Jump to content
Makaron

Fermentis Safbrew WB-06

Recommended Posts

Po trzech warkach zrobionych na tych drożdżach mogę przekazać swoje spostrzeżenia.

Wszystkie warki fermentowałem poniżej/w okolicy temperatury balansu goździk/banan zalecanej przez producenta. Żadna z nich nie ukazała nawet powiewu fenolowej nuty aromatycznej. Przypuszczam, że jakiś ślad goździka pojawi się przy fermentacji trzymanej w okolicach 17-18 stopni. Ponadto wydaje mi się, że WB-06 to jest taka wersja light w rodzinie pszenicznej. Aromaty i smaki są w miarę umiarkowane. Chociaż z drugiej stroy, robiąc piwo z pulpą owocową mango i ananas, drożdże zdecydowanie zdominowały profil piwa i dodatki owoców na cichą zostały w pełni zdominowane przez drożdże.

Odkurze temat:

Jak z piana w piwie po tych drozdzach? Dotyczczas uzywalem do pszenicy Y1433, piwo b. smaczne wychodzi, ale niestety piana sie nie trzyma... Nie wiem na ile to blad w sztuce, na ile "wina" drozdzy - czytalem kilka opini, ze one po prostu tak maja...

Wiec jak to wyglada w przypadku WB-06?

Próbował ktoś fermentować nimi w temperaturze 13°? Bo właśnie tyle mam w piwnicy, a wczoraj po południu postawiłem na nich Hefeweizena (25l ~11,5°blg). Drożdże rozruszałem w starterze 1l (10°blg) przez 24h na mieszadle magnetycznym. Dopiero minęlo 20h więc wiadomo, że nie ma co panikować, aczkolwiek byłbym spokojniejszy jakby ktoś napisał "jasne, ruszyły mi w 12°C" :D

Robiłem na nich pszenice w 13 stopniach właśnie. Nie było problemu z fermentacją w tej temperaturze, jednak jeśli chodzi o hefewaizena - te drożdże to kiepski wybór. Są lepsze.

21 godzin temu, Joosto napisał:

Robiłem na nich pszenice w 13 stopniach właśnie. Nie było problemu z fermentacją w tej temperaturze, jednak jeśli chodzi o hefewaizena - te drożdże to kiepski wybór. Są lepsze.

Do tej pory robiłem tylko 2 pszeniczne.

Grodziskie na S-33 - ale było to moje trzecie piwo. Sporo rzeczy zepsułem przy warzeniu więc nie odbieram tego piwa jako wykładnika jakości drożdży.

Hefeweizen na M20 - byłem w miarę zadowolony, mimo że nie przepadam za pszenicznym. Robię dla znajomych, a im smakowało.

Możesz coś polecić? Z uwagi na to, że pszeniczne robię rzadko to raczej płynne odpadają (szkoda mi 40zł na jedną warkę jeśli gęstwy i tak nie użyję) chyba, że polecisz coś ultra super ;)

Fermentacja po 48h niby ruszyła (bulgać nie bulkało, ale była piana). Pojechałem na poligon i poprosiłem żonę żeby owinęła kocem fermentor i postawiła obok butelkę z ciepłą wodą (taka ciepła z kranu). Dziś rano (60h) zaczęło dlikatnie  bulkać.

Jak szybkie są WB06? Nastawiłem przeniczniaka z brewkitów Coopersa (chmielony i niechmielony). To moje drugie piwo. Wyszło 21 litrów z BLG 11.  Bulkanie (wiem, wiem) zaczęło się po dwóch godzinach, po pierwszej dobie było całkiem intensywne i teraz po drugiej dobie znacznie się spowolniło. Fermentuje w temperaturze 17 st. Nie chcę na razie otwierać fermentora aby zbadać BLG - miałem plan żeby potrzymać je tydzień, ale zaskoczyła mnie, że już się zatrzymuje. 

Edited by pt123

Pytanie na szybko 

W jakiej temperaturze najlepiej trzymac od początku te drożdże ? 

Mam tak 10'c w spiżarni, ok 14'c w korytarzu, ok 16'c w kotłowni i ok 20'c w pokojach.

Myślicie że 14'c na początek jest dobrze dla tych drożdży ?