Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem chłodnicę wraz z szybkozłączkami od użytkownika tajleR ale patrząc na to wszystko nie mam pojęcia jak całość podłączyć. Jedna szybkozłączka wchodzi na rurkę chłodnicy, druga jest większa. Czy ktoś ma pod ręką opis/zdjęcia jak całość podłączyć pod normalną instalację kranu w kuchni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykorzystać szybkozłączki kupić wąż 3/8" (np wąż piwny) - wchodzi w szybkozłączkę.

 

Druga strona jest problematyczna. Wylewki (kranów w kuchniach) mają końcówki z gwintami M22 lub M24. Najłatwiej będzie chyba pokombinować z perlatorami i ich przeróbką, bo bardzo trudno dostać przejściówkę z M22/M24 na 1/2" czy 3/4". Takie rzeczy produkuje GARDENA (znajdziesz w Praktikerach, Obi, Castoramach itd i w internecie) tylko są drogie jak na takie proste elementy.

 

Ja problem rozwiązałem tak, że dokupiłem drugą szybkozłączkę 1/2" - 3/8" i 10m kabla i podłączam do prysznica w łazience :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko dzisiaj patrzyłem BLG i jest 5 to już drugi pomiar gdzie jest BLG 5 czyli że co coś się skopciło ?? Piwko z brewkitu Gozdawa American Gold Ale piwko ma 21 stopni schładzać je jeszcze czy już po zawodach ?? Robiłem test i w wodzie przy temp 20stopni jest okey wskazuje BLG 0. A jeszcze jedno osad na dnie ma tak na oko 1cm.

 

Albo dałem ciała z drożdżami że odrazu je wsypałem do brzeczki albo ta Gozdawa coś ferelna jest.

Edytowane przez SuchyX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykorzystać szybkozłączki kupić wąż 3/8" (np wąż piwny) - wchodzi w szybkozłączkę.

 

Druga strona jest problematyczna. Wylewki (kranów w kuchniach) mają końcówki z gwintami M22 lub M24. Najłatwiej będzie chyba pokombinować z perlatorami i ich przeróbką, bo bardzo trudno dostać przejściówkę z M22/M24 na 1/2" czy 3/4". Takie rzeczy produkuje GARDENA (znajdziesz w Praktikerach, Obi, Castoramach itd i w internecie) tylko są drogie jak na takie proste elementy.

 

Ja problem rozwiązałem tak, że dokupiłem drugą szybkozłączkę 1/2" - 3/8" i 10m kabla i podłączam do prysznica w łazience :)

Dzięki za odpowiedź.

 

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to jedną z szybkozłączek (tą pasującą) daję na wylot i łączę ją z wężem mających wejście 3/8 (np coś takiego: http://allegro.pl/wezyk-waz-do-baterii-m10-x-3-8-dlugosc-35-cm-i5220323093.html??)

 

Jeżeli zaś chodzi o wlot to muszę załatwić drugą taką szybkozłączkę, do niej podpinam też wężyk 3/4 (nawet taki jak dałem wyżej) i do tego muszę po drugiej stronie ogarnąć adapter na gwint m22 lub m24 do kranu (w zależności czy wewnętrzny czy zewnętrzny) i to będzie wlot.

 

Dobrze rozumuję, czy coś pomieszałem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy pytanko. wczoraj ok godz 21 zadałem zrehydratyzowane suchary US-05 do brzeczki o temp ok 15oC. drożdże uwodniłem w wodzie o temp około pokojowej.

 

po zadaniu i odstawieniu fermentora do skrzyni styropianowej była piana na ok 4cm (po natlenianiu). dzisiaj rano 0 piany, teraz też. widze delikatne bąbelki na obwodzie fermentora i troszkę na powierzchni (jakieś pojedyncze sztuki) woda w rurce lekko przechylona.

