Skocz do zawartości

Fermentis Safbrew WB-06


Rekomendowane odpowiedzi

Safbrew WB-06

Dry brewing yeast

 

Ingredients: Yeast (Saccharomyces cerevisiae), rehydrating agent

Properties: A speciality yeast selected for wheat beer fermentations. The yeast produces subtle estery and

phenol flavour notes typical of wheat beers

Sedimentation: low Final gravity: high.

Dosage: 50 g/hl to 80 g/hl in primary fermentation.

 

Pitching instructions: Re-hydrate the dry yeast into yeast cream in a stirred vessel prior to pitching. Sprinkle the dry

yeast in 10 times its own weight of sterile water or wort at 27C ? 3C (80F ? 6F). Once the

expected weight of dry yeast is reconstituted into cream by this method (this takes about 15 to

30 minutes), maintain a gentle stirring for another 30 minutes. Then pitch the resultant cream

into the fermentation vessel.

Alternatively, pitch dry yeast directly in the fermentation vessel providing the temperature of

the wort is above 20C (68F). Progressively sprinkle the dry yeast into the wort ensuring the

yeast covers all the surface of wort available in order to avoid clumps. Leave for 30 minutes

and then mix the wort e.g. using aeration.

 

Fermentation temperature: Recommended fermentation temperature: 15C ? 24C (59-75F)

 

Packaging: 4 x 38 x 11,5g nitrogen-flushed sachets in cardboard box.

 

Storage: Store in cool (< 10C/50F), dry conditions.

Opened sachets must be sealed and stored at 4C (39F) and used within 7 days of opening.

Do not use soft or damaged sachets.

 

Shelf life: Refer to best before end date on sachets. 24 months from production date under recommended

storage conditions.

 

Typical analysis:

% dry weight: 94.0 ? 96.5

Viable cells at packaging:> 6 x 109 / gramme

Total bacteria*: < 5 / ml

Acetic acid bacteria*: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Wild yeast non Saccharomyces*: < 1 / ml

Pathogenic micro-organisms: in accordance with regulation

*when dry yeast is pitched at 100 g/hl i.e. > 6 x 106 viable cells / ml

Important notice: Please note that any change to a fermentation process may alter the final product quality. We

therefore advise that fermentation trials are carried out prior to using our yeast commercially.

 

 

 

 

 

Safbrew WB-06

Suche drożdże

 

Skład: Drożdże (Saccharomyces cerevisiae), środek uwadniający.

 

Właściwości: Drożdże specjalne specjalnie wyselekcjonowane dla piw pszennych. Drożdże produkują subtelne estry i fenole smaki i zapachy typowe dla piwa pszennego.

 

Sendymentacja: Niska.

 

Końcowa gęstość: Wysoka.

 

Dawkowanie: 50g/hl do 80g/hl.

 

Zadanie drożdży: Uwodnij suche drożdże do postaci kremu w mieszalniku przed zadaniem. Wysyp drożdże do 10 krotności masy sterylnej wody albo brzeczki o temperaturze 27C ? 3C. Gdy oczekiwana ilość suchych drożdży jest w postaci kremu przy użyciu tej metody (to zabiera 15 do 30 minut), mieszaj delikatnie przez kolejne 30 minut. Następnie zadaj otrzymany krem do fermentora. Alternatywnie, dodaj drożdże bezpośrednio do kadzi fermentacyjnej zapewniając temperaturę brzeczki powyżej 20C. Powoli suche drożdże posyp brzeczkę tak by pokryły całą powierzchnie tak by uniknąć grudek. Pozostaw na 30 minut następnie wymieszaj brzeczkę przy pomocy napowietrzenia brzeczki.

 

Temperatura fermentacji: Zalecana temperatura fermentacji 15C-24C

 

Opakowanie: 4 kartony po 38 x 11.5g pakowanych w atmosferze azotu saszetek w kartonowym pudełku.

 

Przechowywanie: Przechowuj w chłodnym (<10C), w suchych warunkach.

 

Otwarte saszetki muszą być zamknięte i przechowywane w temperaturze 4C i zużyte w ciągu 7 dni. Nie używaj miękkich, albo uszkodzonych saszetek.

 

Długość przechowywania: Najlepiej zużyć przed datą wydrukowaną na saszetce. 24 miesiące od daty produkcji pod warunkiem przechowywania w zalecanych warunkach.

 

?Typowa analiza:

% waga sucha: 94.0 ? 96.5

Ilość żywych komórek: > 6 x 109 / gram

Bakterie ogółem*: < 5 / ml

Bakterie kwasu octowego *: < 1 / ml

Lactobacillus*: < 1 / ml

Pediococcus*: < 1 / ml

Dzikie drożdże inne niż Saccharomyces*:< 1 / ml

Patogenne mikroorganizmy: zgodnie z regulacjami

 

*w przypadku gdy drożdże są zadane w ilości 100 g/hl

np.. > 6 x 106 żywe komórki / ml

 

Ważna informacja: Zauważ, że każda zmiana w proces fermentacji może modyfikować jakość końcowego produktu.

Dlatego zalecamy aby robić próby fermentacji przed użyciem drożdży komercyjnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcowa gęstość: Wysoka.

