Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Nie no kurde, jak ma się brzeczka o temp. 60-70 stopni napowietrzyć jednorazowym przelaniem do gara. Może jakbyś lał z 5 metrów i porządny rozbryzg by był, ale takie zwyczajne przelanie, raczej nie. Gazy wraz ze wzrostem temperatury coraz słabiej się rozpuszczają w cieczy. W 70 stopniach to już praktycznie tlenu nie ma, możecie to zaobserwować podczas gotowania wody, robi się biała (przed wrzeniem jeszcze) to właśnie pęcherzyki tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym sie mierzy Blg,

 

Aerometrem.

 

Tym to gęstość gazu można zmierzyć ;)

 

Jak się mylisz, to nie wprowadzaj Innych na złą drogę. Poczytaj, a potem się wymądrzaj. Tym razem się mylisz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Areometr

to tak dla przypomnienia.

:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się dziwić, że takie tematy powstają. Brakuje zbiorczych podpiętych tematów typu:

infekcja - gdzie każdy mógłby dopisać swoje obawy z zapytaniem;

pierwsza warka - o wątpliwościach dotyczących pierwszego razu.

czy tematu ogólnego tak aby rzucić proste pytanie nie tworząc kolejne wątku.

Ponadto na tym forum wyszukiwarka wątków działa kiepsko, są strony gdzie w nawale wielu tematów można odnaleźć łatwo i co najważniejsze trafnie interesujące dane.

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pierwszej części wypowiedzi to wrzucam sugestię do ew. przemyślenia i wdrożenia. Jest teraz okres wakacyjny, więc i czas na przemodelowania.

Choć tak się zastanawiam, czy problem jest aż tak duży - kto chce doczyta, sklepy też dają niezłe z tego o widzę wsparcie.(w końcu obsługują swoich klientów, a to myślę 90% nowych piwowarów). Tych powtarzających postów, jak na piwowarski boom, nie jest aż tak dużo.

W sprawie wyszukiwarki forumowej daj znać na PW jakie słowa kluczowe użyłeś i co Ci się wyświetliło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czym sie mierzy Blg,

 

Aerometrem.

 

Tym to gęstość gazu można zmierzyć ;)

 

Jak się mylisz, to nie wprowadzaj Innych na złą drogę. Poczytaj, a potem się wymądrzaj. Tym razem się mylisz:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Areometr

to tak dla przypomnienia.

:cool:

 

Kolego, przeczytaj dokładnie do czego się odniosłem, przeanalizuj, a potem ładnie przeproś :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem, to nie odmienia. Trzeba wpisywać w kilku odmianach

Lub zakończyć daną frazę gwiazdką, która zastępuje dowolny znak lub ciąg znaków. Np "recept*" - pozwala to wyszukać wszystkie możliwe wariacje słowa recepta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co zauważyłem, to nie odmienia. Trzeba wpisywać w kilku odmianach

Lub zakończyć daną frazę gwiazdką, która zastępuje dowolny znak lub ciąg znaków. Np "recept*" - pozwala to wyszukać wszystkie możliwe wariacje słowa recepta

Genialne. Czy jest to ogólnie dostępna informacja i ja jestem ślepy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba z DOS'a pamiętam, poza tym dawno temu nauczyłem się przeszukiwać bazy danych i korzystaliśmy właśnie z * lub ? (znak zapytania odpowiada natomiast jednemu znakowi, czyli znak za znak; gwiazda jest uniewersalniejsza, ale czasami wychodzi za dużo wyników)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

 

Nie chciałem zaczynac nowego tematu wiec napisze tutaj.

 

Wczoraj dałem do fermentora moja pierwsza warke Produkty Wes

Ekstrakt słodowy jasny 1,2kg + Piwo Domowe jasne 1,7kg, starałem sie wszystko zdezynfekowac Oxi i jeszcze płukałem woda ciepła, temperatura zadania drożdzy to 24 st, 12 Blg.