 

czy lag ponad 24h jest możliwy? ruszy fermentacja czy coś spieprzyłem? wiem że za duża była różnica brzeczki i drożdży bo ponad 5oC. dodam że piwko stoi w temp 14oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak było ok 20 litrów to powinno ruszyć, trzeba czekać, jak nie wystartuje do jutra wieczorem to albo nowe drożdże albo przenieść do cieplejszego (chociaż US-05 powinny ruszyć w tej temp bez problemów). Generalnie lag 24h nie oznacza od razu jakiejś tragedii. Przy niskiej temp potrzebują więcej czasu do startu. Na razie musisz czekać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 14C może im chwilkę zejść z ruszeniem (dotychczas najlepsze efekty miałem zadając je do brzeczki ~18C i wystawienie do chłodniejszego pomieszczenia ~14C), ale jeszcze się nie spotkałem z przypadkiem, aby US-05 nie chciały ruszyć - to są pancerniaki, u mnie pracowały nawet w temp. otoczenia poniżej 8C :D ale tego eksperymentu nie mogę polecić, chyba że ktoś jest fanem autolizy i aldehydu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

US-05 jak i S-04 to są najmocniejsze drożdże wśród sucharków. Jedne jak i drugie startowały mi po ok. 28h. Gdzie na dobre ruszały po 3 dniach od zadania ich do fermentatora. Jeśli ci nie ruszyły to pewnie je za bardzo zestresowałeś. I trzeba dłużej czekać aż się rozhulają.

Jeśli nadal masz problem ze startem, to weź zmień pokrywe na tą bez rurki fermentacyjnej, zamknij i poruszaj fermentatorem, przez parę minut. A następnie zmień pokrywkę na tą z rurką i odczekaj dobę. Jak nie ruszą to zadaj nową saszetkę drożdży.

Edytowane przez wolf83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzyłem o 15 i nic. wpuściłem tylko trochę ciepłego powietrza do skrzyni. poszedłem teraz i... w załączeniu pliki. mam nadzieje że ruszy...

 

edit: bąbelki z dna idą więc jest nadzieja. BTW doczytałem o tych drożdżach że ich temperatura fermentacji to 15-24oC. czy jeśli trzymałem nastaw w 14 to mógłbyć przez to taki lag?

post-11070-0-05324400-1427723956_thumb.jpg

post-11070-0-18642700-1427723960_thumb.jpg

VIDEO0014.mp4

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niższa temperatura- wolniejsza fermentacja - wolniejszy start.

Na zdjęciach widać pojawiające się plamki piany, znaczy "zaczyna się".

 

Przy solidniejszym napowietrzaniu także widzę, że fermentacja zaczyna się później, za to po fermentacji w fermentorze zostaje więcej drożdży po jej zakończeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

patrzyłem o 15 i nic. wpuściłem tylko trochę ciepłego powietrza do skrzyni. poszedłem teraz i... w załączeniu pliki. mam nadzieje że ruszy...

 

edit: bąbelki z dna idą więc jest nadzieja. BTW doczytałem o tych drożdżach że ich temperatura fermentacji to 15-24oC. czy jeśli trzymałem nastaw w 14 to mógłbyć przez to taki lag?

 

 

 

 

Jak luknąłem na zdjęcia to na pierwszym zaczyna pojawiać się pianka, a to już dobry objaw. ;)

Na drugim zdjęciu widać, iż drożdże się ładnie namnożyły. Więc pozostaje im tylko fermentacja :)

Za dużo wychłodziłeś daną brzeczkę i drożdże się zestresowały. Dlaczego nie schłodziłeś do 18 stopni ? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo chciałem przetestować chłodnice w jakim czasie wystudzi do 15C :) i chłodziła 10 minut choć nikt mi pewnie nie uwierzy...

 

w sumie to po studzeniu był whirpool i 30 min czekania, potem dekantacja z gara do wiadra więc pewnie ten jeden do dwóch stopni podbiło. całość wstawiłem do wychłodzonej do 15C skrzyni styropianowej i wrzuciłem 2x 1,5L PETy z lodem. temp rano była 14C i tak to trzymałem do dzisiaj.

 

byłem godzinę temu zerknąć, piany jest więcej, bulka i idą bąbelki z dna więc chyba ruszyło. no i temperatura podskoczyła do 15 więc myślę że to też pomogło. jutro podbiję do 16o C.

 

mam nauczkę żeby nie chłodzić tak nisko. wcześniej jak pisałem że zadawałem drożdże do 25o C to mi Dr2 napisał że mam dawać niżej więc zadałem w 15C

 

edit: spy foto z pianką :)

post-11070-0-99847500-1427738028_thumb.jpg

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem co miał na myśli :)

 

następnym razem wychłodzę do 16oC to po whirpoolu i dekantacji pewnie te 17-18o będzie.

 

i wstawię jednego PETa 1.5L a nie 2 to też nie będze tak zbijać temp.

 

też się cieszę że ruszyły, znowu się czegoś nauczyłem. jak na 3 warki to i tak nieźle.

 

 

edit: ooo, o wilku mowa, to co miałeś na myśli doktorku? :)

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.