Skocz do zawartości

Fermentis Safbrew T-58


Rekomendowane odpowiedzi

Safbrew T-58

Dry brewing yeast

 

Ingredients: Yeast (Saccharomyces cerevisiae), rehydrating agent

 

Properties: A speciality yeast selected for its estery somewhat peppery and spicy flavour development.

Sedimentation: medium. Final gravity: high.

Also recommended for bottle-conditioning of beers. Excellent performance in beers with

alcohol contents of up to 8.5% v/v but can ferment up to 11.5% v/v.

 

Dosage: 50 g/hl to 80 g/hl in primary fermentation.

2.5 g/hl to 5.0 g/hl in bottle-conditioning.

 

Pitching instructions: Re-hydrate the dry yeast into yeast cream in a stirred vessel prior to pitching. Sprinkle the dry

yeast in 10 times its own weight of sterile water or wort at 27C ? 3C (80F ? 6F). Once the

expected weight of dry yeast is reconstituted into cream by this method (this takes about 15 to

30 minutes), maintain a gentle stirring for another 30 minutes. Then pitch the resultant cream

into the fermentation vessel.

Alternatively, pitch dry yeast directly in the fermentation vessel providing the temperature of

the wort is above 20C (68F). Progressively sprinkle the dry yeast into the wort ensuring the

yeast covers all the surface of wort available in order to avoid clumps. Leave for 30 minutes

and then mix the wort e.g. using aeration.

Fermentation temperature: Recommended fermentation temperature: 15C ? 24C (59-75F)

 

Packaging: 4 x 38 x 11.5 g nitrogen-flushed sachets in cardboard box.

 

Storage: Store in cool (< 10C/50F), dry conditions.

Opened sachets must be sealed and stored at 4C (39F) and used within 7 days of opening.

Do not use soft or damaged sachets.

 

Shelf life: Refer to best before end date on sachets. 24 months from production date under recommended

storage conditions.

 

Typical analysis:

% dry weight: 94.0 ? 96.5

Viable cells at packaging: > 6 x 109 / gramme

Total bacteria*: < 5 / ml

Acetic acid bacteria*: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Wild yeast non Saccharomyces*: < 1 / ml

Pathogenic micro-organisms: in accordance with regulation

*when dry yeast is pitched at 100 g/hl i.e. > 6 x 106 viable cells / ml

 

Important notice: Please note that any change to a fermentation process may alter the final product quality. We

therefore advise that fermentation trials are carried out prior to using our yeast commercially.

 

 

Safbrew T-58

Suche drożdże

 

Skład: Drożdże (Saccharomyces cerevisiae), środek uwadniający.

 

Właściwości: Specjalny szczep drożdży wyselekcjonowany ze względu na jego estrowy poniekąd pieprzowy charakter.

Sendymentacja: Średnia.

Końcowa gęstość: Wysoka.

Również używany do kondycjonowania piwa w butelkach.Zachowuje idealne właściwości w piwie do zawartości alkoholu 8.5%v/v, ale może odfermentować do 11.5% v/v.

 

Dawkowanie: 50g/hl do 80g/hl do fermentacji głównej.

2.5g/hl do 5.0g/hl do kondycjonowania w butelkach.

 

Zadanie drożdży: Uwodnij suche drożdże do postaci kremu w mieszalniku przed zadaniem. Wysyp drożdże do 10 krotności masy sterylnej wody albo brzeczki o temperaturze 27C ? 3C. Gdy oczekiwana ilość suchych drożdży jest w postaci kremu przy użyciu tej metody (to zabiera 15 do 30 minut), mieszaj delikatnie przez kolejne 30 minut. Następnie zadaj otrzymany krem do fermentora. Alternatywnie, dodaj drożdże bezpośrednio do kadzi fermentacyjnej zapewniając temperaturę brzeczki powyżej 20C. Powoli suche drożdże posyp brzeczkę tak by pokryły całą powierzchnie tak by uniknąć grudek. Pozostaw na 30 minut następnie wymieszaj brzeczkę przy pomocy napowietrzenia brzeczki.

 

Temperatura fermentacji: Zalecana temperatura fermentacji 15C-24C

 

Opakowanie: 4 kartony po 38 x 11.5g pakowanych w atmosferze azotu saszetek w kartonowym pudełku.

 

Przechowywanie: Przechowuj w chłodnym (<10C), w suchych warunkach.

 

Otwarte saszetki muszą być zamknięte i przechowywane w temperaturze 4C i zużyte w ciągu 7 dni. Nie używaj miękkich, albo uszkodzonych saszetek.

 

Długość przechowywania: Najlepiej zużyć przed datą wydrukowaną na saszetce. 24 miesiące od daty produkcji pod warunkiem przechowywania w zalecanych warunkach.

 

?Typowa analiza:

% waga sucha: 94.0 ? 96.5

Ilość żywych komórek: > 6 x 109 / gram

Bakterie ogółem*: < 5 / ml

Bakterie kwasu octowego *: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Dzikie drożdże inne niż Saccharomyces*:< 1 / ml

Patogenne mikroorganizmy: zgodnie z regulacjami

 

*w przypadku gdy drożdże są zadane w ilości 100 g/hl

np.. > 6 x 106 żywe komórki / ml

 

Ważna informacja: Zauważ, że każda zmiana w proces fermentacji może modyfikować jakość końcowego produktu.

