Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiscie mam areometr. Zapomniałem dopisać.

Więc podsumowując:

 

W przepisie jest błędny opis i powinno być sterowane temperaturowo?

 

Chmiel goryczkowy wrzucić na 60min. Tylko czy odpuszczać sobie te dodatkowe 30 minut? Wyszukiwarka nie znajduje nic takiego jak prekursor dmd.

W zasadzie jest to słód pilzneński który podobno dobrze pogotować 90minut. Tak więc chyba zrobię i na 60min. dodam 1szy chmiel.

 

Co ze sterylnością chmielu w zimnym chmieleniu? Na cichej drożdze już słabo pracują, a chmiel nie był poddany obróbce cieplnej. Nie zainfekuje piwa? W przepisie jest szyszka nie granulat.

chmielenie na zimno przeprowadza się poprzez użycie dłoni, celem wsypania aromatycznego chmielu w trakcie fermentacji cichej. jest wiele tematów na forum. I nie wiem jak można się nei orientować w chyba najprostszej czynności (poza piciem gotowego piwa ;) ) w borwarze.

szczerze mówiąc nie o takie rady mi chodziło, a raczej o takie:

Wsypujesz luzem porcje granulatu . Po 5 - 7 dniach dekantujesz wężykiem do pojemnika z ktorego będziesz butelkował. Na koniec weżyka zakładasz filtr na przykład z rajstopy żeby zatrzymać chmieliny

Ale dzieki za całą odpowiedź w ogóle. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze tomato chodziło o prekursory dms. 60min spokojnie wystarczy, ale 90min nie zaszkodzi. Dłuższe gotowanie stosuję przy piwach mocniejszych żeby więcej odparować i przyciemnić barwę ewentualnie. Chmiel ma właściwości anty bakteryjne, także można przyjąć, że jest sterylny. Granulat sypie luzem do fermentora jakieś 5 dni przed planowanym rozlewem. Przelewając do tanku rozlewczego warto oddzielić chmiel za pomocą jakiegoś drobnego filtra, Ja stosuję wygotowaną pończochę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszukiwarka nie znajduje nic takiego jak prekursor dmd.

DMS mała literówka się wdała. sorry :)

Infuzyjne zacieranie zazwyczaj robione jest w lodówkach, fermentorach i nie ma tam możliwości podgrzania jak w garnku.

 

 

co do 8 to jeszcze jest chemia desynfekcyjna obowiązkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam piro.

Czyli uważacie że olać pierwsze 30 minut gotowania pomimo że w przepisie jest 90?

Jak szyszki zastąpie granulatem (po poprawce na alfakwasy) to nie zmieni zbytnio smaku i nic nie sknocę? Wiem że aromatycznego się nie przelicza ale czy nie jest on mocniejszy w aromacie?

 

Faktycznie jest na forum, konkretnie w Piaskownicy, temat o chmieleniu na zimno. Nie mam pojęcia jako go przegapiłem.

Edytowane przez lukasmac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pytanie. W związku z faktem iż mam od kolego dostać dużą i wysoką lodówke, (więc utrzymanie odpowiedniej temp. będzie jak najbardziej możliwe) pytanie czy Kożlaki Majowe wypada robić w innych terminach jak maj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie czuję się zagubiony le pisze tu bo szkoda zakładać nowy temat na szybkie pytanie. :P

 

Ze względu na brak odpowiedniej ilości fermentorów, będę trzymał Cichą bez przelewania, ale potrzebuję gęstwy, a będę chmielić na zimno.

 

Czy chmielenie zepsuje mi gęstwę i lepiej przelać do wiadra z kranem, zebrać gęstwę po burzy, znowu dekantować piwo do wiadra bez kranu na cichą, potem chmielić?

Czy może zebrać gęstwę z chmielinami po burzy i ciszy w jednym wiadrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też zaszczepić nową brzeczkę pobierając drożdże z piany podczas fermentacji burzliwej. Najlepiej w fazie wysokich krążków.

 

http://www.wiki.piwo...ieg_fermentacji

 

Chyba że to piwo już jest w trakcie fermentacji. Na logikę zebrałbym czystą gęstwę , ale to teoria z mojej strony ,nigdy nie zbierałem gęstwy do ponownego użycia po chmieleniu na zimno.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nigdy nie przejmowałem resztkami chmielin w gęstwie i piwa wychodziły niezłe ;)

Może gdybyś się przejął, to by wyszły wyśmienite? ;) Tego już się nie dowiesz - pozostaje spróbować przy kolejnych warkach. Wszakże wystarczy przy dekantacji na wężyk zapodać kawałek starej pończochy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się nie zrozumieliśmy... Problemem nie są resztki chmielin bo te wiem jak usunąć. Pytam czy gęstwa zebrana po chmieleniu zimnym jest w jakiś sposób gorsza. Mi osobiście wydaje się że nie, bo skoro drożdze w butelkach nadal pracują to i zebrane też będą.

 

Mylę się czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak na mój nos to możesz zebrać gęstwe po przelaniu do drugiego zbiornika. To tylko moje przeczucie. Dopiero zaczynam.

 

Moje pytanie brzmi: co zrobić z osadem tudzież z pianą na górze fermentatora przed rozlewie w butelki? Nie ruszać czy może wymieszać w gotowca? Piwo to hefeweizen

Edytowane przez Sethemar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osad zostawiasz w fermentorze a piany już do czasu rozlewu nie powinno być. Zależy czy będziesz lać prosto z fermentora czy przelejesz do innego w celu rozmieszania surowca do refermentacji.

 

Wysłane z Nokii 3210 za pomocą kodów SMSowych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przelewałem na cichą takie coś: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?_BA_Prawdziwe_ALE_12Blg_---_zestaw_na_20_l_piwa__ekstrakty_slodowe&przedm=184116&grupa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F164395%2F183249%2F1594577%2F6931384&sortuj=kod

 

Wyszło chyba idealnie. Chciałbym to powotórzyć tylko teraz bez ektstraktów tylko z zacieraniem. Jest gdzieś jakiś gotowy zestaw?

 

Bo to to nie jest to samo: http://www.browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=6&przedm=1366936

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.