Skocz do zawartości

Liczba dni fermentacji = BLG brzeczki nastawnej ?


qni

Rekomendowane odpowiedzi

W „Browarnictwo” - Dylkowskig s.271

Czas trwania fermentacji w klasycznym układzie warunków wynosi w przybliżeniu tyle dni, ile ekstraktu BLG zawiera brzeczka nastawna , z tym że w przypadku portera nie stosuje się w naszych browarach fermentacji dłuższej niż 18-20 dni.”

W „Piwowarstwo” Michael J. Levis wyczytałem coś podobnego może tam była zasada BLG + 1 dzień fermentacji. Niestety nie mam tej książki aby to dokładnie sprawdzić.

 

Jak z waszego doświadczenia wynika, czy to jest prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla dolnej fermentacji faktycznie mniej więcej się zgadza, z tym że dotyczy to raczej fermentacji burzliwej i po takim okresie często piwo można przelać na cichą. Raczej nie zdecydowałbym się przenieść pilsa 12°Blg po 12 dniach od razu na lagerowanie. Ale oczywiście sztywnych reguł nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem. Prędkość fermentacji zależy od bardzo wielu zmiennych. U mnie piwo 12 blg z ekstraktów po 36 godzinach miało 3 blg. Teraz pszeniczne zacierane w 6 dni zeszło mi o 8 blg (może nawet szybciej, nie mierzyłem często). Im cieplej, im więcej zadasz drożdży, im one są w lepszej kondycji, i im więcej substancji "dobrych" dla nich jest w brzeczce tym szybciej MOŻE przebiegać fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z górną fermentacją?

Leży mi w piwnicy w około 16c piwo pszeniczne. W tych warunkach nie chcę otwierać fermentatora. Plan jest taki że po 14 dniach zlać do butelek.

Górna fermentacja burzliwa trwa jakieś góra 3~5 dni z 12 do 3 BLG. Do tego tydzień cichej i jest naprawdę cisza.

Najprostszą metodą jaką se opracowałem lejesz świeże piwo do probówki (mam taką od areometru) i trzymasz godzinę w temperaturze pokojowej. Jak po godzinie nic nie osiadło na dnie, znaczy że piwo jest przefermentowane i klarowne. Nic tam nie będzie fermentowało, chyba że drożdże odżywiają się energią z kosmosu. ;)

Edytowane przez plx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja nie trwa "góra trzy", ani "dół pięć" dni. Fermentacja trwa tyle ile trwa, biorąc pod uwagę czynniki takie jak:

- BLG nastawne

- sposób zacierania

- temperatura zadania drożdży i temp fermentacji

- rodzaj drożdży

- napowietrzenie brzeczki

- kondycja drożdży

 

To, że w 70% przypadków można zamknąć w jakichś tam widełkach nie czyni z tego reguły... i można się cholernie przejechać myśląc inaczej. Mniej więcej to czasem za mało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda z crosis, mój Witek był zacierany 1.06, po ok.15h fermentacja ruszyła ostro by po 2 dniach ustać, ale... po następnym dniu ruszyła znów i trwała równie burzliwie do przedwczoraj. W/g reguły powinienem jutro butelkować, ale życie napisało inny scenariusz i zrobię to pewnie za tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełna zgoda z tym że nie należy się jedynie tą zasadą kierować.

Jest ona generalna i ma tylko dać przybliżoną informacje kiedy może być koniec fermentacji. Jak widać po wypowiedziach kolegów zasada mniej więcej zgada się.

Ja po 13 dniach zejdę do piwnicy i przyniosę fermentor do mieszkania. W meszkaniu dokonam pomiar BLG. Wydaje mi się że im mniej otwierania pojemnika tym bezpieczniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja nie trwa "góra trzy", ani "dół pięć" dni. Fermentacja trwa tyle ile trwa, biorąc pod uwagę czynniki takie jak:

A właśnie że tyle trwa, tyle że POPRAWNA. Jeśli trwa dłużej to znaczy, że coś zrobilśmy źle i następnym razem trzeba to poprawić tak by trwała 3 góra 5 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie że tyle trwa, tyle że POPRAWNA. Jeśli trwa dłużej to znaczy, że coś zrobilśmy źle i następnym razem trzeba to poprawić tak by trwała 3 góra 5 dni.

Np. podnieść temperaturę fermentacji do 30°C ;) Chyba trochę za bardzo uogólniasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile powinno mieć Blg piwo po zakończonej fermetacji ?

To tak, jakbyś zapytał, które piwo jest najlepsze. Nie istnieją sztywne reguły. Nie można powiedzieć, że powinno mieć tyle czy tyle. Zależy to od piwa, które warzysz.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ten cukier lub glukoza i tak jest przerabiana na gaz i %.

W piwach końcowe blg zależy od użytych słodów, drożdży, i sposobu zacierania (bardziej wytrawne lub bardziej słodkie). Nie ma określonego blg końcowego.

Z moje skromnego doświadczenia: moje piwo Jasne zjechało z 12 blg do 4, pszeniczne z 11.5 do 2 (a niektórym na tych samych drożdżach schodzą nawet do 0.5blg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Nie panikuje :) ale dziwi mnie ze moja AIPA przez 7 dni spadla jak narazie z 16blg do 9blg... drozdze fermentum mobile FM52... piana nadal jest... nadal bulgota... temp ok 18 stopni... czekam dalej ale pierwszy raz mam tak ze w gornej fermentacji piwo by tak dlugo fermentowalo... moze te 18 stopni przedluza ta fermentacje ?

Edytowane przez Grzegorz Kosmider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.