Skocz do zawartości

Fermentis Safbrew T-58


Rekomendowane odpowiedzi

Jak głęboko odfermentowały Ci 6 zbóż? U mnie zeszły z 13 do 5 przez 7 dni..po kolejnych 7 dniach dalej rowniotko 5 blg..i troche mam obawy czy butelkowac..podbilem temperature..kolysalem..i nic :/ cukru dosypywac nie chce bo piwo wyjdzie za ciezkie..jesli w ogole to pobudziloby te leniuchy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykle szybkie drożdże, piwo w stylu "ale" przefermentowało mi 23 litrową brzeczkę z 13 do 3 blg w 3 dni, w temperaturze 21-22. Piwko dostało fajnego posmaku korzennego, zapach również przyjemny. Dodawana była 1 saszetka 11,5g poddawana rehydracji.

Edytowane przez bajo33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wreszcie odnalazlem notatki z T-58 jak narazie mialem do czynienia dwukrotnie i przedstawia sie to tak:

Przy Wicie zeszly z Blg 10,5 do 2,5 zacieranie 62st - 50', 72st - 20min

Przy zestawie 6 zbóż zeszły z 13 do 5, zacieranie przeprowadzone identycznie jak przy Witbierze.

Ogolnie rzecz biorac w zasadzie niemal wszystkie moje piwka maja roznice gestosci rowna 8..zaprogramowane czy co? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W sobotę o 22:00 zadałem T-58 do Witbiera (11,5 st. Blg) w temp 20 st., w niedzielę ok 9 usłyszałem pierwsze bulkanie. Ok 12 waliło z rurki jak z armaty. W poniedziałek godz 16 - opadła piana, koniec bulkania. Zmierzono Blg - 5st. Lekka pianka na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Używałem tych drożdży dwukrotnie na identycznych zasypach i analogicznym sposobie zacierania. ( Belgian Red Beer, gotowy zestaw słodów).

Za pierwszym razem w przedziale fermentacji 22-24 C nie dały nic specjalnego.

Za drugim razem w przedziale 25-26 C dały bardzo wyraźny smak owocowy, w zapachu czuć banany.

 

Nastawy 20l 15 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Właśnie robię na tych drożdżach piwo świąteczne (16 BLG) i zaskakuje mnie ich długa praca.

Uwodniłem drożdże (2 saszetki) na warkę 22 litry 10 dni temu a one dalej fermentują - rurka zasuwa jak opętana, po otworzeniu wiadra piwko pokryte pianą a w smaku czuć zdecydowanie, że fermentacja jeszcze w toku. Wczoraj sprawdzałem i po 9 dniach zeszło z 16 do 5 BLG.

 

To możliwe, że dodając 2 saszetki tak bardzo przedłużyła się fermentacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie robię na tych drożdżach piwo świąteczne (16 BLG) i zaskakuje mnie ich długa praca.

Uwodniłem drożdże (2 saszetki) na warkę 22 litry 10 dni temu a one dalej fermentują - rurka zasuwa jak opętana, po otworzeniu wiadra piwko pokryte pianą a w smaku czuć zdecydowanie, że fermentacja jeszcze w toku. Wczoraj sprawdzałem i po 9 dniach zeszło z 16 do 5 BLG.

 

To możliwe, że dodając 2 saszetki tak bardzo przedłużyła się fermentacja?

 

U mnie dokładnie tak samo :) w 10 dni zeszły z 16 Blg do 5 Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje świąteczne stało w sumie 58 dni i zeszło z 20° do 5°Blg. Sama burzliwa trwała 17 dni i zakończyła się na 5°Blg, podczas cichej zeszło może jeszcze o pół stopnia. Bardzo długo się nagazowywuje, stoi już od dziewięciu dni w tem. 23°C, a PET kontrolny zaczyna się dopiero robić twardy. Nie wiem czy to zasługa tych drożdży, ale aromat podczas butelkowania był bardzo miły, kojarzący się wybitnie ze świętami - ciężki aromat korzenny i przyprawowy.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy robiłem na nich piwo i z 18-19 po 4 tygodniach fermentacji zeszło w okolice 5.

