Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

Możecie polecić mi jakiś zestaw chmieli i ilości na jasną warkę piwa(10L) z ekstraktu Gozdawy? Piłem z piw APA piłem tylko Żywca i bardzo mi pasowało, ale mogłoby być bardziej cytrusowe w smaku i zapachu,  czy też mogłyby być wyczuwalne inne owoce. Czy drożdże Safale US-05 będą dobrym wyborem do tego rodzaju piwa?

 

Pozdrawiam.

Mateusz

 

Z chmieli na pewno zostaną polecone CItra, Mosaic, Simcoe i Amarillo, ja ze swojej strony mogę polecić jeszcze Galaxy - charakterystykę każdego z nich znajdziesz na http://www.piwo.org/forum/67-charakterystyka-odmian-chmielu/

US- 05 będą dobre, zresztą wszystkie drożdże dające w miarę czysty profil będą dobre o ile uda Ci się utrzymać temp fermentacji w dolnych widełkach pracy drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możecie polecić mi jakiś zestaw chmieli i ilości na jasną warkę piwa(10L) z ekstraktu Gozdawy? Piłem z piw APA piłem tylko Żywca i bardzo mi pasowało, ale mogłoby być bardziej cytrusowe w smaku i zapachu,  czy też mogłyby być wyczuwalne inne owoce. Czy drożdże Safale US-05 będą dobrym wyborem do tego rodzaju piwa?

 

Pozdrawiam.

Mateusz

 

Z chmieli na pewno zostaną polecone CItra, Mosaic, Simcoe i Amarillo, ja ze swojej strony mogę polecić jeszcze Galaxy - charakterystykę każdego z nich znajdziesz na http://www.piwo.org/forum/67-charakterystyka-odmian-chmielu/

US- 05 będą dobre, zresztą wszystkie drożdże dające w miarę czysty profil będą dobre o ile uda Ci się utrzymać temp fermentacji w dolnych widełkach pracy drożdży.

 

Dzieki :)

Czy np.mógłbym dać na cały czas gotowania(60') chmiel Galaxy na goryczkę i na ostatnie 15' Centennial? Jeszcze zapomniałem: czy dobrze będzie jeśli zapodam 30g chmielu na goryczke na początku gotowania i na 15' dam 30g na aromat? Może mniej na aromat i zostawić z 10g na chmielenie na zimno?

Najniższa temperatura jaką mogę zapewnić to ok. 15°C, więc chyba w porządku.  

Edytowane przez markus383
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś robiłem rozlew IPA 

http://www.piwo.org/topic/17406-browar-bez-kicka/?p=346839

no i kurde dałem strasznie ciała. Popełniłem błąd, o którym często czytałem a mianowicie nie wyjęcie rurki przed przenoszeniem piwa.

Cichą prowadziłem w tym samym fermentatorze więc rurka była do końca. Zlała mi się woda do pojemnika:/

Pocieszam się i mam nadzieję w tym, że piwo jest dość mocne bo ma około 7% i może się wybroni.

 

Jak myślicie po tygodniu otworzyć pierwsza butelkę i próbować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tam wodę przegotowana no ale jak 3 tygodnie w tej rurce zalegała to i tak jeden kij. 

No zobaczymy, mam nadzieję, że u mnie też się skończy jak i u Was czyli pozytywnie. 

 

Tak właśnie jest jak człowiek śpieszy się do pracy i ma myśli zaprzątnięte pierdołami zamiast piwem ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Możecie polecić mi jakiś zestaw chmieli i ilości na jasną warkę piwa(10L) z ekstraktu Gozdawy? Piłem z piw APA piłem tylko Żywca i bardzo mi pasowało, ale mogłoby być bardziej cytrusowe w smaku i zapachu,  czy też mogłyby być wyczuwalne inne owoce. Czy drożdże Safale US-05 będą dobrym wyborem do tego rodzaju piwa?

 

Pozdrawiam.

Mateusz

 

Z chmieli na pewno zostaną polecone CItra, Mosaic, Simcoe i Amarillo, ja ze swojej strony mogę polecić jeszcze Galaxy - charakterystykę każdego z nich znajdziesz na http://www.piwo.org/forum/67-charakterystyka-odmian-chmielu/

US- 05 będą dobre, zresztą wszystkie drożdże dające w miarę czysty profil będą dobre o ile uda Ci się utrzymać temp fermentacji w dolnych widełkach pracy drożdży.

