Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

postanowiłem napisać w tym temacie żeby zbytnio nie śmiecić na forum.

Mam pytanie do Was forumowiczów. Przeszukałem forum ponieważ poszukuje przepisu na AAA z tym że wszystkie przepisy są z zacieraniem.Z racji iż będę robił swoje pierwsze piwo w życiu postanowiłem wystartować na bazie ekstraktów(nie gotowy brew-kit tylko sam kupuje produkty).

 

Może napisze przepis jaki mi się widzi i który zmodyfikowałem o dostępne chmiele w mojej okolicy. Chciał bym poznać Wasze opinie ew rady (szczególnie przy chmieleniu, boje się, że trochę za mało chmielu chce użyć)

 

Więc tak,target to ok 20L piwa

 

Drożdże:

Safale US-05
 
Ekstrakt
2x Malt Extract Jasny 1,7kg
 
Chmiele
Cascade 20g
Fuggle 50g (zamiennik za willatte)
Equinox 20g (zamiennik za bravo)
 
 
znalazłem ten przepis (też zacier) na jednym z blogów na którym napisano 
"Bravo 20 g - 60 min

Willamette 25g - 30
Willamette 25 g - 10 min

Cascade 20 g - 1 min"
 
1)pytanie moje jak mam to odczytać? czy chmiel Willamette biorąc pod uwagę ze warzenie trwa 70 min to chmiel Willamette jest wrzucany po 30stu minutach od "wrzenia" czy na 30 min przed końcem? potem na 10 min przed końcem itd(wiem wiem głupie pytanie ale wole być pewien)
 
2)pytanie też ile wody wlać na start ?(w końcu przy gotowaniu trochę brzeczki odparuje) 
3)Jak z chmielem czy według Was ilości w g są odpowiednie czy może zbyt małe biorąc pod uwagę target ok 20L?
4)ochłodzić brzeczkę chcę w wannie ale również poprzez dolanie 5L zimnej przegotowanej wody z lodówki co Wy na to ?
5) jakieś rady poza tymi z wiki.piwo odnośnie AAA ?
 
 
dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi 
Edytowane przez DaQul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Drożdże ok. Pamiętaj o ich wcześniejszym uwodnieniu i zachowaniu przy tym sterylności.

 

2x Malt Extract Jasny 1,7kg

 

Nie znam się na ekstraktach, ale z tego chyba nie wyjdzie Amber, bardziej Pale Ale.

 

1)pytanie moje jak mam to odczytać? czy chmiel Willamette biorąc pod uwagę ze warzenie trwa 70 min to chmiel Willamette jest wrzucany po 30stu minutach od "wżenia" czy na 30 min przed końcem? potem na 10 min przed końcem itd(wiem wiem głupie pytanie ale wole być pewien)

 

Czytamy Wiki ze zrozumieniem. link

 

Chmiele Cascade 20g Fuggle 50g (zamiennik za willatte) Equinox 20g (zamiennik za bravo)

 

Masz możliwość kupna innych chmieli? Z tego to raczej ciężko coś sensownego ułożyć. Tym bardziej jeśli ma to być "American". Jeśli tak to kup sobie jakiś tani goryczkowy 20g, Iunga, Magnum (albo droższy Chinook, Tomahawk, Warrior). A na smak i aromat co najmniej 50g dwóch z tych chmieli: Citra, Cascade, Amarillo, Mosaic, Simcoe, Equinox, Chinook itd.(jeszcze parę by się znalazło). Oczywiście zostaje jeszcze chmielenie na zimno, ale bez tego i tak uzyskasz ciekawy aromat.

 

Co osoba to inny schemat chmielenia wymyśli, ale ja bym polecił taki:

60'        20-15g Iunga/Magnum- lub inny goryczkowy

30-20'  10g Cascade, 10g Amarillo

0'         40g Cascade, 40g Amarillo - możesz nawet wrzucić jak już zaczniesz chłodzić( albo zmniejszyć dawkę do 20g każdego i resztę zostawić "na zimno")

To nie są chmiele których musisz się kurczowo trzymać, zamiennie będzie tu pasować również każdy jeden z wyżej wymienionych Citra itd. i jeszcze cała masa innych. Jeśli chcesz aby to było American AA, to szukaj chmieli z aromatem cytrusowym, owoce tropikalne, a nie angielskie tj. Fuggles. Osobiście bym wrzucił jeszcze coś na zimno, ale to poczytaj sobie dokładnie o fermentacji i chmieleniu na zimno.