Czas pracy chyba będzie zależał od temperatury. Pierwsze fermentowane w środku lata rzeczywiście skończyło fermentować dość szybko. Drugie robiłem już w styropianie w około 18°C i szło to znacznie wolnej. Jeszcze w 3 tygodniu fermentacji Blg nieco spadało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie te dorożdże jakoś nie podchodzą. Drugie piwo na nich robie i drugie śmierdzi drożdżami po standardowych 7 dniach fermentacji. Normalnie jakby na piekarniczych było zrobione. Stoi teraz na cichej, może coś się poprawi i ten zapach uleci. Oczywiście o klarowaniu nie ma mowy. Te dorożdże nawet po 4 tygodniach nadal dają mętne piwo. Beznadzieja. W porównaniu do US-05 nie ma o czym mówić.

Też macie takie doświadczenia??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Koledzy, jakie macie doświadczenia z tymi drożdżami w dolnym zakresie temperatur? Nastawiłem wczoraj 7 zbóż (no prawie 7, bo orkisz był w postaci otrębów, co, jak później doczytałem, na niewiele mi się przydało - człowiek się ciągle uczy :) ). Zadałem drożdże i wyniosłem fermentor do piwnicy, gdzie mam w tej chwili temperaturę 16C. Używam ich po raz pierwszy i zastanawiam się jaki wpływ na przebieg fermentacji i efekt końcowy będzie miała tak niska temperatura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam że wielu osobom drożdże dały ładne aromaty...

 

robiłem na nich saisona i w temp. ok 22 C i wyszły nie tyle aromaty korzenne ile okropne fenole w typie rozpuszczalnika. Wszak to miały być drożdże do saisona, więc temp. odpowiednia. Piwo stoi parę miesięcy, smak się nie zmienia, tzn. rozpuszczalnik jak był tak jest, więc raczej wykluczam infekcję, bo by się raczej rozwinęła w czasie. Także przyczyna moim zdaniem w drożdżach.

 

Nie wiem do czego się nadają takie aromaty, saison pachnie inaczej, w świątecznym rozpuszczalnik też by przeszkadzał. Saisona polecam robić na płynnych, a z T58 zakończyłem przygodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam że wielu osobom drożdże dały ładne aromaty...

 

robiłem na nich saisona i w temp. ok 22 C i wyszły nie tyle aromaty korzenne ile okropne fenole w typie rozpuszczalnika. Wszak to miały być drożdże do saisona, więc temp. odpowiednia. Piwo stoi parę miesięcy, smak się nie zmienia, tzn. rozpuszczalnik jak był tak jest, więc raczej wykluczam infekcję, bo by się raczej rozwinęła w czasie. Także przyczyna moim zdaniem w drożdżach.

 

Nie wiem do czego się nadają takie aromaty, saison pachnie inaczej, w świątecznym rozpuszczalnik też by przeszkadzał. Saisona polecam robić na płynnych, a z T58 zakończyłem przygodę.

Wreszcie ktoś miał podobnie jak ja. Nie wiem czy to był rozpuszczalnik,ale też mi się nie podobał. Z czasem w butelkach trochę osłabł,ale nadal służy za piwo "o 4 rano jak zabraknie";)

 

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na paczce napisane jest, że temperatura fermentacji 12-25°C, idealna 15-20°C. To nie Wyeast 3724 Saison Ale, że fermentują w temp. 21-35° C. Mając niewielkie doświadczenie mogę się mylić, ale skoro producent zaleca 15-20°C to tego będę się trzymał.

Planuję saisona za 2 tyg i będzie on fermentował w 18-19°C i zobaczę, czy wyjdzie rozpuszczalnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niedoczytałem na opakowaniu, przyjąłem że skoro drożdże polecane do saisona, to temperatura też powinna być taka w jakiej saisona się zwyczajowo robi

 

daj znać co wyszło, masz spore szanse, że nie będzie, bo rozpuszczalnik w piwie to zazwyczaj wada zbyt wysokiej temperatury fermentacji na nieodpowiednich do tego drożdżach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę robił na nich Dubbla / Trippla . Czy jeśli temp. w piwnicy będzie na poziomie 13 - 14 st.C to mogę w niej fermentować ? ( zakładając + 2 - 3 st.C więcej w fermentorze wejdę w temp. zalecaną dla tych drożdży . Może wtedy uniknę rozpuszczalnika ?? )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemyśl to

Będę robił na nich Dubbla / Trippla

 

przemyśl to jeszcze, po doświadczeniach z nimi, ja bym raczej poszukał raczej gęstwy któregoś ze szczepów typowo belgijskich, ardenów czy trappist high gravity, może ktoś ma do oddania (ja będę mógł się podzielić za jakieś 2 tyg)

 

a z drugiej strony byłby to eksperyment, może byloby dobre

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.