Dlatego zalecamy aby robić próby fermentacji przed użyciem drożdży komercyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Strasznie szybkie drożdże. Odfermentowały mi z 14 Blg do 3 w temperaturze pokojowej w nieco ponad cztery doby. Brzeczka nastawna 14 l z dodatkiem 0,5 kg miodu podczas warzenia ale i tak jestem pod wrażeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 6 miesięcy temu...

Nieopatrznie dodałem je do brzeczki o temperaturze 37 ° C, byłem przekonany, że już po nich, Na drugi dzień fermentacja burzliwa rozpoczęła się na dobre. Oczywiście następnym razem dodam drożdże w zalecanej temperaturze, ale mimo to chciałem się podzielić tą ciekawostką :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedź.

Kupiłem kiedyś torebkę, nie bardzo zwracając uwagę na charakterystykę (znaczy przeczytałem tyle, że do pszenicznych) - i teraz nie wiem co z nimi zrobić. Za świątecznymi nie przepadam, za Saisonem też średnio... Mam w planach jeszcze Tripla, może do niego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zrobiłem na nich Tripla. Faktycznie - bardzo szybki, tydzień burzliwej zfermentowały kilkanaście Blg.

otworzyłem sobie wczoraj buteleczkę, a tu banany, jak u pszenicy ;) trochę jeszcze różnych ciekawych estrów, generalnie oryginalne drożdże, ale chyba tylko do mocniejszych piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

robiłem niecałe dwa dni temu witbiera na nich (12blg) i w 32 godziny odfermentowały mi do 4,5 blg (fermentacja w pokoju o temp 22°C). bardzo szybko zabrały sie do pracy ale po tych 32 godzinach piana praktycznie zanikła. piwo zaczyna przypominac w smaku wit biera, pachnie całkiem ładnie. czy to normalne ze piana tak szybko zanika przy tych drożdżach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem niecałe dwa dni temu witbiera na nich (12blg) i w 32 godziny odfermentowały mi do 4,5 blg (fermentacja w pokoju o temp 22°C). bardzo szybko zabrały sie do pracy ale po tych 32 godzinach piana praktycznie zanikła. piwo zaczyna przypominac w smaku wit biera, pachnie całkiem ładnie. czy to normalne ze piana tak szybko zanika przy tych drożdżach?

 

Tak, są bardzo szybkie, zwłaszcza w wysokich temperaturach fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki. a myslisz ze ile mniej wiecej powinienem w takim razie trzymac to na burzliwej (oczywiscie bede trzymal sie zasady o braku spadania blg przez dwa kolejne dni). skoro witbier jest z natury metny, myslisz ze jest potrzeba przelewania na cichą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki. a myslisz ze ile mniej wiecej powinienem w takim razie trzymac to na burzliwej (oczywiscie bede trzymal sie zasady o braku spadania blg przez dwa kolejne dni). skoro witbier jest z natury metny, myslisz ze jest potrzeba przelewania na cichą?

 

Potrzymaj z 7 dni na burzliwej. Ja zrobiłbym cichą w niższej temperaturze (przy najmniej z tydzień). Ograniczysz wtedy osad w butelkach. Nadmiar drożdży w wicie przytłacza aromaty przypraw.

Edit: Witbier jest mętny przez pszenicę/ płatki nie przez drożdże.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzymaj z 7 dni na burzliwej. Ja zrobiłbym cichą w niższej temperaturze (przy najmniej z tydzień). Ograniczysz wtedy osad w butelkach. Nadmiar drożdży w wicie przytłacza aromaty przypraw.

Edit: Witbier jest mętny przez pszenicę/ płatki nie przez drożdże.

 

dzięki. chyba tak zrobię, chociaż nie wiem czy uda mi się zmniejszyć temperaturę. chyba ze przeniosę do piwnicy (2 poziomy pod ziemią) ale nie wiem czy nie ma tam jakiegoś ogrzewania. muszę w końcu zmierzyć tam temperaturę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w środę przelałem witbiera na cichą (temp 22°C). po tych 3 dniach piwo jest nadal bardzo drożdżowe - moim zdaniem za bardzo. wiem ze 3 dni to bardzo krotki czas ale czytałem ze T-58 maja bardzo słabą sedymentacje. mogę przenieść fermentor do piwnicy (15°C) co powinno poprawić opadanie drożdży ale potem znów musiałbym wnieść do mieszkania na czas butelkowania. czy w czasie przenoszenia drożdże które już opadły znów nie wymieszają się z piwem? czy żelatyna byłaby słusznym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

piwko jest juz nagazowane w butelkach. na początku mialo lekko dziwny zapach ale po kilku dniach ułożyło sie i smakuje teraz naprawdę dobrze. cieszy mnie to niezmiernie zwlaszcza ze moje pierwsze podejscie do wit biera skonczylo sie totalna kleska. w smaku blizej mu do blanche de namur niz obolona. drozdze calkowicie opadly dopiero w butelkach bo na cichej jeszcze sporo ich wisialo w piwie. mysle ze T-58 jak najbardziej nadaja sie do witów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.