Skocz do zawartości

Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony


gawo74

Rekomendowane odpowiedzi

Wg beersmith podczas zacierania  muszę dodać określona ilość kwasu aby uzyskać ph 5,2. Przy ostatniej  warce dodałem do wody kwas i otrzymałem równe 5,2. Po dodaniu słodu (2,5 kg) ph powędrowało do 5,5. Czy w zwiazku z tym powinienem go dodać dopiero po wsypaniu słodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg beersmith podczas zacierania  muszę dodać określona ilość kwasu aby uzyskać ph 5,2. Przy ostatniej  warce dodałem do wody kwas i otrzymałem równe 5,2. Po dodaniu słodu (2,5 kg) ph powędrowało do 5,5. Czy w zwiazku z tym powinienem go dodać dopiero po wsypaniu słodu?
Tak, kwas dodaje się dopiero po wrzuceniu słodu, bo słód też zakwasza. pH sprawdź po dodaniu słodu po 10-15 minutach i dopiero wtedy ewentualnie koryguj kwasem.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wuuu napisał:

Tak, kwas dodaje się dopiero po wrzuceniu słodu, bo słód też zakwasza. pH sprawdź po dodaniu słodu po 10-15 minutach i dopiero wtedy ewentualnie koryguj kwasem.

w moim wypadku słód podniósł mi ph z 5,2 na 5,5 - czy to normalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Gruby. napisał:

Mam stara lodowke, która miała iść na śmieci ale powstrzymałem ich - lodówka trzyma 13 stopni - czy da radę coś w niej zrobić?? 

Jak masz 13°C to we wiadrze będzie z 16°C. Spora większość szczepów ale'owych pracuje w tej temperaturze (jeśli nie wszystkie). Z tym, że nie każdy styl wyjdzie idealnie. Temperatura bardziej pod APA, IPA niż Bittera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, Gruby. said:

"Mam stara lodowke, która miała iść na śmieci ale powstrzymałem ich - lodówka trzyma 13 stopni - czy da radę coś w niej zrobić?? 

Jak trzyma 13 stopni to piwko będzie miało 16-18 stopni. A jak na przykład zainwestujesz w sterownik temperaturowy od malinowego albo inny oraz kabel do terrarium masz świetną kontrole temperatury. Ja właśnie tak zrobiłem i piwko sobie siedzi w 18 stopniach. Moja lodówka ma prawie 30 lat jak nie więcej i pierwsze piwo robiłem z uchylonymi drzwiami żeby utrzymać 15 stopni w środku. Po zakupie sterownika zużycie prądu drastycznie spadło  :

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Helcik napisał:

Jak trzyma 13 stopni to piwko będzie miało 16-18 stopni. A jak na przykład zainwestujesz w sterownik temperaturowy od malinowego albo inny oraz kabel do terrarium masz świetną kontrole temperatury. Ja właśnie tak zrobiłem i piwko sobie siedzi w 18 stopniach. Moja lodówka ma prawie 30 lat jak nie więcej i pierwsze piwo robiłem z uchylonymi drzwiami żeby utrzymać 15 stopni w środku. Po zakupie sterownika zużycie prądu drastycznie spadło  :

No ta też ma z 20 lat, lekko. Poza lodówka mam 20st w piwnicy, zależy jak się nagrzeje.. bo teraz te ciepła to masakra.. Czyli mogę jakaś Warkę robić z tymi 13 st? Czy jeśli wrzucę wiadro i będzie miało 16-18st przy burzliwej, a potem spadnie do tych 13-15 czy mogę spokojnie robić jakieś apa?

Czy może w jakieś pszeniczne startować na niskich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Gruby. said:

No ta też ma z 20 lat, lekko. Poza lodówka mam 20st w piwnicy, zależy jak się nagrzeje.. bo teraz te ciepła to masakra.. Czyli mogę jakaś Warkę robić z tymi 13 st? Czy jeśli wrzucę wiadro i będzie miało 16-18st przy burzliwej, a potem spadnie do tych 13-15 czy mogę spokojnie robić jakieś apa?

Czy może w jakieś pszeniczne startować na niskich temperaturach?

