowanym rozlewem, kolejny w dniu rozlewu, jeśli się nie zmieni to leci w butelki

 

Chcę się tylko dowiedzieć, jaki wpływ będzie to miało na gotowe już piwo

 

 

 

Czy ja dobrze rozumiem, że Ty już wrzuciłeś chmiel na zimo?
 

tak, dałem 40 gramów, kolejne 30 dorzucę kilka dni przed planowanym rozlewem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastąpić tylko trzeba ją skleikować najpierw. Tylko po co taki dodatek ? Bo jak to tylko na pianę to chyba szybciej i łatwiej w ogóle nie dodawać.

I swoją drogą mam własne pytanie.
Zakupiłem płynne drożdże od FM i zrobiłem do nich starter z instrukcji znalezionej na forum. Nie posiadam mieszadła więc leży sobie spokojnie w słoiku który potrząsam jak mi się przypomni ( żeby napowietrzyć)
A pytanie jest takie:
Czy powinienem zaobserwować jakieś oznaki pracy w tym starterze  ? Tz jakaś piana, wydzielający się gaz itp ? Bo jak na razie to wygląda to jak mętna woda z kałuży z 1cm warstwą drożdży na dnie. No i dość nieprzyjemnie pachnie, tak kwaśno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste piwo? Zrobiłem takie kiedyś.

Słody:
4 kg - pilzneński Strzegom

Zacieranie: 66-68 st. C - 120 min.
Czas gotowania: 70 minut.
Chmielenie:
Perle - 20 gr. - 60 min;
Perle - 20 gr. - 10 min;
Perle - 20 gr. - 5 min;
Perle - 10 gr. - 0 min;
Drożdże - US-05 /uwodnione/
wyszło 21 litrów, 12 Blg, wydajność 66%, IBU / Tinesh/ - 21.

Pierwotnie miał być chmiel żatecki, ale sklep się zakręcił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.