Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

mi "zeszło" (nienawidzę tego słowa) z 25-11  w ciągu 2 miesięcy, 5 miesiąc w butelkach oznak przegazowania brak więc nie wiem dlaczego ludzie boją się słabszego odfermentowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas mierzenie blg z kranika razem z piwem poleciało mi sporo osadu chmielowego. Miałem butelkować wprost z tego samego fermentora gdzie robiłem cichą (z kranikiem). Czy te chmieliny to jakiś problem i lepiej piwo przelać do drugiego fermentora i z powrotem do tego z kranikiem żeby je zniwelować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Foreign Smoked Stout po 23 dniach burzliwej fermentacji zmienił BLG z 17 na 6. Nie przewiduję cichej, więc moje pytanie jest następujące. Czy zabutelkowanie piwa z 6 BLG i, powiedzmy, 3g cukru na 0.5l nie będzie skutkowało  przegazowaniem lub granatami? FFT wykazało maksymalne odfermentowanie 5,5 BLG (ale ciężko mi zaufać temu testowi). Poniżej podaje skład i szczegóły warzenia:

 

Słód Pale ale 3,3kg

Słód Wędzony 1 kg

Słód Czekoladowy 0,3kg

Słód Brown 0,3kg

Słód Pale chocolate 0,3kg

Płatki jęczmienne 0,3kg

Jęczmień palony 0,4kg

Chmiel Target 40g

 

Słody jasne przez 60 minut, potem słody chocolate 15 minut i na koniec słody palone 10 minut. Wszystko w 65 st.

 

Jak pewnie dobrze podejrzewacie - jestem początkujący i czuje się całkowicie zagubiony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wszystkiego wyleciało mi z głowy. Drożdże suche US-04 (uwodnione godzinę przed zadaniem), temperatura w pomieszczeniu: 17-18 stopni.

Edytowane przez dz1d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm, drożdże S-04 to są żarłoki :) mogę ich porównać do głodnych psów rzucających się na zwierzynę ;)

17BLG to sporo jak na jedną saszetkę. skoro zrobiłeś pomiar to ja bym jeszcze potrzymał z 3 dni i znowu zrób pomiar. Jeśli będziesz miał znowu 6 BLG (czyli bez zmian) to lej w butelki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niskie odfermentowanie jakoś mnie nie dziwi, użyłeś dużo słodów palonych i ciemnych co zaskutkowało niskim odfermentowaniem. Odfermentowanie 65% to wcale nie jest jakoś super źle, sam w przypadku FES'a miałem podobną sytuację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas mierzenie blg z kranika razem z piwem poleciało mi sporo osadu chmielowego. Miałem butelkować wprost z tego samego fermentora gdzie robiłem cichą (z kranikiem). Czy te chmieliny to jakiś problem i lepiej piwo przelać do drugiego fermentora i z powrotem do tego z kranikiem żeby je zniwelować? 

Jak zabutelkujesz z chmielinami, to będziesz miał fontanny. Zdekantuj przed rozlewem do drugiego fermentora przez pończochę - jeżeli nie ma kranika, to chyba faktycznie musisz potem "wrócić" z tym piwem do pierwszego fermentora - wykorzystaj to i zrób sobie syrop cukrowy w fermentorze z kranikiem i na to zdekantuj piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podczas mierzenie blg z kranika razem z piwem poleciało mi sporo osadu chmielowego. Miałem butelkować wprost z tego samego fermentora gdzie robiłem cichą (z kranikiem). Czy te chmieliny to jakiś problem i lepiej piwo przelać do drugiego fermentora i z powrotem do tego z kranikiem żeby je zniwelować? 

Jak zabutelkujesz z chmielinami, to będziesz miał fontanny. Zdekantuj przed rozlewem do drugiego fermentora przez pończochę - jeżeli nie ma kranika, to chyba faktycznie musisz potem "wrócić" z tym piwem do pierwszego fermentora - wykorzystaj to i zrób sobie syrop cukrowy w fermentorze z kranikiem i na to zdekantuj piwo.