 

2)pytanie też ile wody wlać na start ?(w końcu przy gotowaniu trochę brzeczki odparuje)

4)ochłodzić brzeczkę chcę w wannie ale również poprzez dolanie 5L zimnej przegotowanej wody z lodówki co Wy na to ?

 

Możesz tak zrobić, ale musiałbyś gotować mniejszą ilość brzeczki co niekorzystnie wpływa na chmielenie i może na parę mniej znaczących rzeczy. Jak chcesz mieć 20l piwa to daj do gotowania 22l + te 2 ekstrakty, wyjdzie Ci z 24-25l. Po gotowaniu i oddzieleniu chmielin zostanie ok. 20l.

 

edyt.

 

 

"wżenia"

 

Chmiel wżenia się do brzeczki? (przepraszam nie mogłem się powstrzymać, razi w oczy :D)

Edytowane przez dzeju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieju dzięki wielkie za odpowiedź 

Faktycznie chmiel Amarillo po opisach zapowiada się nieźle, a najważniejsze, że w sklepie mam do nich dostęp.

 

 

Zaopatrzę się jeszcze dodatkowo w chmiel Citra, profil na stronach internetowych też wygląda interesująco- w razie czego będzie do chmielenia na zimno.

 

PS.błąd poprawiony, tak wiem, że raziło w oczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby tak, ale lepiej zebrać gęstwę i porządnie wymyć fermentor.

Są dwie szkoły - falenicka i otwocka ;) Czasem zalewam bezpośrednio i nic złego mnie nie spotkało. Z rozmów ze znajomymi też nikt nie powiedział, że coś po takiej operacji się wydarzyło złego. Robię też czasem inaczej - zbieram gęstwę, myję fermentor i dopiero na odkażony zalewam brzeczkę i gęstwę.  I... też się nic złego nie stało :) Myślę, że przy zachowaniu standardów czystości obie opcje dozwolone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy butelki i fermentor zalany roztworem nadwęglanu sodu może postać do rana i wówczas po przemyciu wrzątalkiem zacząć proces rozlewania piwerka?

 

@Kolega niżej:

Pomyślałem i stwierdziłem, że co najwyżej osadzi się cokolwiek chociaż to jedynie woda utleniona z tego powstaje więc i tak bym zostawił. Przezorny zawsze ubezpieczony! Dzięki bartas i miłej nocy!

Edytowane przez TheQueenSky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy mogę po burzliwej bezpośrednio na całą gęstwę wlać brzeczkę Belgian Dubbel 17°BLG ?
Z rozmów ze znajomymi też nikt nie powiedział, że coś po takiej operacji się wydarzyło złego.

Jak tak zrobiłem raz - fermentacja ruszyła strasznie szybko, piwo 15 Blg przefermentowało w ciągu niecałych dwóch dób. Temperatura fermentacji musiała skoczyć znacznie - efektem była spora ilość estrów w piwie (na US-05).

 

Także możliwość przeniesienia infekcji to nie jedyne ryzyko, które niesie ze sobą ta metoda.

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czasem zalewam bezpośrednio i nic złego mnie nie spotkało. Z rozmów ze znajomymi też nikt nie powiedział, że coś po takiej operacji się wydarzyło złego.

 

mi też się nic złego nie stało, niemniej jednak po przemyśleniu tematu swego czasu doszedłem do wniosku że czysty fermentor i przemyta gęstwa to same zalety :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatury się akurat nie boję, bo te drożdże między 28-32 stopni dają podobno fajny belgijski profil smakowy.

Bardziej się boję infekcji bo nie mam jeszcze doświadczenia z gęstwą.

Pytanie gdzie większe ryzyko: brudne wiadro czy nieumiejętne postępowanie z gęstwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

brudne wiadro

To wiadro jest "brudne" bardziej optycznie niż rzeczywiście. W końcu było w nim piwo :) Dla pewności to powyżej linii piwa i pokrywę (obowiązkowo) można prysnąć np. Star Sanem albo chociaż nadwęglanem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam taki problem, uwarzyłem ostatnio CDA, skład: 1kg pilzneńskiego, 1kg pale ale, 0.5 kg płatków owsianych błyskawicznych, 0.3 pszenicznego, 0.25 carafa II. Ekstrahowany 0.5 kg carafa III. Piwa wyszło 9 litrów 15 BLG (miało być 10 l ale dużo chmielu dałem i nie chciało mi się odzyskiwać) Zacierałem 63 st C przez 25 min i w 72 st C przez 35 min. Zaraz po chmieleniu odebrałem próbkę do FFT. Zadałem ją drożdżami piekarniczymi. Po 4 dniach zrobiłem pomiar i wyszło mi 6 BLG. Czy to możliwe przy takim zacieraniu ? Czy może termometr mnie oszukuje?

