Skocz do zawartości

Fermentis Safbrew WB-06


Rekomendowane odpowiedzi

Na HBT pojawił się wątek sugerujący, że WB-06 to szczep do Belgian Golden Strong.

Pomijając przekonanie/ doświadczenia autora, wspomniany został graf z blogu https://beer.suregork.com/?p=4112 według, którego najbliższymi sąsiadami/ najbliższą rodziną WB-06 są znacznie bardziej uznane szczepy: WLP570 Belgian Golden Ale, Wyeast 1388 Belgian Strong Ale i WLP644 Saccharomyces bruxellensis Trois.

1585401668_Screenshot2022-11-18at13-45-12Brewing_yeast_tree_Oct_2019_pdf.png.d5dec7c1679d27b4718d3905eb0c58e7.png

Mi raz dla mocniej chmielonego jasnego weizenbocka fermentowanego WB06 pojawiły się w opiniach z depozytu głosy o jego belgijskości. Potem próbowałem powtarzać w tę stronę ale w sumie nie wyszło. Ktoś próbował iść nimi w stronę Duvela? Po ostatnim zakupowym szale mam 2 saszetki i myślę czy nie spróbować tego kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po dość długim czasie oczekiwania użytkownik forum Homebrewtalk, opisał swoje doświadczenia porównując piwa na dwóch szczepach drożdży z oryginalnym Duvelem. Wszystko w trzech kolejnych postach na forum zaczynając od tego. Poniżej tłumaczenie guglowe

 

Cytat

 

Piwo 1: Zapach: świeży, drożdżowy, lekko cytrynowy. Smak: chlebowy, lekkie estry, cierpkość, lekkie estry (gruszka/cytryna)

Piwo 2: Aromat: łagodny zbożowy, lekko cytrynowy, lekko gruszkowy. Smak: chlebowy, lekkie estry (gruszka), lekki posmak drożdży, cierpki

Duvel:  Aromat: gruszka, lekka cytryna, estry. Smak: Mocniejsze estry gruszkowe i cytrynowe, rześkie, lekko karmelowo/diacetylowe

Piwo 1 to WB-06. Piwo 2 to WLP-570

 

Naprawdę niewiele dzieli te piwa, są one prawie wymienne. Powiedziałbym, że wolałem WB-06 nieco od WLP-570, ponieważ nie miał lekkiego posmaku drożdży, co wynikało raczej z mojego warzenia niż z czegoś złego w drożdżach.

Duvel był lepszy od obu moich piw (co nie było niespodzianką) i zawierał bardziej „żywy” profil estrowy. Nie miał też prawie żadnego chlebowego/ziarnistego posmaku i coś, co mogę opisać jedynie jako plastikowy, estrowy smak, który uważam za wspólną cechę piw komercyjnych w porównaniu z piwem domowym (ktoś jeszcze to znalazł??)

Z pewnością poleciłbym WB-06 do tego stylu piwa i byłbym ciekawy, jak radzą sobie z nim inni. Jestem też ciekawy, jak czas wpływa na te piwa i będę aktualizował ten wątek, gdy się zmienią.

 

To jest kurde pierwsza od dawna (albo od bardzo dawna) rzecz, która mnie piwowarsko zainteresowała.

Nie lubię Duvela, więc raczej nie zrobię BGSA, ale chętnie sprawdzę WB-06 w lekkim, jasnym belgu w manierze enkelowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Uaktualniając dla WB-06:

Teraz więcej niż poprzednio w paczce - Viable yeast > 1.0 *1010 cfu/g i STA1+( Saccharomyces cerevisiae var. Diastaticus ). STA1 w WLP570 też jest.

 

 

 

Edytowane przez Joosto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.