Skocz do zawartości

English Special Bitter - proporcje ?


domin-w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przymierzam się do 2 Warki.

 

Znalazłem taki przepis na 20L:

 

English Special Bitter, (ESB, Extra Special Bitter).

dwie puszki ekstraktu jasnego WES, (2x1.7 kg)*

250g słodu karamelowego jasnego

25g chmiel Marynka, 60 min

25g chmiel EK Goldings, 10 min.

Drożdże S-04.

 

Chciałbym z tego zrobić 10 L.

 

Czy mógłby mi ktoś przeliczyć wartości.

 

Chyba, że da się to zrobić za pomocą tego kalkulatora: http://www.warzymypiwo.pl/pliki/kalkulator/warka.kalkulator.php

 

Poproszę o prt cs z wprowadzonymi danymi. Wtedy będę wiedział jak to robić na przyszłość.

 

Przepraszam za bezpośredni ton posta ale wydaje mi się, że tak będzie najszybciej.

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie gdzieś wyczytałem, że jak się zmniejsza objętość brzeczki to chmieli powinno być o około 10 - 15% więcej.

 

Ktoś potwierdza ?

 

co do kalkulatora to może ktoś wysłać jak wyglądają prawidłowo wpisane dane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie gdzieś wyczytałem, że jak się zmniejsza objętość brzeczki to chmieli powinno być o około 10 - 15% więcej.

 

O ile dobrze kojarzę to chodziło o sytuację, gdy chmielisz ekstrakt rozcieńczony w 10l wody, a potem rozcieńczasz do zakładanych 20l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Faktycznie masz rację - chodzi o rozcieńczony. Mam jeszcze jedno pytanie: czy słód karmelowy dodaję w trakcie gotowania czy wrzucam na samym początku i wyjmuję jak woda zaczyna wrzeć ? Co myślicie o tym przepisie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Nie znalazłem interesującego mnie tematu, więc piszę tutaj. Rozlewam jutro ESB i zastanawia mnie ile dać glukozy do refermentacji. Z wyliczenia ze stronki hbd.org wychodzi mi ok. 25-26 g na 15l piwa, gdzieś wyczytałem natomiast że trzeba dać do bittera 5g na 1l piwa. To duża różnica. Ile dajecie do ESB glukozy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynikają te różnice? Na stronce hbd.org dla ESB jest zakres 0.75-1,3 CO2, a w powyższym kalkulatorze 1,5-2,4. ESB jest mało nasyconym piwem, ale te wyliczenia ze strony hbd.org są dla mnie podejrzanie niskie. 26g glukozy na 15l to tyle co nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czego wynikają te różnice? Na stronce hbd.org dla ESB jest zakres 0.75-1,3 CO2, a w powyższym kalkulatorze 1,5-2,4. ESB jest mało nasyconym piwem, ale te wyliczenia ze strony hbd.org są dla mnie podejrzanie niskie. 26g glukozy na 15l to tyle co nic.

 

Bo bitter angielski nie ma prawie gazu, ale jak wiadomo każdy gazuje tak jak lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wzorując się kalkulatorem z hbd ustawiając maksymalne nasycenie dla ESB 1,3 CO2 pokazuje 26g glukozy. Poziom nasycenia 1,5-2,4 dla mnie jest bardziej wiarygodny i chyba z tego poziomu skorzystam.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.