Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Proponuję słód Kawowy z Castlemalting oraz Czekoladowy 400 z Strzegomia, dodają bardziej subtelne czekoladowe nuty i właśnie mało palonki. Można śmiało ich używać od początku zacierania. Zależy jakie piwo robisz ;) Zasada jest taka, że im później wrzucisz słód palony do zacierania tym mniej da on posmaków palonych, czekoladowych i palonych, a głównie barwę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym słód Brown.

No i pszeniczny czekoladowy jest trochę bardziej kakaowy niż inne ciemne słody.

Brown jest wyjątkowo mocno opiekany, z czekoladą i kakao nie ma to nic wspólnego. Polecam raczej czekoladowy jasny ze Strzegomia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakich słodów palonych użyć i kiedy dodać do zacierania jeżeli chcemy osiągnąć jak najbardziej czekoladowy, trochę mniej kawowy i mało palony charakter piwa? 

 

jak dla mnie to mieszanka Chocolate, Black i odrobiny Whisky z CM daje super czekoladę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz, ale szkoda trochę tyle kasy wydawać :) Ale jak najbardziej zadanie takiej ilości drożdży i dobre natlenienie brzeczki przed fermentacją załatwiłoby tą kwestię.

 

Możesz także zrobić starter w zwykłym dobrze zdezynfekowanym (umytym porządnie następnie wyparzonym 20 minut w piekarniku) słoiku tylko nie po kiszonych ;) Robi się to tak, że wlewasz 3-4 dni przed warzeniem do słoja brzeczkę mocno natleniasz następnie zadajesz drożdże, zamykasz następnie co godzinę mocno wstrząsasz słojem i natleniasz, zostawiasz lekko uchyloną pokrywkę pomiędzy wstrząsaniem. Taki starter zadajesz w całości do brzeczki, wtedy zużywasz jedną fiolkę na całość. Oczywiście przy tych czynnościach dbasz mocno o dezynfekcję i warunki higieniczne. Brzeczka do startera powinna mieć około 6-7 blg, a ilość jej minimum 1 -1,5 litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Mój ris po 14 dniach burzliwej zjechał z 23blg do 8blg. Trochę słabe odfermentowanie. Testu fft nie robiłem.

 

Szukam przyczyny:

Drożdze gęstwa s04 

zacieranie w 66 przez 90min 

 

na 12kg zasypu poszło:

 

caramunich 0,5kg 

caraaroma 0,67g

 

Czy to przez ten karmel może być ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/Fermentacja_brzeczki

pozostaw jeszcze 2 dni w temp 20 st powinno zejśc do tych 2/3 gestości poczatkowej

Raczej do 1/3 gęstości początkowej. W sumie to prawie tyle już jest, nie oczekiwałbym wiele więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co na przyszłość zmienić żeby było lepiej? 

Lepiej to rzecz względna. Płytsze odfermentowanie wcale nie oznacza piwa gorszego. Jednak jeśli zależy Ci na głębokim odfermentowaniu tak mocnego piwa, to musisz dobrać odpowiednio mocne drożdże i zrobić duży starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co na przyszłość zmienić żeby było lepiej? 

Lepiej to rzecz względna. Płytsze odfermentowanie wcale nie oznacza piwa gorszego. Jednak jeśli zależy Ci na głębokim odfermentowaniu tak mocnego piwa, to musisz dobrać odpowiednio mocne drożdże i zrobić duży starter.

 

Myślałem, że tutaj mamy do czynienia z cukrami resztkowymi, których drożdże nie przerobią, a piszesz o tym, że można zejść z blg niżej robiąc odpowiedni starter. Czyli uznajemy je za niedofermentowane i po prostu butelkujemy niczym się nie przejmując?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co na przyszłość zmienić żeby było lepiej? 

Lepiej to rzecz względna. Płytsze odfermentowanie wcale nie oznacza piwa gorszego. Jednak jeśli zależy Ci na głębokim odfermentowaniu tak mocnego piwa, to musisz dobrać odpowiednio mocne drożdże i zrobić duży starter.

 

Myślałem, że tutaj mamy do czynienia z cukrami resztkowymi, których drożdże nie przerobią, a piszesz o tym, że można zejść z blg niżej robiąc odpowiedni starter. Czyli uznajemy je za niedofermentowane i po prostu butelkujemy niczym się nie przejmując?

 

 

nikt nie zabroni Ci spić risa pół miesiąca po nagazowaniu, niemniej jednak jak już chciałbyś go odleżakować, zwykle, i to nie tylko młodym piwowarom, przegazowuje się po jakimś czasie, bo przecież "pszenica 12blg w tydzień gotowa a tu w miesiąc zeszło z 30 do 10 blg to już czas butelkować". Jacenty tak po prawdzie wytknął popełnione błędy...

 

edit: tak to zrozumiałem

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie zrobiłem słabsze piwo, zebrałem gęstwę, dodałem więcej niż miało być, po gotowaniu maiłem 26blg, rozcieńczyłem do 23 i dupa. 

 

Fft nie bede robił bo po co, na wikendzie piwo idzie do szkła na 3 tygodnie pod korek i dodaje do połowy płatki dębowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do butelkowania i mam takie pytanie co do refermentacji.

 

Polecane jest zlanie po cichej piwa do fermentora z kranikiem do którego najpierw wlano rozpuszczony w wodzie cukier. Potem można już butelkować.

 

Popełniłem jednak błąd i cichą robię właśnie w fermentorze z kranikiem. Drugiego takiego nie mam i stąd pytanie. Czy mogę dodać rozpuszczony cukier do piwa "z góry" czy nie kombinować i po prostu dodać odpowiednią ilość cukru do każdej butelki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę dodać rozpuszczony cukier do piwa "z góry"

Różnica będzie taka, że będziesz zmuszony do wymieszania syropu w piwie czymś sterylnym i niestety wzburzysz drożdże z dna. To nie jest wielki problem, ale z drugiej strony lepiej byłoby nie mieć tych drożdży w butelkach, więc może już syp do każdej z osobna.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sypałbym do butelek albo po prostu przelał dwa razy. Do drugiego fermentora, potem wylać osad z tego z kranikiem, wlać tam roztwór cukru i na to piwo.

Tak jak pisze Jacenty, po cichej zostaje na dnie osad który na pewno wzburzysz mieszając.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.