Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Aldehyd to zielone jabłuszko lub farba emulsyjna, aromat dość mocno różniący się od octu (przynajmniej dla mnie)

Też tak myślałem - do czasu. Oczywiście prawdą jest to, kiedy aromaty występują w czystej postaci.

 

Niestety dopadło mnie właśnie świństwo w pszenicy po rozlewie - z początku byłem pewien, że to aldehyd (z resztą nie tylko ja). Z czasem jednak infekcja się rozwinęła i okazało się, że to ocet. Zdecydowanie można pomylić - szczególnie w początkowej fazie. W dodatku w pszenicy aromaty mieszają się (w tym wypadku z bananami, których miałem w piwie sporo).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Efektem takiego skoku temperatury fermentacji raczej nie będzie aldehyd (który drożdże lepiej redukują w wyższych temperaturach), a bardziej estrowy profil.
  "Raczej" to wygodne słowo. A aldehyd często jest określany jako aromat młodego piwa. http://www.wiki.piwo.org/Aldehyd_octowy

 

 

Natomiast aldehyd w pierwszej kolejności można pomylić z octem, a to już jest infekcja.
A znajomą mojej ciotki bolał brzuch i umarła na raka trzustki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ThoriN, dnia 20 czerwiec 2015 - 18:41, napisał: Efektem takiego skoku temperatury fermentacji raczej nie będzie aldehyd (który drożdże lepiej redukują w wyższych temperaturach), a bardziej estrowy profil. "Raczej" to wygodne słowo. A aldehyd często jest określany jako aromat młodego piwa. http://www.wiki.piwo.../Aldehyd_octowy

Wiem doskonale co to jest aldehyd octowy - nie raz skończyłem z nim w butelkach. Niekiedy się redukował, czasem pozostawał już do końca.

Ty jednak sugerujesz, że to skok temperatury fermentacji powoduje jego powstawanie? Bo właśnie do tego odnosiła się moja wypowiedź...

 

 

 

ThoriN, dnia 20 czerwiec 2015 - 18:41, napisał: Natomiast aldehyd w pierwszej kolejności można pomylić z octem, a to już jest infekcja. A znajomą mojej ciotki bolał brzuch i umarła na raka trzustki.

Z góry wykluczasz możliwość takiej pomyłki? Cóż, nie sposób z panem nieomylnym, naczelnym sensorykiem naszej skromnej, piwowarskiej braci dyskutować.

Ciekawe tylko gdzie masz trzustkę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ty jednak sugerujesz, że to skok temperatury fermentacji powoduje jego powstawanie?
Sugeruję płynność stwierdzenia- może być, ale nie musi.

 

 

Z góry wykluczasz możliwość takiej pomyłki?
Bardziej bym obstawiał, że aldehyd się zredukował, odsłaniając postępującą infekcję. Ale nie o to mi w tym zdaniu chodziło, ale żebyś nie straszył początkujących że aldehyd oznacza infekcję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ale nie o to mi w tym zdaniu chodziło, ale żebyś nie straszył początkujących że aldehyd oznacza infekcję.

Z całym szacunkiem, ale nigdzie tak nie napisałem - stwierdziłem jedynie, że łatwo można go pomylić, ponieważ miałem taki przypadek.

 

 

Bardziej bym obstawiał, że aldehyd się zredukował, odsłaniając postępującą infekcję

Niestety nie - ocenialiśmy to piwo na Lidze i kilku piwowarów obstawiło właśnie aldehyd. Dopiero kolega sędzia rozwiał wszelkie wątpliwości - niestety ocet.

Co z resztą pasowało, bo na początku piwo było bardzo dobre, mocno bananowe, natomiast potem, z każdym dniem, było coraz bardziej kwaśne...

 

Nikogo nie straszę - chciałem tylko podpowiedzieć, że trafił mi się akurat taki przypadek, w którym (w początkowej fazie) bardzo łatwo było pomylić ten aldehyd z infekcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nikogo nie straszę - chciałem tylko podpowiedzieć, że trafił mi się akurat taki przypadek, w którym (w początkowej fazie) bardzo łatwo było pomylić ten aldehyd z infekcją.

