Skocz do zawartości

Fermentis Safbrew WB-06


Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie są to dość pyliste drożdże, także trzeba sporo cierpliwości, aby w fermentorze się zrobilo przeźroczyście. Kristall weizena nigdy nie robiłem, natomiast po około tygodniu w butelkach ładnie się klaruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no pszenica mętna jak najbardziej ale do tego wystarczy 0,3cm osadu a jak ja od strzała mam 1cm to jak sobie reszta doleci w dół to sie 1,2cm zrobi a to już jest za dużo, pewnie jak postoi w wiadrze jeszcze kilka dni to sie osadzi wiecej tylko nie chciałbym za długo trzymać żeby się nie popsuło cosik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jak to faktycznie jest z charakterystyką tych drożdży? 

przeglądając zestawy i receptury pszeniczniaków spotyka się je w 4/5 przypadków.

Znalazłem mnóstwo porozrzucanych informacji o tych drożdżach, ale często bardzo sprzecznych. Do jakich pszenicznych piw one faktycznie będą trafione?

Mógłby ktoś, kto miał na nich sporą powtarzalność usystematyzować mi/nam wiedzę o nich? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Teoretycznie powinny te aromaty tam się pojawiać, tylko takie wąchanie piwa, gdzie są jeszcze cukry do przefermentowania i masa produktów pośrednich trochę mija się z celem. Mogą być, ale przykryte przez coś innego, co potem zniknie. Pomijam już temat grzebania w fermentującym piwie i pobierania z niego próbki.

 

Nigdy mi piana nie została na US-05 tak na marginesie.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jak długo pracują te drożdże? W tej chwili mija 25 dzień, a po wyrównaniu poziomu wody w rurce widać, że wiadrze powstaje nadciśnienie (choć z dnia na dzień coraz wolniej). Z ekstraktu początkowego 12° zeszło w 21 dni do 2,5°. Trzymane 14 dni w temp. ok. 17-18°C, później w 20°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się nie spieszyć, tym bardziej, że lubię nagazować piwo, a wolę nie mieć granatów. Jednak ponad trzy tygodnie to już trochę długo, a w planach kolejne piwo i muszę zwolnić wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Staram się nie spieszyć, tym bardziej, że lubię nagazować piwo, a wolę nie mieć granatów. Jednak ponad trzy tygodnie to już trochę długo, a w planach kolejne piwo i muszę zwolnić wiadro.

Pewnie można by strzelać standardową formułkę, jeśli BLG nie uległo zmianie przez ostatnie 2-3 dni ... myślę, że nie uległo i już nie ulegnie, po takim czasie fermentacji. Te drożdże pracuję sprawnie i szybko, jak wspomniałem, ja po tygodniu butelkuję.

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za odpowiedź, więc dzisiaj albo jutro zabutelkuję. Trochę się obawiałem robić to za szybko, bo z tego co tutaj czytam te drożdże potrafią nisko zejść, a ja zacierałem dość wytrawnie plus dodałem ekstrakt pszeniczny WES.

 

EDIT:

Faktycznie, po pięciu dniach pomiar taki sam, czyli niepotrzebnie przedłużyłem fermentację.

Edytowane przez MistrzSuspensu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy jest gdzieś na forum miejsce, gdzie są podane różne charakterystyki różnych drożdży - najlepsza byłaby tabelka, z której można by się dowiedzieć o zakresie temperatur dla różnych drożdży. Szukam jakichś, dla których jak najniższa temperatura byłaby optymalna (górna fermentacja), ale niczego takiego nie mogę znaleźć, ani tu, ani nigdzie indziej. Jedynie pozostaje sprawdzanie każdych drożdży w sklepach, ale to droga okrężna. Ktoś co wie? Może było tylko nie mogę znaleźć. A nie chcę zakładać wątku, żeby nie zaśmiecać.

 

Dlaczego. W mojej piwnicy jest jeszcze temperatura 14 C. to nie jest źle np. dla S-04. Ale niedługo będzie 12 C. Wchodzę w temperatury dla dolniaków, ale może są drożdże górnej fermentacji, które pracują efektywnie w niskich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest gdzieś na forum miejsce, gdzie są podane różne charakterystyki różnych drożdży

pierwszy link z googla

:facepalm:

http://www.piwo.org/forum/31-charakterystyka-szczep%C3%B3w-dro%C5%BCd%C5%BCy/

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy jest gdzieś na forum miejsce, gdzie są podane różne charakterystyki różnych drożdży

pierwszy link z googla

:facepalm:

http://www.piwo.org/forum/31-charakterystyka-szczep%C3%B3w-dro%C5%BCd%C5%BCy/

 

