Skocz do zawartości

Debiut w produkcji


deker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciał bym się przywitać w pierwszym poście. Więc Cześć ;)

Ok wtorku przyjdzie zestaw do pierwszego piwa z kitu, co do fermentacji, rozlewania i butelkowania mam już jakąś wiedze z forum i wiki. Natomiast martwi mnie sprawa dezynfekcji. Zakupiłem pirosiarczan sodu i nim będe odkarzać butelki za pomocą prawdopodobnie spryskiwacza lub troche roztworu do butelki, trzęsiemy i wylewam. Która metoda najlepie? A jak postąpić z pojemnikiem fermentacyjnym?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi:)

Edytowane przez deker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób 2% roztwór , wlej do jednej butelki i przelewaj z niej do następnych i tak do końca. Na przyszłość bardziej polecam oxy/nadwęglan sodu, tańsze, wydajniejsze i przede wszystkim dużo mniej śmierdzące. Fermentor przepłucz tak samo, nie baw się w spryskiwanie.

Edytowane przez Rysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi. Czyli sprawe butelek i baniaka mam załatwioną. W razie pytań będe pisał.

A jeszcze jedno, woda:) mam do dyspozycji z mieszkania slabej jakości, studnie głebinową z 30m (badania były robione i ponoć ma dużo żelaza a poza tym super) no i 5l baniaki z dyskontów. Skłaniam się do studni czy dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak szybkie odpowiedzi. Czyli sprawe butelek i baniaka mam załatwioną. W razie pytań będe pisał.

A jeszcze jedno, woda:) mam do dyspozycji z mieszkania slabej jakości, studnie głebinową z 30m (badania były robione i ponoć ma dużo żelaza a poza tym super) no i 5l baniaki z dyskontów. Skłaniam się do studni czy dobry wybór?

 

Ja lalem mineralke z dyskontow i bylo ok.Generalnie jak ci herbata z wody jaka posiadasz smakuje, to piwo tez bedzie dobre.Powodzenia w warzeniu. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno, woda:) mam do dyspozycji z mieszkania slabej jakości,

Na jakiej podstawie twierdzisz, że wodę masz kiepską? Głowę dam, że jest lepsza od tej ze studni i tej z dyskontów. Czasy, gdy woda w kranie była zła dawno minęły. Przepisy są tak zaostrzone, że nie ma obawy o skład wody, zupełnie bezpiecznie pić można ją prosto z kranu. Nawet więcej, pita bez przegotowania i bez cudowania z filtrami jest dużo bardziej odpowiednia dla organizmu niż po tych zabiegach. To nie jest tak jak ludzie sobie wyobrażają, że wodociągi wodę z rzeki pobierają, oczyszczają i do mieszkań rozsyłają. Dzisiaj ogromna większość wody w wodociągach czerpana jest z ujęć głębinowych (często głębszych, niż te, z których dyskonty mają).

Reasumując, nie kombinuj, bo nie ma sensu. Użyj (tak jak większość z nas) wody z kranu. Powodzenia.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A fakt, literówka sorki:) Co do wody twierdzę, że z głębinówki jest lepie,j po smaku kawy. Ta sama kawa, ten sam ekspres tylko woda inna. Odnośnie filtrów wiem, że stosowany tam węgiel, itp. niszczy wiele dobrych dla organizmu związków. Taka woda jest mozna powiedzieć "sterylna". Dzięki za pomoc i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do roztworu piro dodaj kwasku cytrynowego. Ja sypię na łyżkę piro, 2 łyżki kwasku. Więcej SO2 się tworzy.

 

Teraz przerzuciłem się na ClO2. Głównie ze względu na duszące opary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo stosowaliśmy piro, ale: po pierwsze śmierdzi strasznie, po drugie opary są toksyczne, należy uważać, aby ich nie wdychać (mnie po kilku minutach zaczynała boleć głowa). Od jakiegoś czasu stosuję nadwęglan sodu i bardzo go polecam! Na allegro cena za 1kg 7 zł lub za 4 kg 24 zł + przesyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedno, woda:) mam do dyspozycji z mieszkania slabej jakości,

Na jakiej podstawie twierdzisz, że wodę masz kiepską? Głowę dam, że jest lepsza od tej ze studni i tej z dyskontów. Czasy, gdy woda w kranie była zła dawno minęły. Przepisy są tak zaostrzone, że nie ma obawy o skład wody, zupełnie bezpiecznie pić można ją prosto z kranu. Nawet więcej, pita bez przegotowania i bez cudowania z filtrami jest dużo bardziej odpowiednia dla organizmu niż po tych zabiegach. To nie jest tak jak ludzie sobie wyobrażają, że wodociągi wodę z rzeki pobierają, oczyszczają i do mieszkań rozsyłają. Dzisiaj ogromna większość wody w wodociągach czerpana jest z ujęć głębinowych (często głębszych, niż te, z których dyskonty mają).

Reasumując, nie kombinuj, bo nie ma sensu. Użyj (tak jak większość z nas) wody z kranu. Powodzenia.

Pri2SBVl.jpg

 

Pyszna wrocławska woda - a to tylko sedymentacyjny 5 mikronów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lkulos, Samael dzięki za podpowiedzi, teraz zamówiłem wcześniej piro więc jego wykorzystam (chociaż troche) a do następnych zakupie albo OXI albo nadwęglan sodu (wyczytałem że to środek z OXI) W środe powinienem warzyć pierwszy kit więc 3majcie kciuki:)

Jaras bardzo ładny śluz;) Kiedyś z ojcem zrobiliśmy test, nalaliśmy wode do 2 butelek. jedna to kranówa, a druga to woda ze studni od nich z domu. po ok 2tyg woda z kranu pozostawiła mnóstwo osadu na ściankach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ok 2tyg woda z kranu pozostawiła mnóstwo osadu na ściankach.

Jeśli osad jest dla Ciebie wyznacznikiem jakości i przydatności wody w piwowarstwie, to tylko woda destylowana spełni Twoje oczekiwania.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po ok 2tyg woda z kranu pozostawiła mnóstwo osadu na ściankach.

Jeśli osad jest dla Ciebie wyznacznikiem jakości i przydatności wody w piwowarstwie, to tylko woda destylowana spełni Twoje oczekiwania.

 

Nie, nie jest wyznacznikiem, tylko chcialem sie upewnic co i jak z ta woda, czy zawracac sobie tym glowe, widze ze nie musze. Opisuje tylko moje zdziwienie jak moze sie roznic woda i jak to widac. Nie znam sie na tym, dla tego pytam.

 

Wysłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.