Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę powiedzcie mi jak zredukować litry piwa, które zostają wraz z chmielinami po gotowaniu.

Na YT kopyr zlewa prosto z gara bo ma tam chyba 20g chmielu a jak wrzucam 80g granulek na 15 litrów warzonej cieczy to tam zostaje prawie 5 litrów. 

Jakie są rozwiązania tego problemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ads napisał:

Jakie są rozwiązania tego problemu?

Zobacz co pisali o tym inni użytkownicy:

https://www.google.com/search?q=filtracja+brzeczki+po+chmieleniu+site:www.piwo.org

A w skrócie: whirpool, ostrożna dekantacja wężykiem, ew.zlewanie przez zdezynfekowane sito z nierdzewki (wtedy załatwi się też napowietrzanie brzeczki).

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ads napisał:

 

Jakie są rozwiązania tego problemu?

 

Używam hopspidera, a dodatkowo przy zlewaniu przepuszczam jeszcze  przez  hopspidera z worka nylonowego.

 

Ponadto możesz osad przelać do pokali. Następnie czekasz aż wszystko osiądzie, a czystą brzeczką zlewasz do garnka, gotojesz, studzisz i wlewasz do fermentora.

Edytowane przez tymbarck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, tymbarck napisał:

 

Używam hopspidera, a dodatkowo przy zlewaniu przepuszczam jeszcze  przez  hopspidera z worka nylonowego.

 

Ponadto możesz osad przelać do pokali. Następnie czekasz aż wszystko osiądzie, a czystą brzeczką zlewasz do garnka, gotojesz, studzisz i wlewasz do fermentora.

Jak odstawiłem do pokali to wydawało mi się że to piwo łapie zielony kolor więc zrezygnowałem. 

Czy worek muślinowy coś wniesie w temat?

Czy hopspider albo hopstoper powiedzmy 300 mikronów jest ok dla tego miału? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wątku poświęconego drożdżom pewnie nikt nie dotarł

 

Danstar Windsor

 

Jakie wasze doświadczenia? Jakie tempratury najlepiej do fermentacji? czy fermentując w 12-14 stopniach mozna czysty profil smakowy uzyskać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ads napisał:

 

Czy worek muślinowy coś wniesie w temat?

Ja dekantowalem przez worek położony na sicie z nierdzewki. Jednak przy większej ilości chmielu, worek będzie się zapychał. Przelej sobie nawet do peta jak nie do szklanek. I tak później to zagotujesz a butelki są wysokie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po 3 warkach z brewkitu odważyłem sie zrobić piwo ze słodów. Przy filtracji odczekam ok 40 minut aż ułoży się młuto i zawróciłem ok 5-6 litrów filtratu. Jednak po warzeniu i chmieleniu brzeczka jest mętna jak na zdjęciach. Używałem gotowego zestawu Pale Ale 11 z browamatora. Mam się martwić?

IMG_20200219_134138.jpg

IMG_20200219_134119.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwa na słodzie typu pale ale są bardziej mętne, a jak nie dodałeś na ostatnie 10-15 minut chmielenia mchu irlandzkiego to takie będzie. Mam identyczny efekt w ostatnim piwie. To niekoniecznie musi się wyklarować po fermentacji, u mnie zostało mętne.

Edytowane przez gr000by
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, neomerker napisał:

Witam. Po 3 warkach z brewkitu odważyłem sie zrobić piwo ze słodów. Przy filtracji odczekam ok 40 minut aż ułoży się młuto i zawróciłem ok 5-6 litrów filtratu. Jednak po warzeniu i chmieleniu brzeczka jest mętna jak na zdjęciach. Używałem gotowego zestawu Pale Ale 11 z browamatora. Mam się martwić?

 

Ostatnio robiłem dokładnie ten sam zestaw i również wyszło mętne, więc nie ma powodu do zmartwień :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię APA na US-05. Chłodzę w wannie, ale mam lodówkę do fermentacji. Najniżej mogę zejść do 21 stopni w wannie.

 

Czy jest różnica, jeśli zadam drożdże w 21 stopniach, włożę fermentor do lodówki, gdzie w ciągu 2h zrobi się 15 stopni niż gdybym zszedł z temperaturą brzeczki do 15 stopni przed zadaniem drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zacząć fermentacje od założonej temperatury. Pod koniec fermentacji podnoś stopniowo do 19. Zaleca się aby drożdże w czasie zadawania miały zbliżoną temperaturę do temperatury brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sobieslaw napisał:

Czy jest różnica, jeśli zadam drożdże w 21 stopniach, włożę fermentor do lodówki, gdzie w ciągu 2h zrobi się 15 stopni niż gdybym zszedł z temperaturą brzeczki do 15 stopni przed zadaniem drożdży?

Niewielka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Juniorek napisał:

@buatss doprecyzuj dokładnie jakie drożdże bo te co napisales to nie istnieją. 
jezeli fermentacja przebiegła pomyślnie to jak smakowało to piwo, zapewne nie było pijalne, a smak to same nie przyjemne estry 

@Juniorek masz rację, przepraszam. Chodziło mi o te drożdże https://www.wiki.piwo.org/Drożdże_Fermentis_Safale_S-04 

Najpoważniejszą wadą warki była jej kwasowość, pijalne było, choć mogłoby wyjść lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Mówi się że drożdże trzymane w piwie po jakimś czasie rozkładają nie przyjemne związki (zapomniałem fchowej nazwy). Dodatkowo gęstwe należy użyć najlepiej do około miesiąca po jej zebraniu. Chcę dziś pobrać gęstwe z milk stouta który stoi w wiadrze już około 5tyg. Czy teoretycznie jeśli użyje jej dość szybko, to nic złego nie powinno się stać ? 

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.