Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Po takim czasie w tej temp. teoretycznie powinno być już po fermentacji. A nawet jak jeszcze minimalnie ma dofermentować, to zrobi to na cichej. Ja bym zlewał.

Ja bym już na cichą nie zlewał. Zostawiłbym już w tym samym fermentatorze i teraz zrobił 2 kolejne pomiary. Jak wynik jest taki sam to do butelek. Ktoś pisał że na cichą lepiej zlewać za wcześniej niż zbyt późno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nope, potrzebna gęstwa i chmiele na zimno więc tak dłużej stać nie może. Zabutelkowalem 2 sztuki przed chmieleniem, żeby potem sobie pochlipać że zepsułem chmieląc je:)

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ktoś pisał że na cichą lepiej zlewać za wcześniej niż zbyt późno Nie pamiętasz uzasadnienia? Bo wydaje mi się to totalnie sprzeczne z moimi odczuciami.

Chodzi chyba żeby w nowy fermentorze wytworzyła się jeszcze czapa CO2, która oddzieli piwo od kontaktu z tlenem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ...Ktoś pisał że na cichą lepiej zlewać za wcześniej niż zbyt późno.

 

Poszukaj źródła tej sensacji bo chyba coś źle zapamiętałeś.. Wiele osób poleca w ogóle nie przelewać na cichą ( do czego i ja się przyłączam - przelewam tylko kiedy potrzebuje gęstwę, ewentualnie przy chmieleniu na zimno ale to już nie zawsze). Bez cichej tez będzie klarowne, tylko więcej osadu w butelkach zostanie. Zbyt wczesne pozbycie się większości drożdży to prosta droga do wzbogacenia swojego piwka o diacetyl, który nie będzie zanikał z czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 ...Ktoś pisał że na cichą lepiej zlewać za wcześniej niż zbyt późno.

 

Poszukaj źródła tej sensacji bo chyba coś źle zapamiętałeś.. Wiele osób poleca w ogóle nie przelewać na cichą ( do czego i ja się przyłączam - przelewam tylko kiedy potrzebuje gęstwę, ewentualnie przy chmieleniu na zimno ale to już nie zawsze). Bez cichej tez będzie klarowne, tylko więcej osadu w butelkach zostanie. Zbyt wczesne pozbycie się większości drożdży to prosta droga do wzbogacenia swojego piwka o diacetyl, który nie będzie zanikał z czasem.

 

Poszukam bo akurat to stwierdzenie utkwiło mi w pamięci. Teraz jednak biorę się za IPA. Dobrze, że czuwacie :okey:

Ja też do tej pory nie zlewałem na cichą ale przy IPie spróbuję.

A wracając do tematu, to jest sens po 3 tygodniach przelewać na cichą? Co to da? Piwo pewnie już dokładnie odfermentowane, klarowność jakoś specjalnie wzrośnie?

Według mnie jedynym sensem jest jest odzyskanie gęstwy.  

 

 

---

abyśmy się dobrze  zrozumieli ja właśnie napisałem o nie przelewaniu na cichą,  tym bardziej po 3 tygodniach...Sam nie przelewałem do tej pory

Edytowane przez Soyero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej zgodzę się z Jackiem co do ochronnej funkcji poduszki CO2, w szczególności jeśli cicha prowadzona jest w standardowym fermentatorze gdzie zostaje dużo miejsca nad lustrem brzeczki chociażby z powodu średnicy wlotu. niemniej jednak niedokończona fermentacja nie jest do tego wymagana - stary sposób winiarzy to butelka z wodą z dziurą w zakrętce, w niej umocowana giętka rurka tak, by połączenie było szczelne. w butelce mieszamy sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym, szybko zamykamy i wylot wężyka kierujemy nad lustro brzeczki. o ile mnie pamięć nie myli 30g sody i 30g kwasku daje jakieś 10L CO2.

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Soyero dzięki za link. w sumie ma to sens.