Tak mi sie wydaje ze mozesz APA spokojnie np zrobic burzliwa w lodowce a po paru dniach podniesc temperature czyli wystawic z lodowki i bedzie fermentowalo w okolo 20º jakie masz w piwnicy ale sprawdz tez o roznych godzinach czy temperatura sie wacha. mo moze tak byc co nie jest dobre dla koncowego piwa. 

 

Co do pszenicznego to nie polecam za niskich temperatur bo powinny miec estry z fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Gruby. napisał:

No ta też ma z 20 lat, lekko. Poza lodówka mam 20st w piwnicy, zależy jak się nagrzeje.. bo teraz te ciepła to masakra.. Czyli mogę jakaś Warkę robić z tymi 13 st? Czy jeśli wrzucę wiadro i będzie miało 16-18st przy burzliwej, a potem spadnie do tych 13-15 czy mogę spokojnie robić jakieś apa?

Czy może w jakieś pszeniczne startować na niskich temperaturach?

 

Rob smialo, bedziesz mial praktycznie idealna temperature na start fermentacji, wiekszosci piw gornej fermentacji. Lepiej jak piwo bedzie mniej estrowe niz za bardzo, ale to kwestia gustu.

A co do pszenicznych sa rozne szkoly dotyczace fermentacji tego stylu i niektorzy zaczynaja w nizszych temperaturach, stopniowo podnoszac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Henx napisał:

Ale lodówka chodzi non stop i nie może ukręcić poniżej 13?

bo być może termostat jest walnięty. 

Dokładnie tak, jak bedzie juz pusta to się przyjrzę jej dokładniej (chwilowo zamrażarka pełna) a góra pusta więc chciałbym wykorzystać jakoś ja z tym co oferuje aktualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zamrażalnik mrozi to nie może być tak źle. Jeżeli to lodówka jednokomorowa to pozbądź się wszystkich plastików i izolacji dookoła zamrażalnika, podłącz przez sterownik i chłodź zamrażalnikiem. Ja tak używam małej lodówki bo inaczej wiadro się nie mieściło, poza pewną ilością skrplin w zamrażalniku nie widzę wad takiego podejścia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To fakt, te kraniki się od gotowania rozszczelniają, ale używam ich tylko do rozlewu i wysładzania, więc uronią raptem kilka kropel. Chętnie za to bym zobaczył kraniki lite bez funkcji obrotu, bo rozszczelnienie zachodzi właśnie na łączeniu tych dwóch elementów. Może ktoś takie widział?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli opinie podzielone. Ostatnio mam wrażenie, że w piwie coś się czai i analizuję proces produkcji pod kątem mikrobiologicznego zagrożenia. I ten nieszczęsny kranik z jego zakamarkami trudnymi do dezynfekcji... no ale nic.

 

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ryland napisał:

Czyli opinie podzielone. Ostatnio mam wrażenie, że w piwie coś się czai i analizuję proces produkcji pod kontem mikrobiologicznego zagrożenia. I ten nieszczęsny kranik z jego zakamarkami trudnymi do dezynfekcji... no ale nic.

Wymocz w NaOH i będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Mam problem ze starterem. Moje pierwsze podejście do płynnych drożdży. Kupiłem WLP002, lekko przeterminowane, ok. 2,5 miesiąca. Zrobiłem starter wg instrukcji, drożdże i na mieszadło. Nie zauważyłem oznak fermentacji , po 36 h  brzeczka czysta, osad na dnie. Myślę - nie wystartowały, ale sprawdziłem ekstrakt refraktometrem i okazało się, że spadł z 9 na 4 Brix. Czyli coś przegapiłem? Mam zamiar dzisiaj gotować i pytanie jest czy mogę zadać ten starter?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mlodej42@gmail.com WLP002 silnie się zbijają. Prawdopodobnie były w dobrym stanie, szybko załatwiły sprawę, osiadły na dnie zanim się obejrzałeś. Spadł Ci ekstrakt czyli pracują. Osobiście zaszczepiłbym brzeczkę. WLP002 zrobi Ci bardzo klarowne piwo, w zasadzie zachowa się tak samo w butelkach jak w starterze. Przy większym ekstrakcie, przy górnej granicy ABV, lubi się rozleniwić i dość długo fermentować, taka dość częsta cecha bardzo silnie flokulacyjnych szczepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.