Edytowane przez inz_specjalista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem kiedyś żytniego CDA i po pół godziny w 62° uznałem, że chcę mieć bardziej słodkiego więc szybko podniosłem temperaturę do 72°. przefermentowało z 16°Blg na 5, więc wynik, który uzyskujesz, jest jak najbardziej prawdopodobny.

Przy dobrym napowietrzeniu drożdże piwne mają szansę zejść jeszcze odrobinkę niżej, tak mniej więcej do 5, ale na lepsze efekty już bym nie liczył.

CDA zrobione na słodko potrafi dać konkretnie po kubkach smakowych :)

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekarnicze mniej odfermentowują brzeczkę niż piwne.

CDA wg mie powinno być wytrawne a nie słodkie, żeby nie przykrywać chmielu.

Tak wysoki wynik to może być też kwestia drożdży - z jakiegoś powodu przedwcześnie skończyły pracę.

A FFT - po 4 dniach skończyło fermentować? Może jeszcze coś zejdzie.

 


Przy dobrym napowietrzeniu drożdże piwne mają szansę zejść jeszcze odrobinkę niżej, tak mniej więcej do 5, ale na lepsze efekty już bym nie liczył.

 

 

Z 15 do 5 i na lepsze efekty byś nie liczył? A wiesz że ludziom piwa potrafią z ponad 20 zejść do 1 blg? ]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłeś, to zależy od drożdży. Osobiście nigdy nie osiągnąłem takiego wyniku... i nie chcę.

Widziałeś profil zacierania? 25 minut w 63° a potem 35 minut w 72... Ja tylko stwierdziłem możliwość, że to może wynikać z samego planu zacierania a nie z jakichś błędów typu wadliwy termometr.

Wszystko co pisałem odnośnie tego, do ilu mogą zejść drożdże, tyczyło się TEGO konkretnego przypadku, TEGO zacierania.

 

Przy okazji... FFT nigdy nie robiłem. Nie rozumiem celu tej zabawy... Wszystko co z tego wychodzi jest do odczytania z właściwego piwa z 2-3 dniowym opóźnieniem i do tego bez dodatkowych wątpliwości co do precyzji.

Edytowane przez pogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Piszę w tym temacie, żeby nie śmiecić nowymi wątkami.

Moim kłopotem jest... kolor piwa, a właściwie jego brak (!)

 

To moja pierwsza warka. Z brewkita oczywiście - Gozdawa Pale Ale. Do gorącej brzeczki dodałem "herbatę" z 10 g chmielu Amarillo.

Drożdże zadane w poniedziałek 27.05. BLG początkowe 10.

BLG zmierzone 29.05: 5.

BLG dziś, 31.05: 2

Potrzymam je jeszcze przez parę dni.

 

Przy okazji mierzenie BLG posmakowałem - i nie wiem czy nie jest to lekko kwaskowe. Ale być może to smak drożdży. Nie mam doświadczenia, by to ocenić.

 

Ale dlaczego piwo jest białe? Gdzie podział się kolor? Zdjęcie poglądowe poniżej. Spotkaliście się kiedyś z brakiem koloru? Co zrobiłem źle? A może ta Gozdawa tak już ma? Help :)
 

post-12701-0-02270200-1433093289_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale dlaczego piwo jest białe?

Jak to białe? Ze zdjęcia to nie wynika. To piwo wg Gozdawy ma być jasnozłote. 

 

 

Zdjęcie trochę przekłamuje. W rzeczywistości jest jeszcze jaśniejsze. Czyli nie przejmować się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, jak jest dobre to się nie przejmuj kolorem Ale zdjęcie mógłbyś lepsze zrobić.

 

 

No właśnie wygląda jak wygląda :P

Nowe zdjęcie poniżej. No i nie wiem czy jest dobre - nie umiem ocenić. Lekko kwaskowy posmak zostawia, w smaku płaskie. 

post-12701-0-00214700-1433099114_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rzeczywiście dziwacznie wygląda. Co było w tym zestawie? 
 

 

Brewkit Gozdawa Pale Ale + 10g chmielu Amarillo (herbatka) + woda 22l. Tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.