Jump to content

PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki - już do pobrania


Recommended Posts

 • Replies 60
 • Created
 • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Cześć,   Wersja 3.6 jest już dostępna do pobrania: https://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/   Zmiany:   W zakładce "Drożdże Fermen

Witam,   Jubileuszowa 20 wersja już dostępna do pobrania.   http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/   Zmieniłem:   Przerobiono zakładkę "Chmielenie" (Podaje si

Witam,   Zapraszam do pobrania nowego arkusza wspomagającego piwne obliczenia: PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki, który znajduje się pod poniższym adresem.   http://www.piwo.org/...gory/2-ark

Posted Images

Witam,

 

Zapraszam do pobrania nowego arkusza wspomagającego piwne obliczenia: PPPP - Polskie Proste Piwne Porachunki, który znajduje się pod poniższym adresem.

 

http://www.piwo.org/...gory/2-arkusze/

 

Pozdrawiam

Warzyciel (Daniel)

 

Jakies roznice miedzy tym a Toolkit Piwowara? Toolkit bardziej rozbudowany jak na moje oko ...

Link to post
Share on other sites

Ło jezu... to jest exelowy dokument, a ja Office nie mam nawet pirackiego. :D

(po zmianach lajołtowych brzydzę się tego dotykać).

 

PS. Może wspólnymi siłami zrobimy jako program?

Edited by plx
Link to post
Share on other sites

plx - przeca darmowy Libre Office łyka to bez problemu.

 

warzyciel - jak jest liczona wydajność? Po amerykańsku (jak na przykład w Beersmith?)

A czemu by nie? Tylko taki samo do liczenia. Do exelowskich makr moje zaufanie jest bliskie zeru. (zwłaszcza że są przypadki że dodając dwie komórki np 2+2 wychodzi 4,0003243523454326 :D )

Libre Office... hmmm...

Link to post
Share on other sites
 • 3 months later...
 • 1 month later...

Witam,

 

Właśnie zaktualizowałem arkusz PPPP do wersji 1.3

 • W arkuszu Obliczenia cukrowe i alkoholowe dodano kalkulator wskazań refraktometru w brzeczce zawierającej alkohol (wraz z komentarzem)
 • W arkuszu Obliczenia cukrowe i alkoholowe zawężono przeliczanie jednostek do % na SG i SG na %, wzory dla tych przeliczeń zmieniono na dokładniejsze
 • W arkuszu Obliczenia cukrowe i alkoholowe uaktualniono wzór na obliczanie zawartości alkoholu wg. (OG-FG)*131,25
 • W arkuszu Dobór chmielu dodano funkcję opisowego przedstawiania poziomu substancji goryczkowych
 • W arkuszu Zacieranie dodano konwerter °C-°F i °F-°C

Zapraszam do pobrania:

http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

 

Pozdrawiam

Warzyciel (Daniel)

Link to post
Share on other sites

W rakim razie mam następujące uwagi:

1. Obliczenia cukrowe i alkoholowe wykonujesz z proporcji tak, jakby zawartość cukru była w g/l roztworu. W rzeczywistości balingomierze pokazują w procentach wagowych czyli g/g, Błędy uwidaczniają się przy większych stężeniach ekstraktu. Np. wg Twojego arkusza aby podbić Blg z 10 na 15 należy do 20l dodać 1100g cukru. W rzeczywistości potrzeba ich 1230g. Tyle samo cukru proponujesz dodać aby podbić te 20litrów z Blg20 na Blg25. W rzeczywistości trzeba dodać w tym wypadku 1440g. Wszystko to wynika, jak już pisałem, z nieuwzględnienia, że Blg to procenty wagowe a nie masa cukru w litrze roztworu. Aby robić to porawnie należy najpierw obliczyć ile mamy kilogramów cukru w roztworze oraz ile ich musimy docelowo mieć i dodać różnicę.

2. Czy w obliczeniach energii uwzględniasz różną sprawność grzejników gazowych i elektrycznych? Ma to niebagatelny wpływ na koszty.

Edited by cemik1
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Ad 1. W arkuszu Obliczenia cukrowe i alkoholowe w tabelce "Wzbogacanie brzeczki cukrem lub ekstraktem słodowym" wykorzystałem wzór bardzo popularny od lat szczególnie wśród "Winiarzy", który mówi, że aby wzbogacić litr roztworu o 1% trzeba do niego dodać 11g cukru. Założenia na których bazuje są takie: 1 kg roztworu 10% składa się z 900g wody i 100g cukru co daje objętość 963ml (100 / 1,587 cieżar właściwy sacharozy + 900). Ze zwykłej proporcji lub z tego że 10% odpowiada SG 1040 tzn 1040g/l wynika, że w litrze roztworu mamy 104 g cukru. A jeżeli mamy litr wody to aby osiągnąć 10% musimy dodać do niej 111g cukru. Idąc tym tropem w 10l 10% mamy 1,040kg cukru. Zatem 11g *5 * 10 = 550. 1040+550=1590 W roztworze 10l 15% cukru będzie 1590 różnica to owe 550 które liczy ta tabelka.

 

Obliczenia z tej tabelki można sprawdzić w tym samym arkuszu w tabelce "Przeliczenie °BLG na ilość cukru w roztworze" która działa według innej formuły. Wyniki można również porównać z Toolkitem piwowara 1.8 (Ogólne - dodawanie cukru), który zwraca podobne dane stosując zupełnie odmienną metodologię liczenia. Toolkit ma tę przewagę, że podaje również co się dzieję z wodą podczas dodawania cukru bez zmiany objętości. Powyższe obliczenia są też zgodne z tabelą nr 12 w książce Domowe warzenie Piwa Richard'a Lehrl'a.

