Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Udalo mi się pozyskać konkretne informacje dla wody która leci w moim kranie, niestety słabo się w tym orientuje, czy ktoś może coś o niej mi powiedzieć? Konkretnie mam w planach portera, saisona, IPA. Jesteście w stanie podpowiedzieć jak na modyfikować?

190D46FD-7C17-43A3-953C-23B22D2803F7.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sporo piw koncernowych/kraftowych, które mają pewne posmaki, ale nie umiem ich wyizolować, żeby więcej nie testować piw, które "na pewno" mi nie podejdą.

 

Pierwsze to mydlany posmak. Np Amber APA, Grodziskie APA... Skąd to się bierze? Czy to ogólnie słód pilzneński?

 

Drugie to "landrynkowość", np. Kultowe PRL albo Zwierzyniec PILS. Co za to odpowiada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, sobieslaw napisał:

Pierwsze to mydlany posmak. Np Amber APA, Grodziskie APA... Skąd to się bierze? Czy to ogólnie słód pilzneński?

Mydlane posmaki zazwyczaj daje użycie zbyt dużo skórek cytrusów, ale w tych piwach ich akurat chyba nie ma. Także obstawiam, że kojarzy Ci się w ten sposób któryś aromat pochodzący do amerykańskiego chmielu, ewentualnie mix jakieś składowej aromatu chmielowego z karmelowatą słodowością. Na pewno nie jest to słód pilzneński.

 

16 godzin temu, sobieslaw napisał:

Drugie to "landrynkowość", np. Kultowe PRL albo Zwierzyniec PILS. Co za to odpowiada?

W browarach ze Staropolskiego (Kultowe PRL) to akurat jest całe spektrum wad, więc ciężko powiedzieć co masz konkretnie na myśli. Zwierzyńca jak ostatnio piłem to raczej nic strasznego tam nie było. Obstawiam, że chodzi Ci o jakieś utlenienie, ewentualnie estry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób SMaSHa z tego i tego na tym samym chmielu i drożdżach i się dowiesz :) ja tak dopiero poznałem pełen bukiet słodu wiedeńskiego robiąc lagera wiedeńskiego prawie 100% na wiedeńskim.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sobieslaw napisał:

Dzięki. To z ciekawości - jak scharakteryzować sensorycznie słód pilzneński w porównaniu do np. pale ale tak generalnie?

Pilzneński jest jaśniejszy i jest taki trochę bardziej ziarnisty, a pale ale ciemniejszy i taki minimalnie ciastkowy(?). Nie bierz sobie do serca tych deskryptorów, bo sam do końca nie wiem jak to nazwać. Ta różnica jest bardzo subtelna. Generalnie oba dają głównie klasyczną, zbożową słodowość. Jak nie masz wyczulonego nosa i/lub szkoleń sensorycznych to możliwe, że byś ich nie rozróżnił. 

 

18 godzin temu, sobieslaw napisał:

Właśnie tego chciałem uniknąć... Może są dostępne jakieś piwa w sklepach, które byście określili jako właśnie charakterystycznie słodowe dla tych rodzajów?

Raczej ciężkie będzie do znalezienia coś takiego. Ta różnica jest na tyle subtelna, że wszelkie zmiany w chmieleniu, innych słodach, fermentacji, itp. ją przykryją. Już nie mówiąc o utlenieniu czy skopanej pasteryzacji, co jest nagminne w polskich piwach.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy raz z dolną fermentacją i potrzebuje rady.

 

Lager na ekstaktach słodowych, 2 saszetki 34/70 wstępnie uwodnione, fermentacja w 8C dwa tygodnie, 9,5C tydzień

Minął trzeci tydzień, blg ok. 4,5 mierzone dwa razy.

Niestety wyjeżdżam w środę na trzy tygodnie i nie jestem pewien co dalej zrobić

1. podniesć temp do np 13C na dwa dni, potem schłodzić i przelać na lager?

2. Zostawić na kolejne 3 tygodnie z drożdżami?

Obecnie pacjent wyglada tak jak na zdjęciu.

 

091.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie chce zakladac nowego tematu, zeby zbytnio nie smiecic na forum. Dokladnie 9 stycznia wstawilem piwo z brewkita, także juz troche czasu minęło... Dokladnie po 13 dniach opadla cala piana i teraz jest taki efekt jak na zdjeciu. Piwo ma ladny zapach i kolor, ale ciągle sa widoczne pęcherzyki gazu, ida one od dna do powierzchni tak jakby sie gazowalo. Przelewac to juz do butelek czy lepiej jeszcze poczekac az te pęcherzyki calkowicie znikna? Na chwile obecna nie mam jak sprawdzić blg :/

20200126_182236_HDR.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dazik napisał:

Dokladnie po 13 dniach opadla cala piana i teraz jest taki efekt jak na zdjeciu.