Dzięki należę do pokolenia, które umie wpisać frazę w google, ale i takiego, którego czyta pytanie do końca ;) także thanks, but no thanks. Tam właśnie nie znajduję odpowiedzi, to jest to samo, co sprawdzanie w sklepie każdych drożdży po kolei, Ale może nie wyraziłem się od początku precyzyjnie. Dzięki za wskazanie wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że nie napisałem w poprzednim wpisie iż nie ma takowej tabeli na tym forum i tym samy nie w pełni odpowiedziałem na Twoje pytanie :( ale:

- wskazany wątek jest chyba jednak lepszym niż szukanie po stronach sklepów internetowych ;)

- jak już się naszukasz to możesz opracować taką tabelę i ją potomnym (i nie tylko) tu na forum opublikować.

 

Przy okazji, ja należę do pokolenia, któremu nie dziwne, że ktoś wpisuje nie taką jak trzeba frazę w wyszukiwarce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi polecono Nottinghamy które pracują nawet w 12°C.

Podobnie S-04.

 

@@Smutny,

 

- jak już się naszukasz to możesz opracować taką tabelę i ją potomnym (i nie tylko) tu na forum opublikować.

+1 :)

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

+1

 

 

 

 

Czy jest gdzieś na forum miejsce, gdzie są podane różne charakterystyki różnych drożdży

pierwszy link z googla

:facepalm:

http://www.piwo.org/forum/31-charakterystyka-szczep%C3%B3w-dro%C5%BCd%C5%BCy/

 

Dzięki należę do pokolenia, które umie wpisać frazę w google, ale i takiego, którego czyta pytanie do końca ;) także thanks, but no thanks. Tam właśnie nie znajduję odpowiedzi, to jest to samo, co sprawdzanie w sklepie każdych drożdży po kolei, Ale może nie wyraziłem się od początku precyzyjnie. Dzięki za wskazanie wątku.

 

 

 czy o to wam chodzi ?

Wyeast+LAbs+-+Optimal+Temperature.JPG

 

wygooglałem,

podobna tabela jest też dla szczepów z WLP, dorobienie takiej dla suchych i FM to chyba niezbyt tytaniczna praca - nie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, poszukam i jak znajdę chwilę, to opublikuję ku chwale ojczyzny. Z tego, co czytam jednak wielu ma problem z warunkami w jakich fermentuje, zmiennością temperatur etc... więc to się może przydać.

 

Co do tabeli powyżej: nie do końca, ale też fajne :)

 


- jak już się naszukasz to możesz opracować taką tabelę i ją potomnym (i nie tylko) tu na forum opublikować.

 

Edytowane przez Smutny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bazę .xls ale nie mam teraz głowy żeby ogarnąć sensowny wykres - dam znać w czasie ;)

 

edit 17.11:

zrobiłem łącznie trzy. Jak na nie patrzę, to myślę, że są bez sensu ;)
Zdziwiły mnie przedziały podawane przez Mangrove - bardzo wysoko się zaczynają i te podawane przez Fermentis - są dość szerokie i silnie różnią się zakresy od zakresów optymalnych. Szukam Danstarów ale w specyfikacjach na stronie producenta nie mogę znaleźć.

Przedziały temperaturowe pracy drożdży Fermentum Mobile

Przedziały temperaturowe pracy drożdży Fermentis

Przedziały temperaturowe pracy drożdży Mangrove Jack's

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś ma jakieś porady jak poprowadzić fermentacje Roggenbiera na drożdżach WB - 06? Z wiedzy jaką mam planuję zadać drożdże i zacząć fermentację w ok 15°C przez 2 dni  (aby drożdże dały goździk) potem podnieść do 21°C dla aromatu bananów. Pytanie czy temperaturę podnosić stopniowo czy od razu przeskok o 5-6°C? 

Co do zacierania to z tego co wnioskuję należy zatrzeć na słodko (myślałem ok 10min w 62°C-> 50min w 72°C -> mashout).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołączam do pytania kolegi powyżej.

I pytanie dodatkowe: Skoro producent podaje "poniżej 21 stopni da goździka, powyżej 22 dla banana" to czy nie najwłaściwsze byłoby trzymanie fermentacji cały czas w zakresie 21-22 dla pełnego balansu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperature zawsze należy podnosić stopniowo 1st. C na 12/24 godziny, zatem należy to uwzględnić przy planowaniu fermentacji. 19-20 to optymalne temperatury dla uzyskania banana 21< to już guma balonowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.