I to jest niestety ze strony producenta bezczelne kłamstwo. WB-06 są jednymi z najgłębiej odfermentowujących drożdży jakich używałem. I jest to ich największa i właściwie jedyna wada. Dają wyraźne aromaty goździka i bananów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam

 

Mam pytanie odnośnie tych drożdży, otóż czy będą odpowiednie dla ekstraktu początkowego ok 17-18 °Blg, przymierzam się do mocnej pszenicy a'la weizenbock i zastanawiam się czy użyć ww czy np. T-58. Jeśli to jest istotne to pszenicy będzie 46%

 

Pzdr:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie odnośnie tych drożdży, otóż czy będą odpowiednie dla ekstraktu początkowego ok 17-18 °Blg, przymierzam się do mocnej pszenicy a'la weizenbock i zastanawiam się czy użyć ww czy np. T-58. Jeśli to jest istotne to pszenicy będzie 46%

 

Pzdr:beer:

Pomyśl też o odpowiednim zacieraniu. Jeżeli zatrzesz na wytrawno to z tych 17°Blg -18°Blg może Ci zostać 1°Blg . Ja już tak miałem z

17°Blg zostało mi poniżej 1°Blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Potwierdzam, te drożdże są bardzo żarłoczne. Pierwsza warka na nich przy wytrawnym zacieraniu odfermentowała mi poniżej 1°Blg. Przy kolejnej warce było nieco lepiej - przy 15-minutowej przerwie w 62°C stanęły na 1,5°Blg :)

Kolejna próba z tymi drożdżami będzie chyba w ogóle bez przerwy maltozowej, ew. króciutka (5 minut)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

W jakich najniższych temp. pracowały u was te drożdże? U mnie siedzą w 17°C z e spadkami do 16°C już 13 dzień (wczoraj przeniosłem do 20°C) i bgl pokazuje 5* pomimo iż już ze 2 razy mieszałem fermentatorem. Dzisiaj sprawdzę czy coś dało ocieplenie klimatu. Niestety nie znam Blg początkowego bo posypał sie balingometr. 5°Blg nie spadało, przed przeniesieniem do cieplejszego pomieszczenia, już od 3 dni. Na tak żarłoczne zwierzaki to trochę dużo nawet biorąc pod uwagę fakt zacierania w 62°C przez 15 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj może chociaż jakieś teoretyczne początkowe Blg. 5 to napewno dużo(chyba że robiłeś jakiegoś naprawdę grubego weizenbocka :smilies: ), przy refermantacji będziesz miał granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jakie było początkowe BLG. Przesunęłą się skala na balingometrze. Wszystko wskazuje na to, gdybym wprowadził poprawkę na przesunięcie skali, że pszenica miała po gotowaniu jakieś 16 do 17°Blg a to raczej z tego zasypu niemożliwe. Do tego nie wiedząc że jest walnięty balingometr dolałem jeszcze ok 1,5 ltr wody. Wdg brewtargeta i z doświadczenia przy tym zasypie wiem, że wychodzi ok 13 BLG w mojej warzelni. +/- 0,5 blg. Tyle że to 2 warka w nowym miejscu z nową wodą i nowym sposobem śrutowania pszenicy. Tak czy siak po 0k 48 godz. po przeniesieniu w temp 20/ 21°C blg spadło tak do ok 4,5*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Tak, ostatni weizen przy zacieraniu ferulikowa --> 72°C - 60min --> mash out, z 11°Blg do 1,7°Blg (dla porównania drugą cześć brzeczki zadałem Wyeast Scottish Ale na American Wheat i zeszło do 4,2°Blg, a nie są to jakoś słabo odfermentowujące drożdże).

 

edit:

Co ciekawe wyszedł dość pełny, mimo takiego odfermentowania.

 

edit 2:

Nie ma to jak dostać spójną odpowiedź ;) Drożdże to żywe organizmy i różnie z nimi bywa, jak poszukałem w notatkach to raz zeszły mi z 12°Blg do 3,8°Blg, przy podobnym zacieraniu ale raczej trzeba się nastawić że mogą sporo zejść.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tego nie zauważyłem, w normie od 3 do 4 blg na typowym weizenie. Natomiast rzeczywiście dają dosc puste w smaku piwo.

Edit: no dość skrajne opinie. Może temperatura gra tu duza rolę?

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens robić Grodziskie na WB-06? Pewnie lepiej na S-33, ale cholernie nie lubię tych drożdży. Co do WB-06, to boję się niskiego odfermentowania przy takim cienkuszu, jakim jest Grodziskie, ale może da się to jakoś ograniczyć (mini-dekokcja?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że banany i goździki? Pytałem, bo widzę, że do Grodziskiego popularne są te S-33, a one też czasem dają taki profil weizenowy (ja tak miałem i czytałem, że inni też tak miewali) i dlatego się zasugerowałem. Myslałem, żeby tak w niższych temperaturach pojechać z tymi WB-06 - 15-16C.

 

Edit:

 

Chyba niepotrzebnie tu wjechałem z problemem - jeśli moderator myśli podobnie, to proszę o przeniesienie do wątku "Pytania i Odpowiedzi" w Piaskownicy, albo inngo adekwatnego.

Edytowane przez Exar_Kun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.