Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Kiedyś musi być pierwszy raz

 

Nie za dużo pierwszych razów, jak na jedną warkę?

 

 

 

zdecydowanie nie :D Od początku tak robiłem. Do cichej najlepszy jest szklany balon.

 

Rozpoczynając warzenie piwa od razu miałem w planach cichą, Mniej więcej do tygodnia burzliwa a później zlanie na dwa tygodnie cichej. Nawet pierwszego kita zlewałem na cichą co w sumie nie było sensu no ale chciałem zobaczyć jak to jest. Te warki co teraz warze już z zacieraniem też miałem zlewać na cichą ale inni koledzy mi to odradzili, że najlepiej jak na początek nie będę robił cichej i do tego się zastosowałem. Ten Belgian Pale Ale o którym mowa oraz Milk Stout co już fermentuje 10 dni będzie tylko w jednym fermentatorze bez zlewania. Następne jednak będę już robił z przelewaniem na cichą. Kolejne surowce które zakupiłem to IPA i będzie z cichą.

 

Dzięki za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na ukończeniu fermentacji brzeczki. W niedzielę planuję rozlew. Miałem obawy co do mojego piwa ale chłopaki w dziale "infekcja" wytłumaczyli mi, że jest ok a chodzi o to że na powierzchni unoszą się drożdże, nie opadły. Tak się zastanawiam czy lepiej dodać żelatyny aby one opadły czy po prostu jak będę przelewał do drugiego pojemnika celem refermentacji to zastosować pończochę? Dodam że piwo dość mętne.

US-05 często zostawiają co najmniej tyle na powierzchni - ja zawsze ze 2-3 dni przed zlaniem/rozlewem piwa "oklepuję" fermentor z każdej strony. Wszystko opada na dno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

US-05 często zostawiają co najmniej tyle na powierzchni - ja zawsze ze 2-3 dni przed zlaniem/rozlewem piwa "oklepuję" fermentor z każdej strony. Wszystko opada na dno :)

 

Znowu jakieś nowe doświadczenie, wrócę z pracy i tak zrobię. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warzenie w garze 50l na zwykłej kuchence gazowej nie sprawia większych kłopotów? Mam za sobą 3 warki w 30 litrowym i generalnie zastanawiam się nad wymianą na gar 50l. Te 20-25l piwa, które warzę na raz to zdecydowanie za mało, piwo szybko się rozchodzi, tu dla rodziny, tu dla sąsiada, znajomi jedni drudzy i nie ma piwa, pewnie sami wiecie jak to jest, w praktyce wychodzi, że najmniej to piję ja a nie mam możliwości warzyć co tydzień.

Wątpliwości jakie mam to czas podgrzewania zacieru czy doprowadzania do wrzenia nad zwykłymi palnikami. Kolejne to jak to przefiltrować? Są dostępne fermentory 50l czy lepiej robić to w dwóch mniejszych? Wtedy garnek może być emaliowany. A jeśli pomyśleć o rozwiązaniu nieco wyższej klasy to musiałoby być coś w stylu garnka (tutaj już raczej stal?) z kranikiem i fałszywym dnem? Wtedy przefiltrowaną brzeczkę odbieram do jakichkolwiek pojemników, przemywam gar i zaczynam gotować, to wydaje się dosyć komfortowe pomijając czas jaki się traci na tym, że nie grzejemy od razu pierwszych porcji odebranej brzeczki aczkolwiek mogę to przeboleć zważając na dwukrotnie większą wydajność produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czas jaki się traci na tym, że nie grzejemy od razu pierwszych porcji odebranej brzeczki.

To tylko zależy od twojej organizacji. Spróbuj filtrować do mniejszego garnka i po jego napełnieniu przelej do takiego co na gazie stoi... Brzeczke masz w miarę na bieżąco podgrzewaną. Gorzej z jej utlenianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałem i ciekawą opcją wydaje się kupno skrzyni z tworzywa o pojemności ~50l, na dno filtr z rurek i można spokojnie wysładzać, cały proces będzie wyglądał niemal identycznie tylko litraż większy, do tego garnek 70l żeby spokojnie po gotowaniu otrzymać 50l odliczając chmieliny. Woda do wysładzania w aktualnym garnku 30l (zapewne z grzałką bo na kuchenkę to już na pewno nie wejdzie).Także jest wstępny pomysł, myślę, że do realizacji za kilka warek jak już trochę nabędę wprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=qzPGe0BcMOY

7 minuta 30 sekunda.

Kopyr mówi, że jeśli przy rozlewaniu piwa do butelek nie ma żadnej piany to jest problem. Na czym ten problem polega, bo ja wczoraj rozlewałem swoją drugą warkę i po raz drugi praktycznie nie miałem piany? No może minimalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.youtube.com/watch?v=qzPGe0BcMOY

7 minuta 30 sekunda.

Kopyr mówi, że jeśli przy rozlewaniu piwa do butelek nie ma żadnej piany to jest problem. Na czym ten problem polega, bo ja wczoraj rozlewałem swoją drugą warkę i po raz drugi praktycznie nie miałem piany? No może minimalnie.

 

:D Kurde według Tomka 3/4 moich warek ma problem bo nie było piany podczas rozlewu ;) Generalnie cukier nie zawsze spienia piwo, pienienie wynika z tego, że po burzliwej i cichej trochę gazu zostaje w naszym młodym piwie i zlewając je do butelek na cukier wybijamy gaz z niego... Dlatego też dobrze zrobić syrop, po wlaniu do butelek raczej się nie będzie wtedy tak mocno pienić. Więc nie przejmuj się ważne że piwo rozlane teraz czekaj na gaz z refermentacji i ułożenie się piwka. 

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Jak powiedziałem w powitalni mam pierwsze pewnie dość śmieszne dla doświadczonych piwowarów pytanie

 

Takie coś kupiłem- http://twojbrowar.pl/prestashop/pl/brewkit/1361-mangrove-jacks-15kg-blonde-lager.html

 

- będę próbował robić piwo z brewkita (posiadam na razie tylko kuchnię indukcyjną), zakupiłem brewkit blond lager od mongrowe jack's.  Tempratura fermentacji wg producenta wynosi 20-25'C, natomiast na "mądrzejszych" stronach wyczytałem, że lagery należy trzymać w chłodzie.

 

Do dyspozycji mam pomieszczenia z temperaturą

A) 18'C,

B) 18,5'C,

C) 20'C - minimum producenta,

D) 23'C.

E) Lodówka 7-10'C.

 

To co wyczytałem podpowiada, że opcja E oraz A są najsensowniejsze, z drugiej strony nie mam pojęcia co dodaje producent więc, może zdać się na jego zalecenia? Ew. opcja A + mokry ręcznik dla lekkiego zbicia temperatury?

 

Pozdrawiam, Mikadorus.

Edytowane przez Mikadorus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.