Jump to content
Sign in to follow this  
dhanab

Analiza sensoryczna

Recommended Posts

Witam, ostatnio zagłębiając się w temat, zastanawiałem się czy ktoś uczestniczył lub też sam przeprowadzał szkolenie będące wstępem do oceny sensorycznej piwa. Mam tu na myśli naukę podstawowych smaków(oraz poziomów intensywności) słodkiego, kwaśnego, garbnikowego, słonego, metalicznego, też powiedzmy bardziej wchodzących w analizę profilową smaków/zapachów: chmielowego, goździkowego, kwiatowego itd. Część substancji jest dostępna, kwestia przygotowania wzorca/odmierzenia ilości, sacharoza, kofeina, kwasek cytrynowy, sól, gotowane warzywa, tanina czy olejki: chmielowy, goździkowy, geraniol, eugenol. Większość szkoleń jest chyba raczej oparta na gatunkach piwa, posiadających określone cechy, z prowadzącym który je rozpoznaje, no ale jakoś się ich musiał nauczyć :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

PSPD organizuje kursy sensoryczne oraz egzamin na sędziego piw domowych. Trochę to kosztuje, ale można sporo doświadczyć i się nauczyć.

 

Szkolenie polega na zapoznaniu się z ok. 30 cechami piwa (większość z tego to wady) i następnie rozpoznawanie tego na próbkach neutralnego piwa (tzn. piwo Warka "wzbogacona" konkretną cechą). Także jest to wstęp do wykrywania tego w normalnym piwie (ale nie oszukujmy się - żeby to dobrze robić, to trzeba miesięcy praktyki...). Ja byłem w jesiennej edycji kursu i było to bardzo ciekawe doświadczenie. Mi się przydało w pracy w domowym browarze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a wie ktoś może czy takie szkolenie będzie się odbywać w tym roku? Bo faktycznie umiejętności mogą byc bardzo pomocne przy piwowarstwie domowym. Druga kwestia jest taka czy jeśli uzyska się tytuł sędziego pspd to czy można startowaćw konkursach piwowarskich?

Share this post


Link to post
Share on other sites

możesz startować ale nie możesz sędziować w tej samej kategorii... co niektórzy uważają że moralnie nie powinno się być wogóle komisji sędziowskiej podczas takich zawodów.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Szkolenia bazują na kapsułkach z gotowymi smakami/aromatami np. http://www.flavoractiv.com/drinks/beers/ Niestety, są one zbyt drogie, żeby je sobie kupić i próbować indywidualnie.

Indywidualnie faktycznie, ale z drugiej strony na tej stronie piszą (http://www.flavoractiv.com/drinks/beers/enthusiast-kit/), że jedna kapsułka na 1 litr piwa, co pozwala na trening 10 osób. A zapłacić 7.5-25$ (w zależności od tego jak duży zakres zapachów jest) już można bez większych wyrzeczeń.

 

Trzeba "tylko" zebrać 10-ciu chętnych. Ja mam 3, brakuje 7-miu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A to też się zgodzę że nie powinno być możliwości wysyłania piw na konkurs w którym się będzie sędziować bo to jest Polska i istnieje możliwość "matactwa".

Mi bardziej chodziło o to czy sam tytuł "sędziego" deklasuje człowieka do brania udziału w jakimkolwiek konkursie - ale odpowiedź również uzyskałem powyżej:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pewnie będzie na jesień kolejny kurs sensoryczny. Najlepiej naskrobać maila do Andrzeja Sadownika z pytaniem, czy i kiedy jest planowany kolejny kurs.

 

Sędzia może startować w konkursach. Nie może oceniać piw w kategoriach, w których coś wystawił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem ostatnio takie kapsułki, które po wrzucenie ich do piwa dawały odpowiedni efekt.

Piwo przechowywane w wysokie temperaturze pachnie i smakuje papierem

Nasłonecznione : marihuaną, kawa, pot

Zakażenie bakteryjnie – ocet winny

Zakażenie bakteryjne nieszczelna butelka – zapach maślany

Tomasz Kopyra na swoim blogu ma coś takiego jak kurs sensoryczny.

Na stronie piwoznawcy masz artykuły. Gość super opisuje zapach, smaki, gdy to się czyta to czuje się smak i zapach.

 

ciekawe linki.

http://www.warzymypiwo.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=60&Itemid=50

http://e-bmp.pl/Image/agro6_200761-65.pdf

Edited by qni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.