Skocz do zawartości

Analiza sensoryczna


dhanab

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio zagłębiając się w temat, zastanawiałem się czy ktoś uczestniczył lub też sam przeprowadzał szkolenie będące wstępem do oceny sensorycznej piwa. Mam tu na myśli naukę podstawowych smaków(oraz poziomów intensywności) słodkiego, kwaśnego, garbnikowego, słonego, metalicznego, też powiedzmy bardziej wchodzących w analizę profilową smaków/zapachów: chmielowego, goździkowego, kwiatowego itd. Część substancji jest dostępna, kwestia przygotowania wzorca/odmierzenia ilości, sacharoza, kofeina, kwasek cytrynowy, sól, gotowane warzywa, tanina czy olejki: chmielowy, goździkowy, geraniol, eugenol. Większość szkoleń jest chyba raczej oparta na gatunkach piwa, posiadających określone cechy, z prowadzącym który je rozpoznaje, no ale jakoś się ich musiał nauczyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PSPD organizuje kursy sensoryczne oraz egzamin na sędziego piw domowych. Trochę to kosztuje, ale można sporo doświadczyć i się nauczyć.

 

Szkolenie polega na zapoznaniu się z ok. 30 cechami piwa (większość z tego to wady) i następnie rozpoznawanie tego na próbkach neutralnego piwa (tzn. piwo Warka "wzbogacona" konkretną cechą). Także jest to wstęp do wykrywania tego w normalnym piwie (ale nie oszukujmy się - żeby to dobrze robić, to trzeba miesięcy praktyki...). Ja byłem w jesiennej edycji kursu i było to bardzo ciekawe doświadczenie. Mi się przydało w pracy w domowym browarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wie ktoś może czy takie szkolenie będzie się odbywać w tym roku? Bo faktycznie umiejętności mogą byc bardzo pomocne przy piwowarstwie domowym. Druga kwestia jest taka czy jeśli uzyska się tytuł sędziego pspd to czy można startowaćw konkursach piwowarskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkolenia bazują na kapsułkach z gotowymi smakami/aromatami np. http://www.flavoractiv.com/drinks/beers/ Niestety, są one zbyt drogie, żeby je sobie kupić i próbować indywidualnie.

Indywidualnie faktycznie, ale z drugiej strony na tej stronie piszą (http://www.flavoractiv.com/drinks/beers/enthusiast-kit/), że jedna kapsułka na 1 litr piwa, co pozwala na trening 10 osób. A zapłacić 7.5-25$ (w zależności od tego jak duży zakres zapachów jest) już można bez większych wyrzeczeń.

 

Trzeba "tylko" zebrać 10-ciu chętnych. Ja mam 3, brakuje 7-miu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to też się zgodzę że nie powinno być możliwości wysyłania piw na konkurs w którym się będzie sędziować bo to jest Polska i istnieje możliwość "matactwa".

Mi bardziej chodziło o to czy sam tytuł "sędziego" deklasuje człowieka do brania udziału w jakimkolwiek konkursie - ale odpowiedź również uzyskałem powyżej:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie będzie na jesień kolejny kurs sensoryczny. Najlepiej naskrobać maila do Andrzeja Sadownika z pytaniem, czy i kiedy jest planowany kolejny kurs.

 

Sędzia może startować w konkursach. Nie może oceniać piw w kategoriach, w których coś wystawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ostatnio takie kapsułki, które po wrzucenie ich do piwa dawały odpowiedni efekt.

Piwo przechowywane w wysokie temperaturze pachnie i smakuje papierem

Nasłonecznione : marihuaną, kawa, pot

Zakażenie bakteryjnie – ocet winny

Zakażenie bakteryjne nieszczelna butelka – zapach maślany

Tomasz Kopyra na swoim blogu ma coś takiego jak kurs sensoryczny.

Na stronie piwoznawcy masz artykuły. Gość super opisuje zapach, smaki, gdy to się czyta to czuje się smak i zapach.

 

ciekawe linki.

http://www.warzymypiwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=50

http://e-bmp.pl/Image/agro6_200761-65.pdf

Edytowane przez qni
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.