 

Zgadzam się z tym, że przy wyższym Balingu, mogą się już wkradać nieścisłości, ale jak sama nazwa wskazuje jest to arkusz do prostych piwnych obliczeń czasem wykorzystujący proste wzory.

 

W załączniku mały jpg z porównaniem tollkita i pppp

 

Ad.2. Współczynnik wydajności źródła ciepła określiłem na 80% i jest on uwzględniony w tabelkach "Oblicz przybliżony czas podgrzewania brzeczki" oraz "Oblicz odparowanie wody z brzeczki". Nic nie stoi na przeszkodzie abyś w komórkach C12 i C18 poprawił wzór i zmienił wartość 0,8 na taką jaką uważasz za rzeczywistą w Twojej warzelni. Co do tabelki "Oblicz zużycie energii" nie wprowadziłem tam kolejny raz parametru wydajności źródła ciepła ponieważ jak wyliczysz czas z poprzednich dwóch tabelek i tu go podstawisz to wartość zostałaby skorygowana o wydajność powtórnie.

 

PS dziękuję za zainteresowanie i uwagi. Od wczoraj arkusz pobrało 70 osób. Mam nadzieję, że się na coś przyda choć wiem, że nie jest to jakaś super profesjonalka. Chciałbym poznać Wasze opinie z wykorzystania go w praktyce. Chodzi mi bardziej o to czy piwo wyszło a nie że powstało wachnięcie 0,5 blg czy tez 0,5 litra więcej czy mniej. Piszcie i modyfikujcie go pod swoje potrzeby wiele rzeczy możecie udoskonalić i zrobić lepiej niż ja potrafię. Wiele wskaźników można ustawić pod siebie modyfikując formuły.

 

Pozdrawiam i życzę miłego weekendu.

Daniel

 

PS2 w najbliższym czasie będę niedostępny.

post-6443-0-51654800-1384541698_thumb.jpg

Link to post
Share on other sites

Tak jak piszesz. Obliczenia są słuszne dla założeń, że znamy i wyznaczamy wagową ilosć cukru w objętości roztworu (g/l). W momencie, gdy naszymi miernikami są balingomierze wyskalowane w procencie wagowym, czyli g/kg dochodzi do błędów. W podawanym przeze mnie przypadku różnica wynosi 1Blg. Wiem, że browar to nie apteka, ale na przykład w niektórych konkursach jest to górny margines błędu. W arkuszu kalkulacujnym bardzo łatwo to precyzyjnie policzyć. Ja sam długi czas pamiętałem tylko (za Cieślakiem), że 1kg cukru to 0,6l płynu a w konsekwencji 0,6l alkoholu. I to wystarczało do obliczeń w pamięci. Wina i piwa wychodziły nie gorsze niż dzisiaj, gdy wspomagam się w obliczeniach komputerem. To, że inni liczą niepoprawnie nie powinno nas usprawiedliwiać. Nieśmy ten kaganek oświaty. W razie potrzeby służę wzorami w arkuszu właśnie. Co do energii, to sam byłem ciekaw, jaka jest rzeczywista sprawność palników gazowych i związane z tym koszty.

Link to post
Share on other sites
 • 1 month later...

Witam,

 

Arkusz został zaktualizowany do wersji 1.4 - Jest w nim kilka zmian i nowości:

 • Dodano dwa nowe słody Strzegom (melanoidynowy i pszeniczny karmelowy) - arkusz Zasyp i woda
 • Dodano możliwość komponowania receptury z użyciem surowców niesłodowanych - arkusz Zasyp i woda (pod słodami Weyermann®)
 • Uaktualniono dane % ekstraktu i kolor EBC dla słodów Strzegom i Weyermann® wg specyfikacji dla zbioru 2013 - arkusz Zasyp i woda
 • Rozszerzono tabelę "Wykorzystanie chmielu" o % utylizacji przy stosowaniu granulatu - arkusz Chmielenie
 • Dodano tabelkę "Sumowanie cieczy o różnej temperaturze / zawartości ekstraktu" - arkusz Przeliczniki
 • Dodano arkusz "Drożdże Fermentis" ze specyfikacjami producenta uzupełnionymi o komercyjne przykłady wykorzystania drożdży
 • Zmieniono nazwy i położenie niektórych arkuszy

 

Zapraszam do pobrania:

 

http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

 

Pozdrawiam

Warzyciel - Daniel

Link to post
Share on other sites
 • 2 weeks later...

Witam,

 

Aktualizacja mojego arkusza do wersji 1.5 jest już dostępna. Pojawiła się bardzo przydatna funkcja:

 

Zakładka "Ekstrakt" - obliczanie % ekstraktu w brzeczce ze składników fermentowalnych

 

Dodałem również słody Weyermann®: CARABELGE®, Orkiszowy, Żytni jasny

 

Zapraszam do pobierania:

 

http://www.piwo.org/files/file/46-pppp-polskie-proste-piwne-porachunki/

 

Pozdrawiam

Warzyciel - Daniel

Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Witam,

 

Arkusz PPPP został zaktualizowany do wersji 1.6

 • Dodano wszystkie słody firmy Optima z Poznania
 • W zakładce Chmielenie zwiększono ilość pozycji do obliczeń z 4 do 6

Zapraszam do pobierania:

 

http://www.piwo.org/...wne-porachunki/

 

Pozdrawiam

Warzyciel - Daniel

Edited by warzyciel
Link to post
Share on other sites
 • 4 weeks later...

Mam pytanie - w zakładce "Zasyp i woda" jeśli robię np. Wita z dodatkami niesłodowymi (płatki owsiane i pszenne) i cukrem to przy obliczaniu potrzebnej wody do zacierania wpisuje tylko wagę słodów, czy może uwzględnić też surowce niesłodowe i wklepać cały zasyp ?

Edited by pippo
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.