Dzisiaj ładnie bulgocze piana na 1 cm, fajny zapach w kotłowni, taki bardziej słodowy, temperatura 24-26st. i pytania:

 

1.Czy po Oxi trzeba płukać woda (jedni płucza inni nie)

2. Czy piwko z brewkita przelewac na cicha czy trzymac na burzliwej ok 10 dni i do butelek, teraz piwko strasznie metne mam nadzieje ze sie wyklaruje.

3. Czy zaciagac piwo wezykiem i ustami chodzi mi o przelanie piwa do drugiego fermentora z dodatkiem cukru do refermentacji i potem kranikiem do butelek.

 

 

Wiem ze zaraz ktos napisze ze tyle tematów było i nie chciało sie poszukac, ale tyle sie naczytałem forum i naogladałem filmików ze głowa mała musze to wszystko ładnie poukładac, wczoraj jak robiłem to tez mały stresik zeby o niczym nie zapomniec i wszystko odkazić (goraca woda + Oxi + goraca woda) wiec jak ktos odpowie bede wdzieczny :okey::beer:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Nie trzeba płukać ,ja po piro nawet nie płuczę i problemu z tym nie czuję.

2. 10 dni to może być mało żeby piwo się sklarowało. Nie musisz przelewać na cichą ,ale potrzymałbym dłużej . Po mniej więcej 7 dniach zrób dopiero pomiar Blg.

3. Ja używam paszczy :) przy zaciąganiu piwa wężykiem , ale wiele osób robi to strzykawką , gruszką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki pepek84 za szybka odpowiedz juz pare pytan mniej.

 

 

Jak myjecie butelki bo teraz wiem ze jak napije sie piwka to zaraz ide przepłukac butelke, miałem na stryszku kilkanascie butelek strasznie to schodzi dawałem kreta w zelu do kazdej butelki na 24h moze wiecej a i tak 2 butelki do wywalenia,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@3. Jest lepszy sposób niż zasysanie paszczą. Wlać do rurki przegotowaną wodę, zatkać końce palcami, umieścić odpowiednie końce w fermentatorach, puścić i niech grawitacja robi swoje. :)

 

No to fakt ale czy ta woda nie zaszkodzi, bo przygotowany cukier do refermentacji gotuje pare minut w niewielkiej ilości wody 300 ml ok 160g na 20 l czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety mocniej zapuszczone butelki czasem nadają się tylko na wymianę w sklepie. Jeśli po krecie coś zostaje to ja takie butelki wyrzucam, albo wymieniam na pełne. Co do syropu to proponowałbym więcej wody będzie się lepiej mieszał. Ja robię jakieś 700 -1000ml syropu.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Czy zaciagac piwo wezykiem i ustami chodzi mi o przelanie piwa do drugiego fermentora z dodatkiem cukru do refermentacji i potem kranikiem do butelek.

Zastanawiam się nad użyciem dużej szczykawy, albo gruszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Czy zaciagac piwo wezykiem i ustami chodzi mi o przelanie piwa do drugiego fermentora z dodatkiem cukru do refermentacji i potem kranikiem do butelek.

Zastanawiam się nad użyciem dużej szczykawy, albo gruszki.

 

no chyba strzykawke trzeba kupic, boje sie o infekcje chociaz duzo ludzi pisze ze zaciaga ciagle ustami i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@3. Jest lepszy sposób niż zasysanie paszczą. Wlać do rurki przegotowaną wodę, zatkać końce palcami, umieścić odpowiednie końce w fermentatorach, puścić i niech grawitacja robi swoje. :)

 

No to fakt ale czy ta woda nie zaszkodzi, bo przygotowany cukier do refermentacji gotuje pare minut w niewielkiej ilości wody 300 ml ok 160g na 20 l czy tak?

Myślę że w paszczy masz więcej potencjalnych źródeł zakażenia niż w przegotowanej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.