Zapewne drożdże dojadają, a martwe wydają ostatnie tchnienie. Jak masz możliwość przelej w drugie wiadro chociaż na tydzień żeby pozbyć się drożdży.

Jeśli nie masz 2 wiadra poczekaj jeszcze trochę, chociaz j.w 7 dni by uniknąć rozsadzanyvh butelek czy wycieku piany po otwarciu butelki.

Po 14 dniach ustępuje burzliwa, lecz drożdże jeszcze dojadają. Cierpliwość to pierwsza rzecz która potrzebujemy, a zestaw 262828 wiader to druga rzecz, a balingometr jest zbędny przy zachowaniu tych 14+14. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedz :) propo wiader. Sa jakies przeciwskazania uzywania 30l "baniek"? Bo w Norwegii najtansze wiaderko 30l jakie znalazłem kosztuje ok 60zl, a plastikowych baniek mam w opor i za darmo :D i ewentualnie spotkal sie ktos z takim srodkiem do mycia? Trzeba po tym plukac woda czy nie?  Czy lepiej użyć czegos innego? Edit: dopiero teraz zauwazylem  ze w instrukcji jest zeby splukac woda:D

 

rens.jpg

Edytowane przez Dazik
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dazik napisał:

propo wiader. Sa jakies przeciwskazania uzywania 30l "baniek"?

Jeśli są po wodzie i mają znak dopuszczenia do kontaktu z  żywnościa widelec z kubkiem(?) To nie ma przeciwwskazań. Chyba że są brudne to nie domyjesz zbyt latwo(a to może mieć różne skutki), oczywiście mam na myśli banki od wody z automatów, chyba że myślałeś o czymś innym. 

 

Co do środka nawet etykiety nie rozumiem, ale widzę że sam sobie odpowiedziałeś :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chce przygotować starter - pierwszy w życiu do piwa. Chce zrobić piwo jasne pijalne bez kombinowania z nothingamami. Chce przeznaczyć na o  1 paczkę i mieć 20 litrów gotowego pakowanego piwa. Temperatura fermentacji zakładam na jakieś 12 stopni - dlatego chce zrobić starter

 

Chciałem skorzystać https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/#cells_per_gram i pojawiły się pewne wątpliwości.

 

Poniżej screen tego czego nie czaje ale jakiś turtorial tez byłby nie głupi :)

o co chodzi.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Target pitch rate określa ile komórek drożdży jest w tym co masz, czy to są suche świeże czy nie. Teoretycznie dla Ale możesz wybrać od Pro 0.75, ale że chcesz robić w 12C, to możesz nawet Pro 1.0 bądź więcej. Jak zmienisz, to zobaczysz że więcej drożdży potrzebujesz (większy starter).

 

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2020 o 09:57, mandowskas napisał:

Mój pierwszy raz z dolną fermentacją i potrzebuje rady.

 

Lager na ekstaktach słodowych, 2 saszetki 34/70 wstępnie uwodnione, fermentacja w 8C dwa tygodnie, 9,5C tydzień

Minął trzeci tydzień, blg ok. 4,5 mierzone dwa razy.

Niestety wyjeżdżam w środę na trzy tygodnie i nie jestem pewien co dalej zrobić

1. podniesć temp do np 13C na dwa dni, potem schłodzić i przelać na lager?

2. Zostawić na kolejne 3 tygodnie z drożdżami?

Obecnie pacjent wyglada tak jak na zdjęciu.

Ja bym podniósł temperaturę i zostawił na 3 tygodnie. Wygląda to na niedofermentowane, i po tafli piwa i po ekstrakcie. 

 

27 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Chce przygotować starter - pierwszy w życiu do piwa. Chce zrobić piwo jasne pijalne bez kombinowania z nothingamami. Chce przeznaczyć na o  1 paczkę i mieć 20 litrów gotowego pakowanego piwa. Temperatura fermentacji zakładam na jakieś 12 stopni - dlatego chce zrobić starter

 

Chciałem skorzystać https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/#cells_per_gram i pojawiły się pewne wątpliwości.

 

Poniżej screen tego czego nie czaje ale jakiś turtorial tez byłby nie głupi :)

Robienie starteru z sucharów nie ma sensu. Na starcie masz za dużo komórek, żeby uzyskać jakiś sensowny przyrost w starterowej objętości. Paczka powinna Ci starczyć nawet przy fermentacji w 12C, ewentualnie dorzuć drugą jak bardzo chcesz.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.