Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie o muślinowe siatki do chmielenia- czy są one jednorazowe czy po chmieleniu można taką wymyć wyparzyć i używać ponownie (oczywiście chodzi mi o potencjalne zagrożenie infekcją).

 

Pytanie nr 2 Jak najlepiej chmielić na zimno- w siateczkach, czy też wrzucić granulat do fermentora i ewentualnie czy nie ma później problemów z dekantacją przed rozlewem po takim chmieleniu.

Edytowane przez vpatyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 2 Jak najlepiej chmielić na zimno- w siateczkach, czy też wrzucić granulat do fermentora i ewentualnie czy nie ma później problemów z dekantacją przed rozlewem po takim chmieleniu.

Luzem - po zakończeniu chmielenia na zimno wygotowujesz porządnie skarpetke pończochową i kawałek nitki po czym mocujesz toto na końcu węża którym ściągasz piwo do pojemnika z którego prowadzisz rozlew. Na tym końcu z którego wypływa piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nr 2 Jak najlepiej chmielić na zimno- w siateczkach, czy też wrzucić granulat do fermentora i ewentualnie czy nie ma później problemów z dekantacją przed rozlewem po takim chmieleniu.

Luzem - po zakończeniu chmielenia na zimno wygotowujesz porządnie skarpetke pończochową i kawałek nitki po czym mocujesz toto na końcu węża którym ściągasz piwo do pojemnika z którego prowadzisz rozlew. Na tym końcu z którego wypływa piwo.

 

Dziękuje za odpowiedzi.

Rozumiem, że zamiast pończochy może być również siatka muślinowa (czy pończocha lepsza?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam za sobą dwie warki z ekstraktów niechmielonych bruntal (obecnie trzecia na fermentacji) i w obu przypadkach piwo dostaje zmętnienia na zimno po schłodzeniu w lodówce. Czy znacie jakiś sposób aby uniknąć tego zjawiska w piwach robionych z ekstraktów?

 

Dodam, że pierwsza warka robiona na US-05 była klarowna w nieschłodzonych butelkach a po schłodzeniu robiło się niewielkie opalizujące zmętnienie. Druga warka na S-04 i efekt podobny. Oba piwka smaczne i nie wyczuwałem w nich infekcji. Trzecie piwo fermentuje na drożdżach US West Coast M44 Mangrove Jack's i chciałbym w końcu uzyskać piwo klarowne po schłodzeniu ;]

 

Liczę na jakieś wyjaśnienie z czego może wynikać owe zmętnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wrzucenie drożdży W-34/70, po wcześniejszym uwodnieniu, na mieszadło i bełtanie 2-3 godziny w pół litrowej brzęczce ma sens?

Abstrahując od tego jakie piwo chcę uwarzyć, to czy ilość drożdży wzrośnie o jakąś sensowną ilość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej wielkości warkę planujesz i z jakim ekstraktem? Bo jeśli standardową, to nie ma żadnego sensu mnożenie dodatkowe drożdży. W saszetce i tak jest ich o wiele za dużo, spokojnie można używać tylko połowy z nich, a resztę schować na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacenty ja cię proszę..... to są dolniaki, trzeba dodać całą paczkę (co się sprawdza w praktyce), bo w teorii trzeba dodać 2 paczki. Po uwodnieniu można dodać brzeczkę, co pobudzi drożdże do pracy i zmniejszy lag. Mieszadło nie ma sensu, one już się nie namnożą, a mają jak najszybciej zacząć fermentować.

 

[edit]

było już wielokrotnie, ale podam ponownie. Skorzystaj z kalkulatora do obliczenia ilości potrzebnych drożdży

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

popełniłem szkolny błąd i teraz mnie to gryzie. w poprzednią sobotą nastawiłem amerykańską pszenicę 12,5 blg, którą zadałem gęstwą danstar nottingham. w ostatni piatek, po tygodniu nieobecności, wróciłem i zmierzylem próbkę FFT, która była zupelnie wyklarowana i miała wynik 3 blg. w związku z tym, że wczoraj wyjeżdzałem na tydzien do roboty postanowiłem dokonać przelewu na cichą. na powierzchni była resztka piany, coś tam jeszcze co jakiś czas bulkało, ale stwierdziłem, że to skutek przeniesienia fermentora do cieplejszego pomieszczenia. wymyłem i zdezynfekowałem drugi fermentor, wężyki itp i nastąpiło zdziwienie ponieważ blg w wiadrze wskazywało 5 blg. miałem zamknąć i zostawić, ale powodowany irracjonalną presją, że już wszytko przygotowane, przelałem, zaciągając trochę drożdży. poźniej naszły mnie wątpliwości czy drożdzy wystarczy? dofermentuje to te 2 blg bez jakichś większych problemów, czy raczej będzie kłopot? gęstwa nie była jakaś wybitnie stara - miała 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie mam zamiar przetrzymac na cichej ok 2 tygodni. troche mnie rozczarowaly nottinghamy, ze nie poradzily sobie z przeciez lekkim piwem przez 8 dni. no, ale drozdze to w koncu zywe organizmy, nie mozna oczekiwac, ze za kazdym razem beda zachowywac sie tak samo. zastanawiam sie czy jest sens je zaszczepiac dalej, mialy isc do warki o 17 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno spokojnie dofermentować. Sam też raz przelałem za wcześnie i piwo dofermentowało na cichej i nic się nie stało. Co do FFT to nie wiem jak to z nim jest ale raz zrobiłem test i pokazał 3 Blg a piwo nie chciało zejść poniżej 4 Blg, więc już nie robię testu tylko sprawdzam czy blg się nie zmienia w odstępie kilku dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pytanko, mianowicie po paru brewkitach przymierzam sie do zacieru, sprzęt jest, słody tez, chce zrobic dolniaka i w tym celu robie pudło z styropianu dla utrzymania okreśłonej temp. Moje pytanko dotyczy rurki fermentacyjnej, czy ona przy burzliwej jest wogole potrzebna?? Gdzies tu na forum znalazlem jakis post ze jednak nie,że niby wystarczy wąż wsadzony w butelke, gdzie ewentulanie może się wydostać piana jednak dla pewności poproszę o rade.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na burzliwej (nawet lagerów) wystarczy przykryć wiadro pokrywą i nie dociskać jej lub jak niektórzy robią nie docisnąć po całym obwodzie czyli zostawić trochę "luzu" dla odprowadzenia nadmiaru gazów. Jak masz klapę z dziurą na rurkę to możesz po prostu nie wkładać rurki i wsadzić później lub po burzliwej zamknąć szczelnie klapę bez dziury i przenieść do lagerowania,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.