 

Dzieki :)

Czy np.mógłbym dać na cały czas gotowania(60') chmiel Galaxy na goryczkę i na ostatnie 15' Centennial? Jeszcze zapomniałem: czy dobrze będzie jeśli zapodam 30g chmielu na goryczke na początku gotowania i na 15' dam 30g na aromat? Może mniej na aromat i zostawić z 10g na chmielenie na zimno?

Najniższa temperatura jaką mogę zapewnić to ok. 15°C, więc chyba w porządku.  

 

Jak dasz 30g Galaxy na 60' min na 10L to będzie fest gorzkie (jeśli dobrze pamiętam to Galaxy coś koło 16% alfakwasów miało), nie mam teraz na czym tego policzyć, ale na APA w stylu Żywca to chyba z 15g Galaxy starczy (na10L). Jeśli chcesz dodawać chmiel na aromat w jednej porcji to podzieliłbym pozostałą ilośc chmielu mniej więcej na pół i rozdzielił ją na - wyłączenie palnika oraz na zimno.

Jeśli będziesz robił na US05 to w 15C spokojnie pociągną, jakby temp. była lekko wyższa (np.18C) to też nic by się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

 

Możecie polecić mi jakiś zestaw chmieli i ilości na jasną warkę piwa(10L) z ekstraktu Gozdawy? Piłem z piw APA piłem tylko Żywca i bardzo mi pasowało, ale mogłoby być bardziej cytrusowe w smaku i zapachu,  czy też mogłyby być wyczuwalne inne owoce. Czy drożdże Safale US-05 będą dobrym wyborem do tego rodzaju piwa?

 

Pozdrawiam.

Mateusz

 

Z chmieli na pewno zostaną polecone CItra, Mosaic, Simcoe i Amarillo, ja ze swojej strony mogę polecić jeszcze Galaxy - charakterystykę każdego z nich znajdziesz na http://www.piwo.org/forum/67-charakterystyka-odmian-chmielu/

US- 05 będą dobre, zresztą wszystkie drożdże dające w miarę czysty profil będą dobre o ile uda Ci się utrzymać temp fermentacji w dolnych widełkach pracy drożdży.

 

Dzieki :)

Czy np.mógłbym dać na cały czas gotowania(60') chmiel Galaxy na goryczkę i na ostatnie 15' Centennial? Jeszcze zapomniałem: czy dobrze będzie jeśli zapodam 30g chmielu na goryczke na początku gotowania i na 15' dam 30g na aromat? Może mniej na aromat i zostawić z 10g na chmielenie na zimno?

Najniższa temperatura jaką mogę zapewnić to ok. 15°C, więc chyba w porządku.  

 

Jak dasz 30g Galaxy na 60' min na 10L to będzie fest gorzkie (jeśli dobrze pamiętam to Galaxy coś koło 16% alfakwasów miało), nie mam teraz na czym tego policzyć, ale na APA w stylu Żywca to chyba z 15g Galaxy starczy (na10L). Jeśli chcesz dodawać chmiel na aromat w jednej porcji to podzieliłbym pozostałą ilośc chmielu mniej więcej na pół i rozdzielił ją na - wyłączenie palnika oraz na zimno.

Jeśli będziesz robił na US05 to w 15C spokojnie pociągną, jakby temp. była lekko wyższa (np.18C) to też nic by się nie stało.

 

 

Czyli po Waszych postach wnioskuje, że poniższy schemat powinien być dobry?:

- 15g Galaxy na 60'

- 15g Centennial na 0'

- 15g Galaxy na zimno

- 15g Centennial na zimno(czy darować sobie to?)

 

Czy dodać coś jeszcze? Ma być mocno owocowo :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czyli po Waszych postach wnioskuje, że poniższy schemat powinien być dobry?: - 15g Galaxy na 60' - 15g Centennial na 0' - 15g Galaxy na zimno - 15g Centennial na zimno(czy darować sobie to?) Czy dodać coś jeszcze? Ma być mocno owocowo :)

Sądzę, że będzie dobrze.

Galaxy mi dało bardzo fajne efekty - cytrusowe z białymi owocami, Centennial niby też jest lekko cytrusowy (sam nigdy nie używałem), więc powinno się wszystko ładnie zgrać.

