Skocz do zawartości

Single Hop


tibek

Rekomendowane odpowiedzi

Sezon co prawda nie-warzelniczy (temperatura) ale już snuję plany na przyszły, bo się mocno w produkcję piwa wkręciłem.

Chciałbym uwarzyć serię piwo single-hop, głównie w celach eksperymentalnych (jak różne chmiele smakują/pachną).

Plan jest taki, żeby piwa były do siebie jak najbardziej zbliżone, a różniły się jedynie użytym chmielem.

 

1. Jaki gatunek lepszy? Na dolniaki nie mam sprzętu, więc na pewno górna fermentacja. Lepiej jakiś Ale 12%, czy IPA 16%? Z jednej strony IPA lepsza skoro zależy mi na aromatach chmielowych. Z drugiej strony doświadczenie z tych warek może być niemiarodajne i nieprzenaszalne na lżej chmielone style. Co radzicie?

 

2. Zawartość alfakwasów. Piwa mają mieć takie samo IBU teoretyczne. Zakładam chmielenie w 4 dawkach: 60, 15, 0, na zimno. Dla ustalenia uwagi: załóżmy, że jedno piwo jest na lubelskim 3.5%, a drugie na chinook 14%. Chmielenie podstawowe na goryczkę 60' - problemu nie ma, bo olejki i tak odparują, więc dla aromatu nie powinno mieć znaczenia, że lubelskiego muszę sypnąć 4x więcej.

Problem zaczyna się z późniejszymi dawkami - one tez wnoszą jakieś ibu i zastanawiam się jak to zbalansować - sypać mniej chinnoka, żeby dał goryczki tyle co dawka lubelskiego (ale też aromatu)? Czy sterować czasem dodawania (czyli lubelski wcześniej, chinook później), żeby ta sama dawka dała to samo ibu (ale wtedy z lubelskiego więcej aromatu mi odparuje)? A może lepiej sypać na 60 i na 0, żeby ibu z drugiej dawki było znikome? A może źle kombinuję i nie powinienem trzymać się, że chcę mieć analogiczne dawki (w gramach) obu chmieli, bo tak naprawdę ilość aromatu jest proporcjonalna do alfa-kwasów (ale to chyba nie do końca prawda, bo zależy od tego jaką dany chmiel ma mieszankę olejków?) i robić tak, żeby było tyle samo IBU / GPH - czyli Lubelskiego sypię 4 razy więcej i na goryczkę i na aromat?

 

3. Czy jest jakaś istotna korzyść z dodawania chmielu w większej ilości dawek? (np 60,45,30,15,0 w stosunku do przytoczonego wyżej 60,0)?

 

PS. Na mrmalty jest artykuł o późnym chmieleniu (stąd pomysł 60-0), jeśli jeszcze nie jest przetłumaczony, mogę to zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zależy od preferencji. Porównanie chmieli powinno być miarodajne w obydwu przypadkach. Kierowałbym się tym czy chcesz pić dużo PA czy dużo IPA.

Możesz zawsze zrobić coś pośredniego (14 Blg) - ważne żeby trzymać się takiego samego zasypu we wszystkich warkach.

 

2. Jeśli celujesz w to samo IBU to może po prostu odpal jakiś program który to policzy i tam sprawdzaj o ile mniej albo więcej trzeba sypnąć.

Natomiast ja bym raczej poszedł inną drogą i do każdego sypał tyle samo chmielu zamiast celować w takie samo IBU. Wtedy oprócz porównania charakteru chmielu masz pojęcie o różnicach w intensywności aromatu i goryczce.

 

Tak w ogóle to nie lepiej postarać się o skompletowanie single-hopów z Mikkellera na przykład?

Na pewno lepsze porównanie, bo dodatkowo czas warzenia zbliżony (i goryczka i aromat w piwie zmienia się z czasem). Poza tym nie każdy chmiel ci na pewno podejdzie, więc lepiej testować na jednej butelce zamiast na całej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz poeksperymentować to zawsze możesz podzielić jedną warkę, na parę mniejszych, bo jak jakiś chmiel nie będzie Ci pasował to może być ciężko spić 40 butelek :)

 

Single hopy też brew dog zrobił http://www.brewdog.com/product/ipa-is-dead-series-2013

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Single hopy też brew dog zrobił

Wychłeptalem w ubieglym tygodniu i nie jestem zachwycony żadnym z użytych.

BD w każdym z piw celował w takie samo IBU oraz taki sam woltaż - jak robi Mikkeller nie mam pojęcia.

Sam szykuję się do Single Hop na Pacifice, ale to w drugiej połowie roku.

 

Nigdzie nie widziałem single-hopów poza chyba citrą czy simcoe

Manufaktura Piwna Browaru Jabłonowo wypuściła singla Fuggles ale nie urywało dupska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamsky - pomysł z zakupem dobry, ale nie wiem gdzie ja taki zestaw kupię :( Nigdzie nie widziałem single-hopów poza chyba citrą czy simcoe.

Trzeba patrzeć w sklepach specjalistycznych, może się uda i ktoś coś takiego sprowadzi. W Krakowie swego czasu było 10 różnych z tej serii:

http://farm4.static.flickr.com/3202/5799856458_c4da645434.jpg

Teraz niedawno sprowadzili 4 (Tomahawk, Amarillo, Citra, Nelson Sauvin).

 

Jak już warzysz to na początek bierz odmiany które mają dobrą opinię albo widzisz w nich potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychłeptalem w ubieglym tygodniu i nie jestem zachwycony żadnym z użytych.

Takie piwa są bardziej do pokazywania różnic niż do zachwycania.

Nawet najlepsze single hopy od Mikkellera były jednak gorsze niż ich IPA z wieloma chmielami.

 

BD w każdym z piw celował w takie samo IBU oraz taki sam woltaż - jak robi Mikkeller nie mam pojęcia.

Raczej taka sama ilość, bo IBU różniło się w Mikkllerach od około 30 do ponad 100. Zasyp, woltaż, temp warzenia i inne parametry trzymali maksymalnie zbliżone. Przynajmniej tak to opisywali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.