 

@bart3q za słabo bujałeś wiadrem przed rozlewem;) a tak poważnie to wydaje mi się że po cichej zostaje nieco mniej osadu. pomiarów jednak nie robiłem, notatek nie mam, upierał się nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie z kranika (po uprzednim odkażeniu), używając rurki z zaworkiem. Ja pierwsze ok. 1/3 - 1/2 butelki zlewam do oddzielnej, więc jak coś z "mętów" jest w kraniku to szybko zleci. No chyba, że kranik przy samym dnie zamontowany, ale chyba tak się nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno:) Robię swoje pierwsze z brewkitu z receptury ze strony: http://blog.homebrewing.pl/?p=24. Tyle, że słody, brewkit oraz drożdże Gozdawa. Fermentacja skończyła się w ciągu 2 dni. Pierwszy pomiar po tygodniu 6BLG. Sprawdzałem dziś (drugi tydzień bez jednego dnia) niepełne 5BLG. Ale smak, kiepski, bez goryczki wodnisty, w zapachu czuć drożdże. Ma jeszcze leżeć tydzień. Czy po tym czasie i leżakowaniu w butelkach smak się poprawi? Pytam, ponieważ smak na dzień dzisiejszy mnie rozczarował. Najbardziej boli brak goryczki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno:) Robię swoje pierwsze z brewkitu z receptury ze strony: http://blog.homebrewing.pl/?p=24. Tyle, że słody, brewkit oraz drożdże Gozdawa. Fermentacja skończyła się w ciągu 2 dni. Pierwszy pomiar po tygodniu 6BLG. Sprawdzałem dziś (drugi tydzień bez jednego dnia) niepełne 5BLG. Ale smak, kiepski, bez goryczki wodnisty, w zapachu czuć drożdże. Ma jeszcze leżeć tydzień. Czy po tym czasie i leżakowaniu w butelkach smak się poprawi? Pytam, ponieważ smak na dzień dzisiejszy mnie rozczarował. Najbardziej boli brak goryczki!

Ale jak fermentacja dolniaka mogła się skończyć w ciągu 2 dni?

Zakładam więc, że temperatura fermentacji musiała być pokojowa, więc piwo dalekie będzie od smaku pilsa/lagera.

Poza tym, jeśli Blg spada to fermentacja się nie skończyła.

Jeśli fermentujesz w temperaturach pracy drożdży lagerowych to pozostaw piwo w spokoju co najmniej na kolejne półtora tygodnia i nie grzeb w piwie w tym czasie.

Ja lagery zawsze fermentuję dłużej, później idą na jeden-dwa dni do temperatury pokojowej - w zależności od tego jak ciepło jest, rozważam wstawienie ich do wanny z chłodną wodą i później butelkowanie. Na lagerowanie w wiadrze nie mam warunków.

Jeśli boli Cię najbardziej brak goryczki to możesz zagotować trochę chmielu w wodzie i odcedzony ekstrakt dodać do piwa przed rozlewem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo kolega robił zgodnie z instrukcją gozdawy...

Tak, ale tylko i wyłącznie co do temp podanej na drożdżach. 

 

 

A jeszcze jedno:) Robię swoje pierwsze z brewkitu z receptury ze strony: http://blog.homebrewing.pl/?p=24. Tyle, że słody, brewkit oraz drożdże Gozdawa. Fermentacja skończyła się w ciągu 2 dni. Pierwszy pomiar po tygodniu 6BLG. Sprawdzałem dziś (drugi tydzień bez jednego dnia) niepełne 5BLG. Ale smak, kiepski, bez goryczki wodnisty, w zapachu czuć drożdże. Ma jeszcze leżeć tydzień. Czy po tym czasie i leżakowaniu w butelkach smak się poprawi? Pytam, ponieważ smak na dzień dzisiejszy mnie rozczarował. Najbardziej boli brak goryczki!

Ale jak fermentacja dolniaka mogła się skończyć w ciągu 2 dni?

Zakładam więc, że temperatura fermentacji musiała być pokojowa, więc piwo dalekie będzie od smaku pilsa/lagera.

Poza tym, jeśli Blg spada to fermentacja się nie skończyła.

Jeśli fermentujesz w temperaturach pracy drożdży lagerowych to pozostaw piwo w spokoju co najmniej na kolejne półtora tygodnia i nie grzeb w piwie w tym czasie.

Ja lagery zawsze fermentuję dłużej, później idą na jeden-dwa dni do temperatury pokojowej - w zależności od tego jak ciepło jest, rozważam wstawienie ich do wanny z chłodną wodą i później butelkowanie. Na lagerowanie w wiadrze nie mam warunków.

Jeśli boli Cię najbardziej brak goryczki to możesz zagotować trochę chmielu w wodzie i odcedzony ekstrakt dodać do piwa przed rozlewem.

 

 

Źle napisałem, na początku sugerowałem się rurką, która "bulkała" dwa dni. Fermentowało dalej, widziałem po zlanej kurkiem brzeczce, która była nagazowana.

Trzymam fermentator w temp. jaka była podana na drożdżach tj. 12-15 st.

Trochę chmielu? ile mniej więcej?

Ten ostatni etap (dwa dni w temp. pokojowej) ma na celu sklarowania się brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.