 

Aldehyd może powstawać w wyniku infekcji więc jedno z drugim wcale się nie wyklucza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co robić gdy drożdże nie startują? 12h od zadania, FFT(23*+) nic, fermentor(18*+) nic. Mija 12h od uwodnienia (~23+) i włożenia do lodówki dla wyrówniania. Mam się nie martwić, czy kupić nową paczkę? drożdże us-05

a, nie mam "bulgatora", sprawdzam ciśnienie na pokrywie, żeby ją poluzować a jest już późno...

Edytowane przez Tomasz Potworzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem uwodniłeś drożdże, po czym wsadziłeś je do lodówki i dopiero zadałeś?

 

 

Mija 12h od uwodnienia (~23+) i włożenia do lodówki dla wyrówniania.

 

12 godzin, czasem to może być za mało, aby widzieć efekty fermentacji. Spokojnie jeszcze poczekaj i nie denerwuj się. Niekiedy drożdżaki startują ponad 1-2dni a nawet dłużej :).

 

Jeśli uważasz że popełniłeś gdzieś błąd, to opisz dokładnie proces od czasu chłodzenia brzeczki, i uwadnianie drożdży z czasami. To będzie można zidentyfikować co się mogło podziać złego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, właśnie zamawiam surowca na IIPA. Ciągle mam problem z ilością drożdży w tym piwie. Póki co jeszcze nie robię starterów ani nie zbieram gęstwy także posiłkuję się wyłącznie sucharami. Przebrnąłem już przez dziesiątki tematów i nadal nie mogę wywnioskować ile użyć suchych drożdży do fermentacji mocnego piwa. Wiele osób pisze, że bez problemu fermentują nawet 30blg jedną paczką, niektórzy pisali, że używali jednej paczki nawet na 50l. Tylko, że zazwyczaj wtedy chodziło o RISa lub BW. Mnie z racji stylu zależy na czystym profilu piwa, specjalnie kupiłem z tego powodu lodówkę więc nie chcę tego schrzanić poprzez under/over pitching. Zakładam, że piwo będzie miało max 20blg. Wrzucić 1 czy 2 saszetki US-05? A może dzień wcześniej w zdezynfekowanej butelce rozruszać 1 saszetkę na jakimś ekstrakcie słodowym? Jak byście postąpili w tej sytuacji pomijając robienie pełnowymiarowego startera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 saszetki powinny dać radę, ale i tak najlepiej było by uwarzyć na spokojnie jakieś 12 blg ale i wlać IIPA nawet wprost na gęstwę po zlaniu wcześniejszego :)

 

Wtedy odpada zbieranie gęstwy i nie masz problemów z fermentacją.  No i masz 2 piwa.  :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulatory znalazłem ale z pomocą tego: http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/wyszło mi, że dla 25l 20plato przy pitch rate 1.0 oraz cell destiny 6 (tyle jest podobno dla us-05) muszę użyć 83.3g także wolałem zapytać praktyków.

 

edit: Nie wiem, może coś źle jednak podstawiłem, te drugi kalkulator obliczył 1,6 paczki suchych tylko bez dokładnego określenia jakich suchych bo z tego co widzę różnią się ilością komórek. W takim razie uznaję, że 2 paczki rzeczywiście powinny dać radę.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wtedy odpada zbieranie gęstwy i nie masz problemów z fermentacją. No i masz 2 piwa. :beer:

Albo masz 0 piw, jeżeli po 2 tygodniach się okaże, że pierwsze z piw było zakażone :okey:

 

Drugi problem to utrzymanie temperatury po wlaniu nowej brzeczki na takie rozhulane drożdże.. Ja, pomimo niskiej temperatury otoczenia (15C), nie podołałem i fermentacja burzliwa 16 Blg trwała 2 dni, ale w profilu wylazło trochę estrów (nawet na US-05).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 dni temu wsypałem do fermentora ok 60g szysków Hallertau, na zimno. Utowrzyły ładny, suchy "kopczyk", na powerzchni. Tak jak zwykle nie mieszałem, bo nie chciałem ryzykować infekcji i zostawiłem chmiel do opadnięcia samoistnie. Dzisiaj ładnie wszystko przygotowałem do butelkowania i otwieram fermentor, a tam... Ten sam "kopczyk" SUCHYCH szyszek. Nic nie opadło na dno. (chyba).

Moje pytanie:

Butelkowac to piwo, czy poczekać jeszcze 1 dzień lub kilka?

Czy może, pomimo tego że na powierzchni było pełno suchych szyszek to, aromat dostał się do piwa?

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.