Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


macie jakiś pomysł jak odróżnić słód Pale Ale od Pilzneńskiego?

Nie ma opcji żeby te dwa słody pomylić.
Spróbuj obu. Pilznieński jest mączysty nie za smaczny. Pale ale bardziej chrupki, przyjemniejszy, łagodniejszy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego mielibyśmy żartować. Przecież to nie surowe ziarno tylko słód. Mają różne smaki. Próbuj. Moje dzieciaki mi też podjadają słód jak śrutuję.

 

 

Wczoraj nastąpiła degustacja :) jeden słód jakby taki bardziej ciasteczkowy, biszkoptowy - znacznie smaczniejszy. Drugi nazwałbym słodko-kwaśny... Bardziej mulisty jak dla mnie, absolutnie nie do większej degustacji :) Kurcze no musiałbym mieć próbkę jednego słodu to wtedy porównanie byłoby banalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować fragment blogu Dori:

 

Czas scukrzania

jest to czas potrzebny na zhydrolizowanie całej zawartej w słodzie skrobi do cukrów. Czas scukrzania zależy od stopnia rozluźnienia skrobi i od zawartości aktywnych amylaz. Słody źle rozluźnione, suszone w wysokich temperaturach źle się scukrzają. Słody jasne scukrzają się w ciągu 10-15 minut, słody ciemne najdalej w ciągu 30-35 minut.

Polecam!
http://blog.homebrewing.pl/?p=587
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Robie sobię piwko z brewkitu Gozdawa PILS. Piwo nastawiłem 15 dni temu miało około 10 BLG. Dzisiaj dalej feremntuje w tej chwili ma niecałe 4 BLG. Zastanawie mnie to czy jak wyjade na weekend z domu i rozjeje piwo do butelek dopiero w niedziele to czy nic mi się z tym piwem nie stanie jakby fermentacja skończyła się w piatek lub sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Witam! Robie sobię piwko z brewkitu Gozdawa PILS. Piwo nastawiłem 15 dni temu miało około 10 BLG. Dzisiaj dalej feremntuje w tej chwili ma niecałe 4 BLG. Zastanawie mnie to czy jak wyjade na weekend z domu i rozjeje piwo do butelek dopiero w niedziele to czy nic mi się z tym piwem nie stanie jakby fermentacja skończyła się w piatek lub sobotę.

Moje "dziesiątki" rozpędzające drożdże dolnej fermentacji pod mocniejsze brzeczki stoją co najmniej 4 tygodnie 6-10 stopni. 15 dni to się ew. zdążą dobrze namnożyć, wypiją pierwszą kawę, lekko ogarną i powoli zaczną :P No chyba że Gozdawa wciąż daje super drożdże dolnej fermentacji z optimum działania w 18 stopniach...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

Jakoś szukam i szukam od paru dni podobnego tematu ale nic...

Zakupiłem ostatnio z TB zestaw "polskie jasne" i wyszło coś takiego:

 

https://lh4.googleus...12/_MG_8190.jpg

 

_MG_8190.jpg

 

wiem że nie jest to infekcja (piwko ładnie pracuje na W34/70 w 10*) . Pierwszy raz chmieliłem szyszkami i generalnie starałem się jak mogłem oddzielić cały badziew od brzeczki ale nie bardzo mi się to jak widać nie udało (zrobiłem whirpoola i odczekałem około godziny). I mam pytanie czy to słabo odfiltrowane chmieliny czy może wina zacierania (zacierane najpierw w 63* potem 73* na koniec 78*), czy moze jakiś błąd w śrutowaniu pierwszy raz śrutowałem, ale starałem się by bylo wszystkiego po trochu - trochę mąki, trochę średnio zmielonego ziarna z łuską. Będę miał teraz 15 litrów mętnego piwa czy da się jeszcze coś z tym zrobić? Przelać na cicha przez jakieś "pieluchy tetrowe" z sitkiem czy nie ryzykować infekcji? Zastanawia mnie głównie gdzie popełniłem błąd coby się na przyszłość wystrzegać...

 

pozdrawiam

Edytowane przez d_j
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to, że osad był jeszcze przed zadaniem drożdży, fakt ze brzeczkę schłodziłem nietypowo do 17* i w podobnej temp. zadałem uwodnione drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Jacenty, wystarczy popukać w wiadro i wszystko za raz opadnie. To chyba głównie białka. Przy piwach z pszenicą w zasypie zawsze wytrąca się u mnie najwięcej takich osadów.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Jacenty, wystarczy popukać w wiadro i wszystko za raz opadnie. To chyba głównie białka. Przy piwach z pszenicą w zasypie zawsze wytrąca się u mnie najwięcej takich osadów.

 

 

myślałem że się nabijacie :P

a tu rzeczywiście poskutkowało :)

mam nadzieję że się to jakoś zbije

dziękuję za pomoc

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Planuję pierwszą warkę (AIPA z zacieraniem). Będę miał do tego duży garnek (>50l), więc chciałbym uwarzyć więcej niż standardowe 25l. Mam jednak tylko jedną kadź filtracyjną (fermentor + wężyk z oplotu). Zastanawia mnie jak duży zasyp mogę zrobić, aby zmieścić to wszystko w jednym fermentorze i wysłodzić na raz, tzn. bez przekładania zacieru na raty do kadzi. Proszę o podpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.