Nie rezygnuj z centeniala na zimno, bo dodatek chmielu na zimno oraz po wyłączeniu palnika (od razu, albo po odczekaniu chwili w trakcie chłodzenia), dają najwięcej jeśli chodzi o smak i aromat - przynajmniej tak wygląda to w wypadku moich prób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Centennial niby też jest lekko cytrusow

Nie "niby lekko", a mocno cytrusowy - moim zdaniem zaraz obok Citry daje właśnie najfajniejsze cytrusowe aromaty w piwach.

 

 

 

Nie rezygnuj z centeniala na zimno, bo dodatek chmielu na zimno oraz po wyłączeniu palnika (od razu, albo po odczekaniu chwili w trakcie chłodzenia), dają najwięcej jeśli chodzi o smak i aromat - przynajmniej tak wygląda to w wypadku moich prób.

Zdecydowanie tak. Ostatnio tak zrobiłem AIPA (3 przerwy chmielowe przy chłodzeniu + chmiel na 4 dni na zimno) i o ile aromat jest "umiarkowanie mocny", o tyle smak chmielowy zyskał w moich oczach zupełnie nowy wymiar :) Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ogólnodostępnych to Simcoe i Chinook. Goryczkowy Warrior też niby daje lekkie nuty żywiczne.

Jest jeszcze Galena, która jest ponoć dosyć szeroko stosowana przez Amerykańskie browary, ale sam nie miałem okazji na nim nic robić. Czytałem też o Nugget, że potrafi dawać takie nuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, sprawdzam.

 

EDIT:

no wygląda na to, że działa. Dla 5 galonów i objętości CO2: 2.0 - wyszło mi 88g cukru kukurydzianego.

Edytowane przez Ernest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jakieś przeciwwskazania dotyczące zbyt długiego chmielenia na zimno? Wsypałem 100g ale po 2 dniach było mi mało i dodałem jeszcze 50g. 7-8 dni jest ok dla pierwszej partii? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo dużo przeciwwskazań żeby trzymać chmiel na zimno za długo, a główną są aromaty trawiaste, które z czasem mogą wejść do piwa, a w większości przypadków nie jest to przyjemny efekt. A dlaczego jeszcze nie warto dłużej niż 7 dni trzymać chmielu jest tutaj: 

http://www.piwo.org/topic/410-chmielenie-na-zimno/

http://www.piwo.org/topic/8103-chmielenie-na-zimno-kilka-watpliwosci/

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jutro zaczynam swoją pierwszą przygodę z zacieraniem. Tak jak kilka wątków wcześniej, wybrałem przepis z wiki Full Aroma Hops. Drożdże s-04 (jak w przepisie). I w związku z tym mam pytanie. W piwniczce mam temperaturę 18 - 19 st. C. Czy w takiej temperaturze fermentować? Czy lepiej zaopatrzyć się w pudło styropianowe? Według tego co pisze na drożdżach mieści się temperatura ale jak wiadomo fermentacja podnosi temp. brzeczki o kilka st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jutro zaczynam swoją pierwszą przygodę z zacieraniem. Tak jak kilka wątków wcześniej, wybrałem przepis z wiki Full Aroma Hops. Drożdże s-04 (jak w przepisie). I w związku z tym mam pytanie. W piwniczce mam temperaturę 18 - 19 st. C. Czy w takiej temperaturze fermentować? Czy lepiej zaopatrzyć się w pudło styropianowe? Według tego co pisze na drożdżach mieści się temperatura ale jak wiadomo fermentacja podnosi temp. brzeczki o kilka st.

 

schłodź brzeczkę do 14-15, porządnie napowietrz, zadaj drożdże, okryj kocami i zostaw w tych 18-19.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

okryj kocami

 

Po co? fermentacja jest egzotermiczna. Jak okryje kocami to się mu nagrzeje do jakiś 24°C

 

Generalnie dla S-04 18-19°C jest ok, ale w fermentorze jest zawsze cieplej o ok 2°C więcej, dlatego lepiej sklej w końcu te pudło. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

okryj kocami

 

Po co? fermentacja jest egzotermiczna. Jak okryje kocami to się mu nagrzeje do jakiś 24°C

 

 

przeczytaj raz jeszcze jaką sugerowałem temperaturę na start, jaka będzie w pomieszczeniu i jak głowa zaboli to znaczy że wymyśliłeś po co izolator. ale fakt - zapomniałem dodać żeby te koce zdjąć po dniu, góra dwóch jak już fermentacja ruszy z kopyta.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.