 

 

Dzięki za radę, już za niestety za późno ale na szczęście ... zrobiłem dokładnie tak radzisz :)

 

Pończocha sprawiła się znakomicie, trochę było zabawy z dwoma fermentorami, ale jednak było warto bo piwo do butelek leciało klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, to mój pierwszy post:

minął tydzień od zabutelkowania mojej pierwszej warki(zestaw Belgian Pale Ale z browamatora)pomijając to, że zeszło tylko do 5-6 blg(wyczytałem że drożdże s-33 tak czasem mają). Wszystko robiłem wg instrukcji załączonej w zestawie ( http://www.browamator.pl/zdjecia/1/1/1/14389_Zestaw_BA_BELGIJSKIE_PALE_ALE_wskazowki_www.pdf )

oprócz temperatury fermentacji, u mnie było jakieś 17-19 stopni. Tydzień burzliwa, dwa tygodnie cicha.

po tygodniu od zabutelkowania chciałem sprawdzić stopień nagazowania, otworzyłem butelkę i w smaku jest jakby "mączne". Nagazowanie jest ok. Co może być przyczyną tego posmaku? Czy przy dłuższym leżakowaniu smak się bardziej ułoży? I czy piwo się sklaruje? Bo teraz jest mocno mętne

Edytowane przez MarcinW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź przy nastepnym zacieraniu termometr, może temperatura była tak naprawdę bliżej 72°C stąd tak niskie odfermentowanie. Poza tym te drożdże są dość chmieryczne, lubią się zatrzymać w trakcie fermentacji. Kontroluj nagazownie, jeśli po tygodniu w butelce jest już dobrze nagazowane to prawdopdobnie właśnie trwa dofermentowanie w butelce i mogę się one przegazować.

 

Co do smaku, niestety profil S-33 jest jaki jest, według mnie najgorsze drożdże na rynku. Musisz poczekać aż smak się trochę ułoży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drugiej warce zeszło z 16blg do 5-6blg w momencie zlewania na cichą

Była to AIPA z alepiwo.pl :

W skład zestawu American India Pale Ale 16oBlg   wchodzą:
Słód pilzneński                                           4kg
Słód Monachijski                                        1kg
Słód Caramunich II– Weyermann           0,3kg
Słód pszeniczny                                          0,5kg
Chmiel Cascade                                          50g
Chmiel Chinook                                           50g
Drożdże suche: Fermentis Safale US-05

 

może faktycznie przed trzecią warką zakupię nowy termometr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak długi czas zacierania? Robiłeś próbę jodową?
 

BPA 67°C przez godzinę i mash out 76°C

AIPA 64°C 40', 72°C 30', mash out 76°C

próba jodowa wyszła negatywnie w obu przypadkach. Wskaźnik jodowy jest dobry, bo sprawdzałem po kilku minutach zacierania czy jest pozytywna próba

 

 

Napowietrzasz solidnie brzeczkę przed zadaniem drożdży?

staram się mocno rozchlapywać przy dekantowaniu do fermentora. Drożdże uwodnione 20-30 minut przed zadaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie początkoe blg mojej warki miało 15, obecnie jest 6 blg i stoi więc uważam proces fermentacji zakończony.

Sądzę iż 6 to trochę dużo, chyba nie najlepiej to będzie świadczyć o piwie ?

Piwko było z brewkita a fermantacja zakończyła się tak nagle może ze względu temperatury która spadła w pomoeiszczeniu gdzie stoji piwo do 17 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej temperaturze mierzysz? Jakim urządzeniem?  Ile fermentowało? No i czy drożdże były jakoś oznaczone? Przez ile czasu stoi z blg?

 

Jak masz standardowe urządzenie pomiarowe w małej probówce to tarcie o ścianki, gaz, poluzowanie kartki ze skalą itp, mogą przekłamać wynik. Poczekaj aż się odgazuje, zmierz w 20C.  Nie wiem co ważysz, ale jeśli górna fermentacja to raczej nic się nie stało od tej temperatury.

 

Właściwie to odpowiedź masz trochę powyżej - na szczycie str. 90 ktoś miał właśnie podobny problem.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.