Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Opcje A i B są ok dla górniaków, E dla dolniaków. Nie wiem jakie masz drożdże. Nazwa kita zawiera "lager", czyli niby dolniak, ale jeśli producent podał przedział temperatur fermentacji od 20°C to by znaczyło że drożdze są górnej fermentacji a lagerem to jest tylko z nazwy. Także ja bym to fermentował w 18 stopniach, lub dokupił drożdże lagerowe i fermentował w lodówce.

 

Drobna uwaga C) 20'C - minimum producenta - to nie jest ścisłe, bo temperatura w fermentorze jest kilka stopni wyższa niż temperatura otoczenia.

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa kita zawiera "lager", czyli niby dolniak, ale jeśli producent podał przedział temperatur fermentacji od 20°C to by znaczyło że drożdze są górnej fermentacji a lagerem to jest tylko z nazwy.

Podejrzewam, że w tym przypadku określenie „lager” użyte zostało dla podkreślenia ważności lagerowania (leżakowania). Zalecana temperatura fermentacji wyraźnie wskazuje na piwo typu ale, dopisek "lager" sugeruje, żeby leżakować je tak jak dolniaki.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam pierwszy raz wykorzystać gęstwe w swoim piwie, mianowicie do AIPA zadać gęstwe z American Wheat 14blg. Czy jeżeli zrobię to wbrew Wiki a mianowicie zadam gęstwe z wiadra do wiadra to wszystko będzie ok? Może nawet mógłbym zadać napowietrzoną brzeczkę do fermentatora po poprzednim piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli [...] zadam gęstwe z wiadra do wiadra to wszystko będzie ok?

Będzie ok, możesz nawet nalać schłodzoną brzeczkę z garnka prosto do tego samego fermentora, na tzw. "cake", czyli na gęstwę, która została na dnie wiadra. Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w garnku emaliowanym mogę spokojnie trzymać przez kilka dni roztwór NaOH bez obawy o uszkodzenie powierzchni emalii? Muszę gdzieś umyć brudne butelki tzn. zostawić je w tym garnku na kilka godzin a mam ich ponad 150 więc parę dni się zejdzie i niestety nie widzę innej opcji na ich umycie.

Edytowane przez udarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek w miarę nowy to mam nadzieję, i tak to wygląda na oko, że powłoka jest w porządku. No ale może rzeczywiście lepiej w fermentorze to poczekam do weekendu aż jeden się zwolni. Minusem jest to, że do garnka chyba więcej wejdzie na pionowo i łatwiej to obsługiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzylem blg swojego American Wheat i przy okazji go sprobowałem. Jest tak genialny już po 18dniach, że teraz boje się go chmielić na zimno. W jakiej temperaturze chmielenia na zimno pojawia się smak i aromat trawy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mierzylem blg swojego American Wheat i przy okazji go sprobowałem. Jest tak genialny już po 18dniach, że teraz boje się go chmielić na zimno. W jakiej temperaturze chmielenia na zimno pojawia się smak i aromat trawy?

 

 

wrzuć chmiel na dwa dni i butelkuj. jeśli masz granulat to możesz go przed otwarciem opakowania jeszcze tłuczkiem potraktować (jeśli pakowany "hermetycznie" to można rozszczelnić opakowanie przed rozdrabnianiem).

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzylem blg swojego American Wheat i przy okazji go sprobowałem. Jest tak genialny już po 18dniach, że teraz boje się go chmielić na zimno. W jakiej temperaturze chmielenia na zimno pojawia się smak i aromat trawy?

A może po prostu nie warto chmielić go na zimno? "Lepsze jest wrogiem dobrego", jak to mawiają niektórzy rozsądni ludzie.

 

Poza tym większość American Wheatów dostępnych u nas na rynku, to przechmielone piwa - a nie o to w tym stylu chodzi, żeby dowalić chmielu łopatą (wide Ale Browar & Dr Brew). Pozwolę sobie przytoczyć kawałek z BJCP:

 

Hop aroma may be low to moderate, and can have either a citrusy American or a spicy or floral noble hop character.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko. Powinno się wstrząsać piwo przed otwarciem czy jak to jest? Niektóre piwa (np. Buba) mają napisane na etykietce z wykrzyknikiem i pogrubione nie wstrząsać, nalewać ostrożnie, zostawić dno!, ale większość piw nie ma takich informacji i co to oznacza. Że można wstrząsać? Ja osobiście czuję taki jakiś smutek jak miałbym nei mieszać przed otwarciem, bo na dnie często tyle ciekawych rzeczy się osadza. Ogólnie skoro tyle tam jest składników w piwie, to uważam, za oczywistym mieszanie jego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Mierzylem blg swojego American Wheat i przy okazji go sprobowałem. Jest tak genialny już po 18dniach, że teraz boje się go chmielić na zimno. W jakiej temperaturze chmielenia na zimno pojawia się smak i aromat trawy?

A może po prostu nie warto chmielić go na zimno? "Lepsze jest wrogiem dobrego", jak to mawiają niektórzy rozsądni ludzie.

 

Poza tym większość American Wheatów dostępnych u nas na rynku, to przechmielone piwa - a nie o to w tym stylu chodzi, żeby dowalić chmielu łopatą (wide Ale Browar & Dr Brew). Pozwolę sobie przytoczyć kawałek z BJCP:

Hop aroma may be low to moderate, and can have either a citrusy American or a spicy or floral noble hop character.

Z założenia i przy projektowaniu piwo miało wychodzić po za styl na korzyść ilości chmielu. Chyba skorzystam z rady kogoś powyżej i wrzuce chmiel na krócej niż 5 dni. Jednak przy tym smaku i goryczce do spełnienia brak mu aromatu.

 

@up

Na dole masz zazwyczaj osad drożdżowy, wstrzasanie=mętne piwo.

Edytowane przez zielczi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad drożdżowy jest generalnie zdrowy - zawiera wiele witamin i minerałów. De facto to z tego co wiem, to jest to najzdrowsza rzecz w piwie.

Natomiast estetyczne wrażenia mogą być różne - z reguły lepiej wygląda piwo klarowne, a że człowiek często "zjada wzrokiem"... mętny zaś powinien być np. pszeniczniak.

 

Nie ma więc jakichś szczególnych przeciwwskazań do mieszania bądź nie - rób tak, jak Ci smakuje lepiej :)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do degustacji czeka w w piwniczce to piwo:

 

http://www.ratebeer.com/beer/westvleteren-12-xii/4934/

 

:D według ocen najlepsze piwo na świecie. No i właśnie styl ten sam co wspomniana wcześniej Buba, której twórcy koniecznie zabronili wstrząsać przed otwarciem, dlatego tak napisałem też ten post. Szedłem tym tokiem myślenia, że skoro Szałpiw nie zaleca mieszać swojego piwa, a robią z reguły dobre piwa i wiedzą co robią, to pomyślałem, że pewnie ogólnie tego stylu się nie miesza. No ale nic, dzięki za odpowiedzi, sprawdzę jak mi się będzie piło piwa bez wcześniejszego mieszania.

 

Tylko no jak się patrzy na okolice dna tego Westvleterena to ilość rzeczy jakie tam pływa jest niesamowita, no ale nic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś przelewać piwo na cichą przy blg 3 S-05. Niestety nie mierzyłem wcześniej i nie jestem w stanie powiedzieć czy jeszcze spada. Do sedna, czy gdy przez fermentator widać że drożdże jeszcze się nieźle bawią to powinienem dać im jeszcze czas? Dziś mija 20 dzień fermentacji. Start 14blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.